Buzun Cilde Faydaları – Cilt Bakımında Buz

Paylaş
 

Buz İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?


Buzun harika bir güzellik iksiri olduğunu çoğu insan bilmez, oysa ki buzun cildimize çok çok faydası var ve buz, dünya tarafından bu sırrı bilen çok az insan tarafından kullanılır.

 

Biliyorsunuz ki aşırı soğuk ve aşırı sıcak cildimize zarar verir ama buzun cildimize zararından ziyade çok fazla faydası vardır. Eğer günlük mümkünse sabah akşam cildinize buz küpleri ile masaj yaparsanız hem kan dolaşımınız hızlanmış, hem de teniniz canlanmış olur.

Buz küplerini doğal bir cilt toniği olarak kullanabilirsiniz. Buz küpünü makyaj yapmadan evvel cildinize masaj yaparak uygularsanız eğer, gözeneklerinizi küçülterek makyaj için uygulayacağınız fondötenin pürüzsüz görünmesini sağlar.

Ayrıca buz küplerini naturel bir makyaj malzemesi olarak da kullanabilirsiniz. Eğer çok aceleniz var ve evden makyaj yapmadan çıkmanız gerekiyorsa, tülbent gibi bir bezin içine bu küplerden koyup, cildinize uygularsanız cildinizin doğal olarak canlı olmasını sağlamış olursunuz.

Aynı zamanda buz, yaşlılık belirtisi olan cilt kırışıklıkları içinde birebirdir. Buz küpleriyle yaptığınız cilt masajları hem cildinizin tazeliğini korur, hem de kırışıklıklarınızın oluşmasını engeller.

Buzun bu şekilde faydalarının olduğu gibi zararlarıda vardır. Buzluktan çıkarılan buz damarlarınızı çatlatacağından dolayı, buzu direkt buz dolabından çıkarır çıkarmaz cildinize uygulamayınız, ilk soğunu atmasını bekleyip öyle uygulayınız. Ayrıca buzu  kullanırken, bir tülbentin içine koyarsanız masaj yapmanız daha kolay olacaktır. Buzu cildinize uygularken çok kalmamasına özen gösteriniz.

Sivilce ve Akneler İçin Buz Küpü Masajı

Buz aynı zamanda cildinizde ki iltihaplanmaları da önleyerek, sivilce ve akne oluşumunu yok eder. Eğer cildinizde bir akne probleminiz varsa, buz kübünü hastalıklı bölgenin üzerinde tutarak o bölgenin uyuşmasını sağlayıp ve en kısa sürede akne gibi rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bunu iki günde bir uygulamanız yeterli olacaktır.

Güneşi Lekelerine Karşı Buz

Eğer cildinizde güneş lekeleri var ise, hazırlayacağınız buz küpü ile bu lekeleri yok edebilirsiniz.

Malzemeler 

 • Bir litre su
 • Bir çorba kaşığı kadar doğal elma sirkesi
 • Bir çorba kaşığı kadar ise elma şırası

Yukarıda verdiğimiz malzemeleri karıştırıp buz kalıbında dondurun. Bu karışımı her sabah lekeli cildinize masaj yaparak uygulamanız yeterli. Eğer düzenli bir şekilde kullanırsanız, en kısa süre de güneş lekelerinin yok olduğunu siz de göreceksiniz.

Göz Altı Morlukları İçin Buz Küpü 

Eğer gözünüzün altında morluklar var ise ve bu morluklardan kurtulamıyorsanız, size önemli bir tavsiyemiz var. Göz kararı bir salatalığı rendeleyip, gül suyu ile iyice karıştırın ve ardından buz kalıplarına koyup dondurun.  Bu kür hem göz altı morluklarının yok olması için, hem de uykusuz kaldığınız günlerde ki, göz şişmeleri için birebirdir.

Parlak Bir Cilt İçin

Eğer cildinizin çok pürüzlü olmasından şikayetçiyseniz, hazırlayacağınız buz küpleriyle bu pürüzleri önleyip cildinizi düzeltmek mümkün. Şimdi sizlere pürüssüz ve parlak bir cilde sahip olabilmeniz için buz küpü tarifi vereceğiz.

Malzemeler 

 • İki tane orta boy salatalık
 • Bir nescafe fincanı dolusu limon suyu

Tarifin Hazırlanışı

Öncelikle salatalıkları blender yardımıyla iyice krem haline getirin. Sonrasında limon suyu ile karıştırıp buz küplerine boşaltın ve donmasını sağlayın. Bu karışım toksinleri arındıracağı için, her gün uyandığınızda temizlenmiş cildinize uygulayın. Dilerseniz dekolte bölgesi, karın ve bacak bölgesinde de kullanabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği İçin Buz

Göz kapaklarınız düşük görünüyorsa ve göz çevrenizde çöküklük varsa eğer, bu görüntüden kolayca kurtulabilmeniz ve en aza indirebilmeniz için, şimdi doğal göz çevresi maske tarifimizi paylaşacağız sizlerle.

Malzemeler 

 • Bir tatlı kaşığı krema (marketlerde bulabilirsiniz)
 • Bir limon suyu
 • Önceden dondurulmuş ve tamamen yeşil çaydan yapılmış bir adet yeşil çaylı buz küpü
 • Çok az doğal zeytinyağı
 • Bir çay bardağı kadar süt

Hazırlanışı

Öncelikle krema ve limon suyunu iyice küçük bir kapta karıştırın ve ardından göz çevrenize uygulayıp, yaklaşık bir yarım saat kadar bekletin. Yarın saatlik zaman dolduktan sonra, göz çevrenizi süt ile pamuk yardımıyla temizleyin. Sonrasında yeşilçaylı buz küpünüzle temizlediğiniz göz çevrenize masaj yapın. Bütün bu işlemler bittikten sonra bir pamuğa damlattığınız zeytin yağı ile göz etrafına masaj yapın.  En kısa sürede faydasını görebilmek için, otuz gün boyunca hergün yapmanız yeterli.

Bakışlarınızı Yumuşatın

Malzemeler

 • Saf gül suyu

Hazırlanışı

Saf gül suyunu buz kabına boşaltın ve buzdolabında yaklaşık 48 saat bekletin. Bu hazırlamış olduğunuz buz kübüyle her sabah uyandığınızda yaklaşık beş dakika kadar göz çevrenize masaj yapın,  böylelikle bakışlarınız daha yumuşak olacaktır. Dilerseniz yüzünüzü temizledikten sonra cildinizede masaj yaparak kullanabilirsiniz, böylelikle cildiniz daha gergin ve daha yumuşak olur.

Yumuşak ve Sivilcesiz Ciltler 

Malzemeler

 • Çok az yumuşak hamur
 • Süt (göz kararı)
 • Blender da çekilmiş buz parçacıkları

Hazırlanışı

Hamuru ılık süt ile karıştırıp cildinize uygulayın ve sonrasında yaklaşık yarım saat kadar bekleyin. Süreniz bittikten sonra sıcak su ile yüzünüzü temizleyin. Bu arada hazırladığınız çekilmiş buz parçaları ile yüzünüzü tekrar yıkayın. Bu maskeyi haftada bir uygulamanız yeterli. Bu sayede hem yumuşak bir cilde sahip olacaksınız, hem de sivilce sorunlaınızdan kurtulmuş olacaksınız.

Kırışıklıklara Karşı

Cilt kırışıklığı probleminiz varsa eğer, yine bununla ilgili harika bir tarif paylaşacağız sizlerle. Eğer düzenli bir şekilde uygularsanız, kırışıklıklarınızın zamanla yok olduğunu farkadeceksiniz.

Malzemeler 

 • İki adet yumurta beyazı
 • Bir yemek kaşığı bal
 • İki adet buz küpü

Hazırlanışı 

Yukarıda saydığımız malzemelerin tamamını (buz dahil) blender’da karıştırın ve cildinize uygulayın. Yaklaşık bi on beş dakika kadar bekleyip ardından ılık su ile cildinizi durulayın. Bu tarifimizi haftada bir uygulamanız yeterli.

Doğal Bronzlaştırıcı Maske

Şimdi sizlere paylaşacağımız tarifte doğal yollarla bronzlaşma tarifi paylaşacağız. Bu tarif bronzlaşmanızda yardımcı olduğu gibi, tüylerinizin dökülmesinde de yardımcı olacak.

Malzemeler

 • Rondodan çekilmiş iki adet havuç
 • Bir nescafe fincanı ile süt
 • Göz kararı su ve blender da parçalanmış buz

Hazırlanışı

Havuç ve sütü karıştırıp yüzünüze uygulayın. Uygulama bitince yaklaşık bir saat kadar bu maskeyle bekleyin. Bir saatlik süreniz dolduktan sonra buzlu su ile yüzünüzü yıkayın.

Yara İzlerine Karşı

Her hangi bir yerinizde izi kalmış bir yaranız var ise yara izinizi mümkün olduğunca ufaklaştıracak bir tarif paylaşacağız sizlerle. Bu maskeyi haftada bir gün yapmaız yeterli. İşte tarifimiz:

Malzemeler

 • Rendelenerek kurutulmuş bir portakal kabuğu
 • Lor peyniri bir yemek kaşığı yeterli
 • Göz kararı su ve blender da parçalanmış buz

Hazırlanışı

Peynir ve portakal kabuğu karıştırılarak yara izi olan yere sürülür. Yaklaşık bir yirmi dakika kadar bekleyip buzlu su ile durulanır. Uzun süredir vücudunuzda olan yara izleri için bir birdir.

Vücudunuz Daha Genç Görünsün

Vücudunuzun daha genç, daha sağlıklı ve dinç görünmesini istiyorsanız eğer, mutlaka her banyodan sonra kan dolaşımınızı hızlandırmak ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak için buz ile vücudunuzu ovmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca daha parlak ve nemli bir vücuda sahip olabilmeniz için harika bir iksir paylaşacağız sizlerle. Bu tarifle birlikte çok canlı bir tene sahip olacaksınız.

Malzemeler 

 • Bir limon suyu
 • Bir nescafe fincanı süt
 • Yarım litre kadar su

Hazırlanışı 

Yukarıda saydığımız üç malzemeyi karıştırarak buz kalıplarına koyup dondurun ve her banyodan sonra bu karışımlı buzları masaj yaparak vücudunuzda gezdirin. Haftada bir banyodan hemen sonra uygulamanız yeterli.

Kusuruz Bir Yüz İçin

Cildinizin pürüzsüz, parlak, daha canlı ve daha kusursuz bir cilt olmasını sağlamak için yine doğal yöntemlerle bir maske tarifi paylaşacağız. Bu maskeyi haftada bir uygulamanız yeterli. Bu maskeyi uygulamadan önce tonik yardımıyla cildiniz arındırılmış olmalı.

Malzemeler 

 • Yaklaşık bir neskafe fincanı kadar rondoda ezilmiş havuç
 • Bir adet yumurta sarısı
 • Bir limon suyu
 • Göz kararı su ve blender da parçalanmış buz

Yukarıda saydığımız karışımları su ve buz hariç karıştırıp yüzünüze uygulayın ve yarım saat kadar bekleyin. Ardından su ve buzları karıştırarak elde ettiğiniz buzlu su ile yüzünüzü durulayın. Bu işlem bittikten sonra hemen aşşağıdaki adımla devam edeceğiz

 • Bir limon suyu
 • Bir nescafe fincanı ile nane çayı
 • Göz kararı su

Bu malzemeleri önceden karıştırıp buz kalıplarında dondurmuş olmanız gerekiyor. Yukarıda ki maskeyi uyguladıktan hemen sonra bu karışımlı buzlar ile cildinize masaj yapmanız gerekiyor. Hemen sonrasında ise cildinizin fazlasıyla rahatladığını hissedeceksiniz.

Beyaz Bir Ten

Biliyorsunuz ki bazı insanlar bronz ten, bazıları ise beyaz ten sever. Siz de eğer bronzlaşmayı çok sevmeyenlerdenseniz ve lekelenmelerden kurtulmak isteyenlerdenseniz işte size hem beyazlığınızı korumak için, hem de bronzluktan kurtulmanız için maske tarifi paylaşacağız sizlerle. Bu maskenin ne kadar etkili olduğuna inanamayacaksınız. Buyrun tarifimize geçelim

Malzemeler

 • Yaklaşık üç yemek kaşığı yulaf ezmesi (püre edilmiş)
 • Lor peyniri yaklaşık iki yemek kaşığı yeterli
 • Yarım su bardağı domates suyu
 • Buzlu su

Hazırlanışı

Yukarıdaki tüm malzemeleri (buzlu su hariç) karıştırıp, cildinize uygulayın ve yaklaşık yarım saat kadar bekleyin. Süreniz dolduktan sonra buzlu su yardımıyla maskenizi temizleyin. Bu işlemi haftada bir uygulamanız yeterli olacaktır. Düzenli işlem sonrasında cildinizin daha beyaz, daha canlı ve lekelerin daha az olduğunu göreceksiniz.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözüm

Malzemeler 

 • Bir çorba kaşığı elma sirkesi
 • Bir çay bardağı su
 • Blender da parçalanmış çilek (bir su bardağı)

Hazırlanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri karıştırıp, buz kalıbında dondurmanız gerekmekte. Her gün bir adet buz ile lekeli bölgelere masaj yaparak uygulamanız yeterli.

Dudak Estetiği

Dudak çevrenizde hoşunuza gitmeyen lekeler veya kırmızımsı ya da morumsu hoş görünmeyen renkler için doğal çözüm.

Malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı sandal ağacı
 • Bir yemek kaşığı kadar badem püresi
 • Süt (yarım çay bardağı yeterli)

Bütün bu malzemeleri karıştırıp dudak evrenize uygulayınız. Bu tarifi her gün uygulamanız, hızlanması açısından daha faydalı olacaktır.

Göz Kapakları

Aşırı yorulmuş veya uykusuz kalmış göz ve göz kapaklarınız için, faydalı bir tavsiyemiz olacak size.

Öncelikle bildiğimiz sallama çay dediğimiz çayın poşetini çok az su da bekletelm ve ardından buzluğa koyalım. Sabahları bununla göz çevremize yaklaşık olarak beş dakika kadar masajlar yapalım. Beş dakikalık masaj süremiz dolduktan sonra ise buz küpüyle masaj yapalım.

Göz Altı Morlukları İçin

Göz altı morlukları için bir önerimiz daha var size, düzenli olarak yaptığınızda iyileşmeyi fark edeceksiniz. Şimdi bu tarifimize geçelim.

 • İki yemek kaşığı kuru nane
 • Yarım su bardağı süt

Yukarıda saydığımız iki malzemeyi cezvede iyice kaynatın. Sonrasında buz kalıplarınıza doldurarak donmasını sağlayın. Bu küpleri her sabah beş dakika kadar göz çevrenize masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır.

Dilerseniz bizleri instagram sayfamız annem1melek hesabımızdan takip edebilirsiniz. sevgiler.

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

93 adet yorum var.

 1. Cavresamin dedi ki:

  Göz altı morluklari icin salatalık ve gülsuyunu uyguluyorum ama bu işlemi sabah-akşammı yoksa sadece sabahlarimu uygulucam ve sadece göz altlarina degil yüzümün heryerine uyguluyorum uygunmu cevap verirseniz sevinirim…

  • Editör dedi ki:

   merhaba; yüzünüzün her yerine uygulamanızda her hangi bir sıkıntı yok çünkü salatalık ve gül suyu cilt için çok faydalı doğal ürünlerdir. sabah akşam kullanmanızda da herhangi bir sorun olmayacaktır. ancak günde bir kere düşünüldüğünde sabah ya da akşamları uygulamayı tercih edebilirsiniz. sevgiler.

   • Cavresamin dedi ki:

    Tesekkur ederim ama benim bu goz alti morluklarima hic bisey fayda etmiyo sanirim bir hafta denedim olmadi sanirim simdi digerini denicem süt ve naneyi
    Tekrar tesekkur ederim

  • seda dedi ki:

   Buzu direk yüzünüze kullanmayin diyorsunuz tülbente koyup öle kullanin diyorsunuz ama tülbente koyup cildimize uygularsak verdiginiz karışımlar cilde değmeden cildimize nasil fayda sağlasın anlamadim..

   • Editör dedi ki:

    merhaba; direkt uyguladığınızda damar çatlamasına neden olur. tülbent zaten ince olduğu için etkisinde herhangi bir azalma olmayacaktır.

   • Ebru dedi ki:

    Buzu direkt yüze uygulamak buz yanığı oluşturur cildini mahvedersin

    • Editör dedi ki:

     makalenin tamamını okuduysanız bez ya da tülbentle uygulanması gerektiği ayrıca buzluktan çıkarır çıkarmaz direkt uygulanmaması gerektiği belirtiliyor. bu şekilde hiç bir zararı yoktur

 2. tugce dedi ki:

  Merhaba bende buz kuplerini denemistim ama benim yüzüm kipkirmizi oluyo kucuk kirmiziliklar olusuyo buzdan sonra bikac gun gecmiyor neden olabilir sizce ?

  • Editör dedi ki:

   merhaba tuğçe hanım; buzun cilde herhangi bir zararı olmaz oldukça doğal bir yöntem. ancak makalemizde belirttiğimiz gibi, buzluktan çıkarır çıkarmaz ve de tülbent ya da bez arasına almadan diret uygulamayalım lütfen. cildiniz aşırı hassas olabilir kızarıklık normaldir ama bir kaç gün geçmemesi anormal çünkü olmaması gerekir. küçük bir buzdan fazlasını kullanmayın aşırıya kaçmadan deneyin isterseniz. bu söylediklerimizi dikkate alıp uygularsanız umarım tekrarı yaşanmaz. sevgiler.

 3. Ela dedi ki:

  Yüzümde sivilce lekeleri var çene ve birkaç bölgede. Günde 3 defa buzu direkt uyguluyorum daha sonra yüzümde kaşınma oluyor ama çok rahatsız edici değil . Sivilce lekesi için buz iyi midir ve önereceğiniz başka bir madde var mı ? Cevap vermeniz önemli. Teşekkürler

  • Editör dedi ki:

   merhaba ela hanım; sivilce ve akneler için buzu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz çünkü makalemizde de yazdığımız gibi buz iltihaplanmayı önler, bu yüzden içiniz rahat olsun. yalnız iki günde bir makalemizde bahsettiğimiz gibi kullanmanızı tavsiye ederiz.

 4. Adsız dedi ki:

  Sivilce izleri için elma sirkesini okudum ama iyi midir birde nasıl uygulayıp ne kadar bekletmem lazım her gece yapmalı mıyım ? Teşekkürler

  • Editör dedi ki:

   merhaba; elma sirkesinin de sivilceler için etkisi oldukça fazla ancak buzun aynı zamanda gözenekleri küçültme etkisi de var düzenli olarak deneyin tavsiye ederiz. mümkünse sabah akşam buzu bir tülbente sararak sivilcenin üzerine tutup uyuşmasını beklemek yeterli olacaktır. buzu direkt cilde uygulamayın çatlamalara neden olabilir bu yüzden buzun ilk soğuğu çıktığında tülbent içine alarak uygulayalım. sevgiler.

 5. ayşegül dedi ki:

  bn dişim sızlıyor ne yapmam lazım bide sivilce nasıl geçer

 6. Dila dedi ki:

  Ya bu sivilce izlerini geçiren kesin bir yöntem var mı yazıları okudum buz sürdüm yeni olan izleri hafifletti fark ediyorum ama çok önceden olan çene lekelerim çok rahatsız ediyor beni bir yöntem söyleyin psikokojim bozuldu :/

 7. melisa dedi ki:

  merhaba ben patates suyu pirinç suyu ve bir kaşık balı karıştırıp buz küpleriyle bugün yüz masajına başladım çiller içinn ve cilt tonunu açmak için faydalımı cevap verirseniz sevinirim ne kadar sürede yapmam gerekli

  • Editör dedi ki:

   melisa hanım merhabalar; dediğiniz gibi patates suyu, pirinç ve balı hiç denemediğimiz için yanlış yönlendirmek istemeyiz. http://annembirmelek.com/cil-tedavisi-dogal-cil-maskeleri.html doğal çil tedavisi için bu makalemizi inceleyebilirsiniz. ancak buzun cilt lekelerine çok faydası var onu düzenli olarak sabah akşam uygulayabilirsiniz, bir zararı olmaz. yalnız makalede ki uyarılara dikkat edelim.

 8. Eda dedi ki:

  Merhaba bu maskeleri ne kadar sıklıkla yapmamızı tavsiye edersiniz🤔

  • Editör dedi ki:

   merhaba eda hanım; sivilce ve akneler için olanını gün aşırı yapalım. diğerlerini ise 3-4 günde bir düzenli olarak uygulamanız yeterlidir.

 9. Zgeduygu dedi ki:

  Merhabalar benimde yüzüm çok solgun sporcuyum üstelik leke yok fakat mat bir görüntüm var canlandırmak istiyorum bunun için en etkili yönteminiz nedir bide hergün farklı bi maske yapmak yada kür uygulamak cildime zarar verirmi teşekür ederim şimdiden

  • Editör dedi ki:

   merhaba duygu hanım; her gün cilt maskesi yaptığınızda cildiniz aksine daha yorgun görünür. yani bu tür tariflerinde azı karar çoğu zarar faydasını göreceğim diye cildinize zarar verebilirsiniz. makalede anlatıldığı gibi cilt canlılığı için buz harika bir öneridir. http://annembirmelek.com/kategori/guzellik-ve-bakim/cilt-bakimi paylaşmış olduğum linkten cilt tipinize göre en uygun tarifleri seçerek faydalarından yararlanabilirsiniz. sevgiler.

 10. ahmet dedi ki:

  Yüzümde burun çevresinde ve alnimda az ama onların gitmesini istediğim vede burnumun üstünde büyük olan ucu beyaz kızarmış bir sivilce için ne yapmalıyım ? Siz olsanız ne yapardınız ? Buz tedavisiyse ban en ayrıntılı şekilde anlatirmisiniz ? Buz için 20 dk uygunmudu r ayrıca bunu üstünde bekletmel iyiyiz yoksa pansuman mi yapmalıyız bana lütfen yardım edin sayın editorum .

  • Editör dedi ki:

   ahmet bey dediğimiz gibi iki günde bir bir adet buz kübünü sivilceli yere tutarak uyuşmasını beklemeniz yeterli, ayrıca 20 dakika çok fazla sadece uyuşmasını bekleyin ve düzenli olarak uygulayın yeter. sevgiler.

 11. ahmet dedi ki:

  Sivilcenin geçmesi için hangi yiyecekleri temelini ? Sivilcenin S ‘sinin kalmaması için ne yapmalıyız

 12. mehmet dedi ki:

  s.a iyi günler benim merak ettim konu su simdi burda cok fazla seçenek var besali 1 gün A baskesini 2 ci gün B baskesini 3 cü C baskesini 4gün basa dönerek A baskesini yapsak nasıl olur yanı sadece 1 maskeyi secip sadece onumu yapmak gerek yoksa 2 3 maskeyide yapa bilirmiyiz sizde bunu merak ediyom cilt yorgun düsermi ?

  • Editör dedi ki:

   merhaba mehmet bey; hepsi doğal olduğu için ve de genellikle tüm yüz değil bölge bölge özel olarak uygulandığı için hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. sevgiler.

 13. Gül dedi ki:

  Merhabalar benim yüzümde doğum lekesi var
  Ve ciltgozeneklerim acik siki degil rahatsiz oluyorum 30 yasindayim
  acaba ne yapmam gerekir. ..?yardimci olursaniz çok sevinirim:)şimdiden teşekkürler 🙂

 14. Pelin dedi ki:

  merhaba,daha once buzun cilde cok faydali oldugunu okumustum bugun aklima geldi ve buyuk bir buz kalibini dolaptan cikarir cikarmaz kabindan cikardim ve yuzume uyguladim epey bir gezdirdim suan yuzum yaniyor ve kizarmis her yeri 🙁 iz falan kalir mi herhangi bir zarar gorur mu cildim lutfen acil cevap verirseniz sevinirim cok sıkınti ettim cunku..

  • Editör dedi ki:

   merhaba pelin hanım; makalede buzdolabından çıkarır çıkarmaz ve direkt uygulamamanız yazıyor. buz kübünü önce açıkta bekletip, daha sonra tülbent ya da bez arasına sararak uygulamanız gerekmekte. ayrıca cildinizde çok bekletmemeniz gerekiyor bir sabun kalıbı gibi gezdirmeniz yeterli. umarım uzun süreli sıkıntı yaşamazsınız. sevgiler.

   • Aygun dedi ki:

    selam bende buz dolabindan chikarir chikarmaz kullandim ve 4saatdiki cildimde kizarikliklar gechmiyor. hic gecmiyicekmi??chol endiseleniyorum.

    • Editör dedi ki:

     aygün hanım bu tür uyarılar sizler için çok önemli görünmüyor ancak makaleye birebir uymanız gerekir buzu direkt cilde uyguladığınızda allah korusun çatlamalara neden olur. bu hatayı tekrarlamayınız lütfen.

  • Ceren dedi ki:

   Merhaba pelin hanim ben de ayni hataya düştüm ve cok endiseliyim sizin yüzünüzdeki kizariklar geçti mi acaba ben kalici olmasindan korkuyorum

 15. Rümeysa dedi ki:

  Önerdiğiniz buz tedavisini yüzüme uygulamaya başladım. Ama bu buz tedavisini uygulamadan önce yüzümdeki sivilce ve akneleri sıkıyordum acaba bir etkisi olurmu? Birde buz tedavisi işe yarıyormu yani yüzümdeki sivilce ve akneler ne zaman geçer?

  • Editör dedi ki:

   merhaba rümeysa hanım; cildinizdeki sivilce ve akneleri sıkmadan uygulama yapmanızı öneririz aksi halde iltihap kaptırabilirsiniz. kısa zamanda sonuç alabilmek için ise düzenli olarak kullanmanız yeterli. sevgiler.

 16. eda dedi ki:

  Merhaba benim tenim beyaz ve kılcal damarlarım biraz yüzeysel buzu ne sıklıkla yüzüme uygulamalıyım yardımcı olur musunuz?

  • Editör dedi ki:

   merhaba eda hanım; buzun ilk soğuğunun çıkmasını bekledikten sonra, bir tülbent içine sararak cildinizde çok bekletmeden uygularsanız problem olmaz. günlük uygulayabilirsiniz. sevgiler.

 17. Melek dedi ki:

  Ben yoğurdun suyunu buz kaliplarina koyup o şekilde günlük yüzüme masaj yapıyorum kendimce yapıyorum canlılık verir diye biliyorum sizde bu konu hakkında aydinlatirsaniz sevinirim

  • Editör dedi ki:

   merhaba melek hanım; yoğurt suyunu o şekilde kullanmak ne derce etkili olur malesefki bilemiyoruz yanıltmak istemeyiz ama farklılıkları bizimle paylaşırsanız seviniriz. sevgiler.

 18. nur dedi ki:

  Merhaba ben bundan 4 yil önce 1 bucuk sene kadar sivilce hapi kullandim. Sonrasinda yüzümde lekeler oldu cildim cok hassaslasti. Ve sivilceler yeniden cikar gibi oldular. Bende bugun yuzumde lekelere iyi gelecegi dusuncesiyle yeni aldigim gunduz kremini kullandim. Ve yuzumde kizarikliklar oldu. Yani iyice yuzumu berbat ettim. Kimyasal kremmis bilmem neymis kullanmak istemiyorum. Bana bu onerilerinizden hangisini uygun gorursunuz yada yapabilecegim zararsiz bir kür varmi bildiginiz. Simdiden tesekkurler 😊

 19. Hatice dedi ki:

  Göz altı morluklari için salatalik ve gül duyunu bez içinde mi uygulamaliyim? Direkt uygularsam zararı olur mu? Kaç gün uygulamaliyim

  • Editör dedi ki:

   merhaba hatice hanım; şayet buzu direkt ciltle temas ettirirseniz damarlarınız çatlayabilir bu yüzden ilk soğuğu çıktıktan sonra tülbent arasına alıp uygulamak daha doğru olacaktır. ayrıca her gün kullanmanız daha hızlı sonuç elde etmenizde faydalı olur. sevgiler.

 20. Tuba dedi ki:

  Merhaba ben buzu direk yüzüme uyguladım cildim hassas kızardı acaba sonradan geçer mi yoksa hep böyle mi kalacak

  • Editör dedi ki:

   merhaba tuba hanım; buzu çıkarır çıkarmaz ve bir tülbent ya da bez içine koymadan direkt cildinize uygulamamanızı belirttik makalemizde, bu şekilde yanlış kullanım sonucu damarlarınız çatlayabilir ve kalıcı hasar oluşturabilirsiniz.

 21. Ceyda dedi ki:

  Pürüzsüz cilt için olan tarifte karışımı dondurun yazıyor dondurduktan sonra cilde buz halinde mi uygulayacağız? Teşekkürler.

  • Editör dedi ki:

   merhaba ceyda hanım; evet buz kalıbı olarak uygulayacaksınız ancak ilk soğuğu çıktıktan sonra bir tülbent arasına koyarak uygulamanızı tavsiye ederiz aksi taktirde damar çatlamasına neden olabilir. sevgiler.

   • Dila dedi ki:

    Merhaba .yüzüme buzu hemen sürdüm yanaklarim ve göz cevremde kırmızılıklar olusdu gecermi lutfan cevap verirmisiniz çok korkuyorum

 22. meral dedi ki:

  iyi günler benim burnumda ve kenarlarinda Asuri derecede gözenek var denemediğim şey kalmadi napabilrim artik çok bunaldim bi kaç gunden beri pirinç suyunu buz kaliplarina koydum ve her sabah bir tanesini yüzünde gezdiriyorum faydasi olur mu sizce

 23. Sude kalkan dedi ki:

  Benim dudağımın üstünde kararmalar var ne yaptıysam geçmedi buna ne önerirsiniz? 🤗

 24. Mine oztrkk dedi ki:

  Merhaba ben göz çevresindeki kırışıklar için hangisini uygulamalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 25. Esra dedi ki:

  Merhabalar
  Ben sirkeli buz kalıpları yapacağım fakat sirkeyi su ile karıştırmam gerektiğini duymuştum ne kadar suyun içine ne kadar sirke koymak gerekir ?

  • Editör dedi ki:

   merhaba esra hanım; yarı yarıya koyarak sirkenin etkisini düşürebilirsiniz. rahatsız edici bir durum ile karşılaşırsanız eğer sirke miktarını daha da azaltabilirsiniz.

 26. onur dedi ki:

  merhabalar, yanağımdaki tüyleri iple aldıktan sonra küçük küçük sivilceler oluştu ve tahriş oldu ne önerirsiniz

 27. leyla dedi ki:

  Merhaba benim 19 yasim var ve sivilcelerim alnimda yanaklarimda bulunmaktadir.Simdi papatya cayini demleyip buz kalibina koyub sabha aksam her gun bun yapsam ise yarar mi?Birde hangi bitki cayi iyi gelir her ikisini birlikde yapayim?Birde benim vucudum bir seye cok cabuk alisiyor ilk evveller faydasi cok oluyor sonra alisiyor ve hic bir fayda vermiyor.Buz ozle olurmu?

 28. Sarya dedi ki:

  Yuze kar surmek faydali mi

  • Editör dedi ki:

   konu ile alakalı bir araştırmamız yok ancak buzun cilde faydaları odukça fazla. sevgiler.

 29. Zeynep dedi ki:

  Arkadaşlar benim sivilcelerim kabuk tuttu ne yapabiliri lütfen yardımcı olun🙏🏻🙏🏻

 30. İayşe dedi ki:

  Azda olsa leke olan ciltlere zarar vermeden ne uygulayabilirim ?

 31. Ayşenur dedi ki:

  Azda olsa cilli olan ciltlere önerebileceğiniz birşey varmı ? Cilde zarar vermeyen ve yan etkileri olmayan bir şey önerir misiniz?:)

 32. Elif dedi ki:

  Merhaba ben göğüsleri dikleştirmek ve dolgunlastirmak için buz uygulaması duydum sizce doğru bir uygulama mı acaba ?

 33. Kkkkk dedi ki:

  Merhaba. Güneş lekeleri için verdiğiniz buz örneğin de her sabah uygulayin denilmiş. Ben bu buzu sabah akşam kullansam bi sorun olur mu ? İlla sabahları mi kullanmak lazım. Cevap verirseniz sevinirim. 🙂 🙂

 34. Merve dedi ki:

  Ben buzu yuzume direkt uyguladim ama cok durmadi hemen aldim ama o halde kizardi korkuyorum gecer mi

 35. Melisa dedi ki:

  Merhaba.Maden suyunu buz yapıp yüzüme uygulasam sivilce ve siyah noktalarımı geçirir mi???Ve ne sıklıkla yapmalıyım?

 36. Saliha dedi ki:

  Merhaba ben bu salatalık ve limonlu buz u yaptım peki yüzümüze gezdirdikten sonra yıkayacak mıyım yoksa o buz suları yüzümde kuruyacak mı ne yapmalıyım sizce çünkü limon yüzümü kaşındırmaya başladı

 37. Çiğdem dedi ki:

  Yüzdeki yağ bezeleri için ne yapılmalıdır?

 38. Eren dedi ki:

  Ben sivilce çıktıkça onları sıkıyorum ve sonra yaralar oluşuyo onun için ne yapmam gerek?

 39. Büşra dedi ki:

  Merhaba. Ben açık ten rengine sahibim. Çok fazla sivilce derdim de olmaz arada 1 2 tane. Sadece burnumda ve dudak burun aramda siyah noktaların oluyor arada. Buzu dediğiniz gibi uyguluyorum normal hayatta. Ama cildinin pürüzsüzlüğünü korumak,gözenekleri küçültmek ve siyah noktaların oluşmasını önlemek için ne yapabilirim? Çok fazla kimyasal ürün kullanmak istemiyorum. Arada temizleyici köpük kullanıyorum sadece.

 40. Dila dedi ki:

  Merhaba .yüzüme dondurucudan aldığım buzu bekletmeden yüzüme sürdüm ve su an yüzüm kip kırmızı çok endişeleniyorum gecermi bu durum faydası değecek bir uygulama varsa yazarmisiniz lutfen

 41. Nilsen Akdoğan dedi ki:

  Buzu suratıma sürdükten sonra hafif hafif kaşıntılar oluyor bu normal mi ? Sadece buz sürüyorum içerisinde herhangi bir şey yok bunu belirteyim.

 42. Aysegul dedi ki:

  Yüzümü sıklaştırmak istiyorum ne yapmalıyım ve alnımda küçük küçük lekeler oluşmaya başladı lutfen yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım?

 43. HASİBE dedi ki:

  merhaba benim yüzümde çil var bunlardan nasıl kurtulabilirim yardımcı olur musunuz ?

 44. Ela dedi ki:

  Merhaba benim yaşım 20 ve göz cevremde azcık çizgiler var. Cevremdekilere sorduğumda yok diyorlar ama ben farkediyorum. Bunun için göz cevreme buz uygularsam bi faydası olur mu?

 45. Ece dedi ki:

  Merhaba benım cıldım de pek sılvıce sorunu olmuyor ama cıldım kuru bır cilt vede hassas gerılıyo ve rahatsız edıyo bu kuruluk benı pling yada nemlendırıcıde sıvılce cıkmasına sebeb oluyo bu konuda onerebılcegınız bıse var mı

 46. Erva dedi ki:

  Buzu bi tülbent içene koyup hafif hafif cildime uygulurm ve fazla beklyrm ama gene kırmzlk olyr normalmi bide sabah aksam uygulasm skntı olrmu

 47. Yaren dedi ki:

  Yuzume yanlis sivilce kremi kullandigimdan dolayi yüzum kizardi 3 gundur kizarikligi gecmiyor gecmesi icin buz koysam olur lutfen acil yardim edin

 48. Tenay dedi ki:

  Romaşka suyundan hazirlanmis buz kuplerinin cildimize nasil bir etkisi olur.Lütfen aciklayin.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!