Avokado’nun mucizevi faydaları

Paylaş
 

Avokado sağlık ve cilt sağlığı açısından harika bir besindir. Bu yüzden Avokado cilt bakım ürünlerinde çok fazla kullanılmaktadır. Avokado dünyada ki en önemli besin kaynağıdır, sadece biz yetişkinler için değil, bebeklerimizin bile güvenle tüketebileceği bir meyvedir.

Avokado’nun içerisinde potasyum, bakır, magnezyum, demir ve fosfor gibi sağlığımız açısından son derece önemli olan minerallerin yanı sıra A,B,C,D,E ve K vitaneminleri nin tamamını içerisinde barındıran mucizevi bir meyvedir. Avokado  sindirim sistemi ve kalp sağlığı açısından da çok faydalıdır. Avokado içinde bol miktarda lif içerdiği için bütün sindirim sistemi organları için birebir olmakla birlikte,  kanser hastalarına karşı vücudu güçlendirici besinler içermektedir.  Menepoz dönemlerinizi kolaylıkla geçirmeniz için yine Avokado tüketerek sağlıklı bir menepoz dönemi geçirebilirsiniz. Yine sindirim sistemi düzenleyici olduğu için kabızlığı da atlatmanızda kolayca yardımcı olur. Yine ülser hastalığını kolaylıkla atlatmanızda ve de kilo vermenizde son derece etkilidir.

Avokado UV ışınlarından cildi korumaktadır. Ayrıca 100 gr Avokado tüketmekle bir insanın günlük  d vitamin ihtiyacının %66 sını karşılamış oluyoruz.  Yine Avokado cilde direkt olarak uygulandığında cildimize hem yumuşaklık, hem de pürüzsüzlük kazandırmaktadır. Avakadonun içinde cilt sağlığında önemi çok çok büyük olan A, C ve E vitaminleri yüksek miktardadır. Avokado yine ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesinde  de çok faydalıdır ve kakao ile karıştırılarak cilde sürüldüğünde hem bu kırışıklıkları onarıp yok etme, hem de cildi nemlendirme özelliğine de sahiptir. Avokado cilt nemlendirme özelliğinin dışında özellikle kuru ciltliler için hem ciltteki kızarıklık, hem ciltteki kaşıntı, hem de ciltte ki kuruluktan meydana gelen kavlamalarla başa çıkmaktadır. Avokado maskesinin nasıl hazırlanacağını öğrenmek için bu konuya göz atabilirsiniz.

Avokado yine böcek sokmalarında ve arı sokmalarında ciltte meydana gelecek zararı ve ağrıları önlemektedir. Avokado cildi besler, cildi temizler, ölü hücrelerden ve de yağlardan cildi arındırır.  Bütün bunlar için avakadoyu ezerek lapa şeklinde cildinize masaj yaparak uygulamanız cildinizi beslemeniz için yeterli gelicektir.

Protein açısından zengin Avokado

Avakadonun içindeki  protein çok faydalı olduğu  ve vitamin açısından çok çok zengin bir meyve olduğu için özellikle çocuklarımızın gelişim sürecinde tüketmelerinin önemi oldukça fazladır.

E vitamini en bol meyve Avokado

Avokado E vitamini açısından çok zengin bir meyvedir ve protein açısından  sağladığı faydaları bu vitamin ile destekler. Bu iki madde bir çok vücut için çok önemlidir.

Kolesterol düzenleyici Avokado

Avokado kalp hastalıkları ihtimalini azaltır, kolesterol seviyesinin seviyesini korur.

Avokado kanser savar

Avokado en bilindik  anti kanser savardır ve bu riski hiç yok denecek kadar azaltabilmek için tüketilmesi gereken bir meyvedir. Avakadonun aynı zamanda prostat ve göğüs kanseri ihtimalini en aza indirdiği bilinmektedir.  Ve yine kanser çeşitlerden biri olan, ağız kanserindeki tehlike belirten hücreleri temizlediği bilinmektedir.

Bebeklerimiz için  besleyici öğün Avokado

Avokado protein açısından zengin bir meyve olduğu için ayrıca B1-B2  vitaminleri magnezyum sağladığı için bebeklerimizin hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı için Avokado tüketmesinde oldukça etkili bir besindir.

Sağlıklı bir kalp için Avokado

Avokado sağlıklı bir kalp için harika bir meyvedir. Günde yaklaşık yarım çay bardağı kadar Avokado tüketmek günlük ihtiyacınızın %23 ünü karşılamaktadır.

Ağız kokusu ve göz problemleri için Avokado

Ağız kokusu için Avokado tüketmek faydalı bir yöntemdir, ağız içinde oluşan bakterilerden temizler. Aynı zamanda ileriki yaşlarda oluşabilecek göz sağlığı için de faydalı bir besindir.

Saç dökülmelerine karşı Avokado

Avokado sadece sağlık ve cilt sağlığı için değil, saç bakımı için de mucizevi bir meyvedir. Hem saç dökülmelerinde, hem de kuru saçlarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Avokado saçlarınızı besler ve derinizin daha sağlıklı olmasında yardımcı olur. Eğer avakadoyu saç bakımı için kullanmak isterseniz saf tere yağı ve lapa edilmiş avakadoyu karıştırarak maske haline getirip  sonra da saçlarınıza uyguladığınızda  hem saç dökülmelerini önlemiş, hem de  karıştırılan yağ ile birlikte saçlarınızın ve saç diplerinizin bu minerali kolay bir şekilde emmesinden faydalanmış olursunuz.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!