Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Paylaş
 

Çocuklarımız için ihtimal dahilinde olan en trajedi durumlardan biri de, anne ve babalarının boşanmalarıdır. Çocukların gözünde anne ve babalarının boşanması demek, onlar için ailelerinin param parça olması demektir.

Çocuklar ailelerine koşulsuz olarak, aşk ve güvenle bağlıdır. Bu aşk ve güven bağının kopması demek, çocuklarda psikolojik olarak acı ve öfke doğurur.

Henüz erken yaşta çocuğunuzun yaşadıkları, yani sizin ayrılma döneminizdeki yaşadığınız olumsuz haller, ilerleyen dönemlerde çocuğunuzun tutumunu son derece olumsuz yönde etkiler. Çünkü ayrılma gerçekleştiğinde çocuğun hayatında iki farklı hayatlar, iki farklı aileler, iki farklı ilkeler ve de kurallar oluşacak.

Çocuk ikilem arasında kalır ve aradaki uyumu bir başına sağlaması çok zor olacak. İşte bu yüzden siz anne ve babalara bu süreçte fazlasıyla görev düşmektedir.

Çocuğunun iyiliğini ve onun psikolojisini düşünen bir anne ve baba, kesinlikle onunla pazarlığa tutuşmamalı. Karşı tarafı suçlayıp, onu çocuğunun gözünde rencide etmemeli, çocuğu hayal kırıklığına uğratmamalı ve çocuklarının çok büyük hükümler, çok büyük kararlar almasına sebep olacak düşünceye sokmamalıdırlar.

Hiçbir anne ve baba, boşanma sürecinde kesinlikle çocuğuna taraf tutturacak tavırlar içinde olmamalı.

Ayrılma gerçekleştiğinde bazı ailelerin maddi durumlarında azalmalar olur, aslında bu sıradan bir durummuş gibi düşünülse de, çocuğun yaşam tarzı ve alışkanlıkları değişeceğinden dolayı, çocuklar için önemli bir durumdur bu çünkü maddi durumların kısıtlılığından dolayı çocuğunuz büyüdüğü mahalleden, çok sevdiği okulundan ayrıldığında onlarda derin yaralar bırakabilir.

Çocuğunuzun alıştığı ortamlardan ayrı kalması demek; gerek çocuğunuzun sınıf arkadaşlarından olsun, gerek mahalle arkadaşlarından olsun, alışık olduğu yaşam tarzından uzaklaşması aslında çok basit bir şey gibi görünse de, çocuklarınızın sosyal ilişkilerinde kalıcı ruhsal acılara sebebiyet verebiliyor.

Ayrılma sürecinde ebeveynlerin geçirdikleri duygusal dönemler, bazen şiddete yol açabiliyor, bu kesinlikle çocuğunuzun taşıyabileceği bir yük değildir.

Bu süreçlerde anne ve babalar hem maddi, hem de manevi derin yaralar alırken, anne ve babaları ayrılmış çocukların, bu zorlu dönemlerini kesinlikle profosyonel olarak yardım almadan atlatmaları çok zordur.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!