Evde Lor Peyniri Yapımı

ek gıda
Paylaş
 

Merhaba sevgili anneler; bu makalemizde sizlere evde lor peyniri yapımından söz edeceğiz. Ev şartlarında lor peyniri yapımı çoğu anne için zor gibi düşünülsede, aslında gayet basit detayıyla anlatacağız.

Ayrıca bu makale de sizlere peynir altı suyunun faydalarından da söz edeceğiz.  Peynir altı suyu probiyotik adı verilen sindirim sistemini destekleyen bakteri yönünden oldukça zengindir. Ayrıca mide de meydana gelen ağrı, kramp ve sancılara karşı faydalıdır. Bu nedenle özellikle 6. Ayını doldurmuş bebeklerin ek gıda dönemine geçmiş oldukları süreçte ki özellikle gaz sancısı çeken bebeklerin besinleri ile peynir altı suyunu aldıkları süreçte mide ve bağırsakları zamanla düzene girecektir. Aynı zamanda peynir altı suyu bağışıklık sistemini güçlendirir. Bazı hormonları düzene sokar, vücutta mikropların üremesini durdurur. Ayrıca içindeki yoğun kalsiyum sayesinde kas ve iskelet sistemi ve eklemler üzerinde de faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle lütfen ev şartlarında hijyenik koşullarla yapmış olduğunuz ev yapımı peynirlerin sularını dökmeyip çocuklarınız ve kendi gıdalarınız için kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Şimdi sizlere lor peynir tarifinin malzeme ve yapılışından söz edeceğiz.

Malzemeler

  • İki litre çiğ süt (pastorize olmasın)
  • Yarım çay bardağı taze sıkılmış hazır limon suyu

Hazırlanışı

Önceden pişirdiğiniz sütü derin bir tencereye alarak ısıtmaya başlayın. Isınmaya başladığı anda limon suyunu ilave edip bir defa karıştırıp tekrar karıştırmadan kısık ateşte on dakika kaynatın (çiğ sütünüz önceden ısıl işlem görmediyse eğer, mutlaka kaynatma işlemini gerçekleştirip yeterli gördüğünüz anda yani kaynatma esnasında da bu işlemi yapabilirsiniz) kesilen sütü 10 dakika kadar kaynatalım su ile ayrışıp güzelce toplansın. Daha sonra 6-7 dakika kadar daha kısık ateşte tutup süre sonunda ocaktan alalım ve tamamen soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra temiz bir tülbent ya da süzek ile güzelce süzelim. Ancak şuna dikkat etmemiz gerekir ki lor peynir tuzsuz olduğundan dolayı çok çabuk bozulan bir peynir olduğu için buzdolabının üst tarafında saklama süresi 3 gün, buzlukta ise saklama süresi 3 aydır. Süzdüğünüz peynir altı sularını ise buzdolabı poşetlerine koyarak tablet halinde bebeklerinizin çorbasına, yemeklerine, pankeklerine, bebek keklerine dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

eğer lor peyniri kendiniz için ya da bir yaşı geçmiş çocuklarınız için kullanacaksanız içine arzunuza göre tuz ve çörek otu ilave ederek lezzetlendirebilirsiniz.

Önemli not: Bebekler için hazırladığımız tariflerdeki malzemeleri üç gün kuralı ile tek tek denemeden ya da doktorunuza danışmadan vermeyiniz.!

Bebeğinizi ek gıda yerken besinlerle yalnız bırakmayıp gözetim altında tutunuz.

Bebekler için hazırladığımız diğer ek gıda tariflerimize ise buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizleri instagram sayfamız annem1melek hesabımızdan takip edebilirsiniz. Sevgiler.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!