Bebeğimle Nasıl İletişim Kurmalıyım?

Paylaş
 

Bebekler, çevrelerine bakıp sesleri dinleyerek kendilerinin  ve dünyanın bilincine varırlar.Bebekler için anne ve babalarının keyifli yüzlerini görmek  ve onların sevgi dolu konuşmalarını duymak (ne söylediklerini anlamasalar da )oldukça  yararlıdır.

Bebeklerin sosyal ilişki kurmak için doğuştan gelen bir yetenekleri vardır. Anne ve babalarına bakarak, heyecanla hareket ederek, sesler çıkararak ve 6 ila 8 haftadan sonra gülümseyerek iletişim kurmak için aktif bir çaba harcarlar. Araştırmalarda annelerinden tepki vermemeleri istenen 3 aylık bebekler kısa bir süre içinde endişelenmişlerdir.

Bebeklerin ölüm oranının çok yüksek olduğu geleneksel kabile kültürlerinde, anne ve babalar bebeklerle çok az konuşur, bebekliğin kırılgan dönemi sona erinceye kadar uyaran düzeyini minimum tutar, yalnızca bebeklerinin huzurlu olması ve iyi beslenmesi  için çaba harcarlar. Bu kültürlerde birinci öncelik bebeğin hayatta kalmasının sağlanmasıdır.

Batı kültürlerinde ise, muhtemel bebek ölüm oranlarının düşüklüğünün bir  nedeni de anne babalar genellikle ilk günden itibaren bebekleriyle anlamlı bir iletişim kurma çabası harcamalarıdır. Bebekleri ile konuşurlar ve onun ilişki kurmak için verdiği işaretlere yanıt verirler.

Bebekler, sözcüklerle yanıt verebilmeye başlamadan çok önce söylediklerimizi anlamaya başlarlar. Yinede başlangıçta, kullandığınız sözcüklerden çok sesimizin tonu, yüksekliği ve ritmi önemlidir. Bebeğimize karşı duyarlı olmalı ve tepki vermeliyiz. Yani bebeğinizin heyecan düzeyine kendi ses tonunuz ve davranışlarınızla ayna tutmayı ve onun yanıt vermeyi bırakmasından sonraya kadar (mesela  başka yerlere bakmaya başlaması) bebeğimiz ile iletişime devam etmeliyiz.

Yeni doğmuş bebekler, annelerinin sesini tanrılar ve bu sesi başka kadınların sesine tercih ederler. Bu şaşırtıcı bir şey değildir, çünkü bebekler anne karnında dahi annelerinin sesini duyarlar.

Bebeklerle konuşurken normal konuştuğumuz sesten daha tiz sesler ve basit cümleler kullanmamız gerekir, insanlar içgüdüsel olarak bu şekilde bebeklerin daha çok ilgisini çekeceklerini bilirler. Bebeğinizin öğrenmesinin en iyi yolu, onunla “Aç mısın?”, “Müziği duyuyor musun?” ya da “seni seviyorum” gibi basit ama doğru cümleler kurarak konuşmamızdır. Onunla ne konuşacağınızı bilmiyorsanız, o sırada ne yaptığınızı anlatabilirsiniz.

Bez değiştirme, banyo yapma, beslenme gibi rutinler, sosyal iletişim için önemli fırsatlardır. Ne yapacağınızı bebeğinize anlatmak oldukça önemlidir. Bez değiştirme zamanıysa, “bezini değiştirme zamanı geldi, onun için şimdi seni kucağıma alıyorum. Tamam, şimdi bu kirli bezi çıkartalım. Bacağını ordan çekebilir misin? canım, popon da pişik olmuş galiba” gibi bebeğinizle iletişim kurmalısınız.

Bu yaklaşım hem bebeğin dil becerisinin gelişimine yardımcı olur hem de bakım rutinleri sırasında kendisini saygıdeğer bir arkadaş olarak hisseder ve işbirliği yapma olasılığı artar.

Bebeğinize ne derseniz deyin, hangi şarkıyı söylerseniz söyleyin, önemli olan sizin sesinizi duymasıdır. Bu onun duygusal ve entellektüel gelişimini hızlandıracaktır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!