Diş İmplantı- Detaylı Bilgiler!

Diş İmplantı
Paylaş
 

Diş İmplantı Nedir?

 

Diş implantı dişsizlik vakalarında yani ağızda diş eksildiği zaman çene kemiğine yerleştirilen ve titanyumdan yapılan yapay köklerdir. Diş implantının yaşı fark etmez genç veya yaşlı diş kaybedildiği zaman, her yaşta herkese uygulanabilmektedir. Diş implantı eskiden yapıldığı gibi, yan dişleri aşındırıp köprü yapılacağına, dişin çekildiği yere yani kemiğin içerisine vida şeklinde yani kökü taklit edecek bir yapıya sahip olan implant uygulanır. Bu implant çok kibar bir cerrahi ile yerleştirilir ve üzerine porselenden bir diş vidalanır. İmplantın kendisi diş yerine kullanılmaz, bu sadece bir alt yapıdır ve kemiğin içerisinde bulunur.

implant tedavisiHiçbir dişi olmayan vakalarda da her dişe birer tane implant değil, üst çenede yedi sekiz implant, alt çenede ortalama altı yedi implantla, tüm ağız sabit bir köprüye kavuşabilir. İmplant sayısı eğer az ise üç veya dört implant üzerine, damak şeklinde kullanılan protez sabitlenebilir. İmplantın boyutları genellikle 7-8 mm den başlar, 13-15 mm ye kadar çıkar. Buna kemiğin uzunluğuna göre karar verilir. Önceden yapılan planlamayla uygulanan bölgeye göre çapı ve boyu kararlaştırılır. Eğer çiğneme yapılan bölgeler ise bu sefer daha uzun ve daha kalın implantlar tercih edilir ama bu kemiğin yapısına göre ve ve ihtiyaca göre belirlenir.

Diş implantının ömrü ne kadardır?

Diş implantının ömrü ne kadardır? Bu sıkça sorulan sorulardandır. Eğer implant iyi planlanmışsa yani çapı, boyu ve ne kadar implant uygulanacağı daha önceden hesaplanmış ve iyi bir şekilde uygulanmışsa, implantın ömrü bir ömürdür diyebiliriz yani ömrünün sonuna kadar hastanın çene kemiğinin içinde kalır. Çene kemiğine kaynamış implantın çene kemiğinden çıkarılması zordur ve bu yüzden bir ömür orada kalabilecek durumdadır. İmplantın üzerine yapılacak protezlerin bakımı ise çok önemlidir. İmplantın ömrünü en çok belirleyen şey, implantın üzerine uygulanan protez. Öncelikle protezin ne tür bir protez olacağı hekim tarafından doğru bir şekilde planlanmalıdır. İmplanta uygulanacak kötü bir kuvvet ve uygulanan yanlış bir protez, implantın ömrünü oldukça etkilemektedir.  Üstünün proteziyle alakalı eğer iyi bakılmazsa diş etlerinde sorun olur ve diş etinde oluşan sorunlar hem estetik olarak sorun çıkarır implant üzerinde, hem de enfeksiyona ve kokuya sebep olur. Bu tip durumlarda eğer implant üzerindeki protez, diş eti ilişkisi dolayısıyla bir uyumsuzluk oluşursa o zaman protezin değişme noktasına gelinir. Bu tip durumlarda implanta tekrar dokunulmaz, sadece implant üzerinden ölçü alınır ve tekrar protez planlanır yani kemiğin içerisindeki implantın ömrüne etkisi minimaldir, eğer çok üzerine gidilip çok bakımsız kalmazsa.

İmplant yerleştirilirken acı duyulur mu?

 

İmplant uygulaması lokal anesteziyle ya da genel anesteziyle yapılır. Bunun kararı eğer hastanın herhangi bir sorunu yoksa hasta uyum içerisinde ve korkmuyorsa, azına bir şey götürüldüğü zaman bulantı yapmıyorsa lokal anestezi ile rahatlıkla implantlar uygulanabiliyor.

 implant tedavisiGenel anestezi genellikle çok korkan hastalarda ve midesi çok bulanan hastalarda uygulanan bir yöntemdir ama lokal anestezi altında implant uygulandığında hasta hiçbir şekilde hiç bir şey hissetmez. İmplant cerrahisi kibar uygulanması gereken bir cerrahi çünkü çene kemiğine çok kibar bir cerrahiyle uygulanırsa iyileşmeye açık olur. İmplantın oraya çok taravmasız uygulanması gerekir ki, orada güzel bir iyileşme olsun.  Eğer travmasız çalışılıyorsa sonrasında %99 ağrı olmaz, sadece implant öncesinde eğer o bölgeden diş çekilmişse o zaman diş çekimine bağlı bir ağrı olur ama dediğimiz gibi implant uygulamasına bağlı %99 ağrı olmamaktadır. Eğer dikişsiz bir implant uygulamasıysa, hasta bir hafta içinde rahatlıkla iyileşir ama dikiş uygulanmışsa bir hafta sonra dikiş alınır ve dikiş alındıktan sonrada hastanın hissetmeyeceği şekilde iyileşmesi tamamlanmış olur.

Diş implantlarının yan etkisi var mıdır?

Diş implantlarının herhangi bir yan etkisi yoktur alerjik bir reaksiyon oluşturmaz çünkü diş implantları titanyumdan yapılır ve titanyum doku dostudur ve bu yüzden herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturmamaktadır. Titanyum vücudun her yerinde özellikle 1960’larda dizde, diz kapaklarında veya kafatasında iki kemiği birleştirmek amaçlı kullanılan bir materyaldir. Dolayısıyla ağız içerisinde implanta has herhangi bir reaksiyonu oluşmaz, implantın başarısı %97 dir dünya çapında. Eğer ki bir sorun oluşmuşsa bunlar çoğunlukla lokal etkilerden dolayıdır. Eğer  hasta iyileşme döneminde sigara kullanıyorsa, hastanın kontrol altına alınmamış diyabeti varsa ve bu gözden kaçmışsa, hasta eğer ağzına iyi bakmıyorsa ve ağız içi enfeksiyonundan da implanta bir enfeksiyon bulaşmışsa, bu tip durumlarda implantın başarısı düşer ve bu implantları kaybetme ihtimalimiz artar. Ancak bu genel vücut reaksiyonu olarak algılanmamalıdır, tamamen implantın endikasyonuyla veya hastanın kullanımıyla alakalıdır.

Diş implantlarıyla toplam tedavi süresi ne kadardır?

Diş implant uygulamaları çeşitlidir. Bazen tek diş implant uygulamaları, bazen çoklu diş implant uygulamaları, bazen de kemiğin olmadığı durumlarda implant uygulamaları diye ayrılmaktadır. Tek diş çekilmişse ya da hastanın dişi kırılmışsa, o seansta dişi çekip üzerine implantı uygulamak mümkün. Özellikle ön dişlerde görülen kısımlarda diş kaybı olmuşsa, hasta o haliyle yaşamak istemez. Eğer hastanın ve kemik kalitesi iyiyse o zaman öncesinde yaptığımız çalışmayla ve bu çalışma üç boyutlu tomografi eşliğinde değerlendirilir. Bunun üzerine yapılacak protez de hazırlanır ve o şablonla birlikte hastanın ağzına implantlar uygulanır.  Aynı seansta implantlar uygulandığında ve protezde daha önce hazırlandığı için takılabilir. Ancak bu durumlar yani kemiğin kalitesinin iyi olduğu durumlarda genellikle daha genç bireylerde uygulanabilen vakalardır.

Eğer hastanın kemik kalitesi düşük ise bu tip durumlarda bazen yeni kemik oluşturmak gerekebilir. Yeniden kemik oluşturabilmek için bir süre beklemek lazım ve normal şartlarda, eğer hastanın çok acil bir durumu yoksa alt çenede bir-bir buçuk ay üst çenede, iki-üç ay bekleyerek kemiğe implantın kaynama süresi tamamlanır. Bu dönem içerisinde hastaya mutlaka geçici protez verilir, geçici protezden sonrada kemik kaynama süresi tamamlandıktan sonra 10-15 günlük zaman dilimi içinde hastaya implantlar üzerine porselenler fiske edilebilir. İmplant cerrahisi için hastanın çoklu implantlarda ve çok büyük çapta hem alt hem üst çeneyi ilgilendiren tüm dişsizlik vakalarında bile en fazla 1-2 saatlik bir randevuya ihtiyaç vardır ama eğer birkaç tane implant ihtiyacı varsa, yarım saatlik zaman içinde rahatlıkla uygulanabilir.

Diş implantının bakımı nasıl yapılır?

Diş implantının bakımı tüm dişlerdeki ağız bakımıyla aynıdır, ekstra başka bir şeye gerek yoktur. Yani normal şartlarda da kendi dişlerimizi fırçaladıktan sonra, ara yüz temizliğini mutlaka sağlamalıyız yani diş ipi veya ara yüz fırçası veya ağız duşu kullanmamız gerektiği gibi. İmplant olduğunda da aynı yardımcı aparatlarla ve fırçayla günde iki-üç defa temizliği sağlanmalıdır. İmplantın kendi başına enfeksiyon veya besin toplama gibi bir özelliği yok, tıpkı diğer dişlerdeki gibi muamele görür. Dişlerin ara yüz temizliği gereklidir sadece normal dişlerde enfeksiyon oluştuğunda daha yavaş ilerler ancak bir sebeple temizlenemeyen bölgede implant varsa ve implantın etrafındaki diş etine bir enfeksiyon bulaşmışsa implantın yivleri dolayısıyla çok daha hızlı ilerler.

İmplant varsa ağızda çok daha dikkatli olmak gerekir kendi dişinizdeki enfeksiyonun ilerlemesi daha yavaştır ama implanta bulaşan bir enfeksiyon, implantta çok daha fazla daha hızlı ilerlediği için mümkün olduğunca periyodik aralıklarda ağız bakımı yaptırılmalı ve diş hekimi kontrolünde olmak gerekir. Ağızda diş implantları varsa ekstra gargara kullanmaya veya ekstra farklı diş macunu kullanmaya gerek yoktur normal şartlarda kullandığınız diş macunu diş fırçası veya arada kullanıyorsanız gargaranın herhangi bir faydası yoktur  ayrıca zararı da yoktur. Rutin aralıkta aynı paralelde gitmesinde fayda vardır.

Diş implantı hangi durumlarda kullanılır?

Her dişsizlik vakasında diş implantı uygulanmayabiliyor. Eğer dişler çok eskiden çekilmişse dişi taşıyan kemik kalmamışsa o zaman direk implant uygulaması zordur. Bu tip durumlarda yeni kemik oluşumu gerekir yani o hastada yeniden kemik oluşturmak gerekir.

  • İmplant tedavisi sistemik hastalığı veya diyabeti olanlarda kontrollü bir şekilde uygulanmalıdır. (100-105 yaşında da implant uygulanabilmektedir.)
  • İmplant uygulaması için üst yaş sınırı olmamakla beraber alt sınır kemik gelişiminin tamamlandığı 17-18’dir. (bu sınır kız ve erkek çocuklarda değişkendir)

Diş kayıplarında implant uygulanır dişi çektiğimiz zaman onu taşıyan kemik kullanılmadığı için erir. Aslında çene kemiği üst çenede de alt çenede de ve ön bölgede de kemik, yani sert doku yumuşak dokuyu destekler. Desteklediği içinde mutlaka orda durması gerekir eğer oradan diş çekilmişse o kemik özellikle üst ön bölgede dışlardan başlayarak erir ve eriyen kemik dudağın desteğini kaybetmesine sebep olur. Bu tip durumlarda mutlaka o kemiği kaybetmemek için implant uygulanması önerilmektedir. Her diş çekiminden sonra implant uygulanacak diye bir kaide yoktur. Bunun hastaya, vakaya ve ağza göre değerlendirip, buna göre karar vermek lazım ama ileriye yönelik yatırım olarak düşündüğümüz bazı implant vakalarımız vardır özellikle bu yan taraflarda eriyen kemiğin eriyebileceği bölgelerde ve ön taraflarda estetiği etkileyecek vakalarda implant önerilir ve implant uygulanan kemik erimez.

Diş implantlarının eski tip protezlere göre avantajları nelerdir?

Diş çekiminden sonra eskiden ön ve arkadaki dişler yani dişin çekildiği bölgenin önündeki ve arkasında ki  dişler sağlıklıysa bile dişler kesilip köprü yapılırdı. Şimdi implantın en büyük avantajı öndeki ve arkadaki sağlıklı dişlere dokunulmadan sadece dişin çekildiği bölgeye implant uygulanır ve onun üzerine diş vidalanır, böylelikle ön ve arka dişlere yani komşu dişlere sağlıklıysa dokunulmaz. Çekim bölgesine komşu olan dişlerde çürük, porselen, köprü ya da dolgu varsa o zaman implant yapılmasına çok gerek duyulmayabilir. Bu tip durumlarda yan dişler aşındırılarak kep şeklinde şapkalar geçirilir ve köprü uygulanabilir. İmplantın en büyük avantajı tek başına çözümlenmesi ve genellikle dişlerin temizlenmesi daha kolay olması çünkü köprü protezlerin de dişin olmadığı bölgedeki gövdenin altına sürekli yemek artıkları girer ve oranın temizlenmesi ekstra bir çaba gerektirir.

Hiç dişi olmayan hastalarda ve damak kullanan hastalarda implant çok iyi bir avantaj çünkü damak protezleri hastanın ağzından istem dışı çıkar. Hastanın yemek yerken ağzının içinde dolaşır ve böylelikle rahat yemek yemesine engel olur, rahatlıkla konuşmasına engel olur ve sosyal ortamlarda rahat gülmesine ve kendi güveninin yerinde olmasına engel olur. Mutlaka implant varsa temizliğini birazcık daha dikkatli yapmak gerekir, tıpkı iyi bakılan ağızlardaki gibi eğer böyle bakılırsa hastanın implantının ömrü bir ömür kullanılacak şekilde çok uzun ömürlü olması mümkündür.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!