Gebelikte Sigara Alkol Ve İlaç Kullanımı

Paylaş
 

Gebelikte tükettiğiniz yada soluduğunuz hemen hemen her şey fetusa geçmektedir. Bu  işlemler siz hamile kaldığınız andan itibaren başlar.

Sigara, alkol, kanuna aykırı haplar ya da bazı ilaçların içeriğindeki kimyasal maddeler bu gelişim sürecini ve daha sonra büyümeyi etkileyebilir hatta bazıları doğumsal anormallikleri yol açabilir.

Gebelikte Sigara Kullanımı

Örneğin sigarayı ele alalım. gebelikte sigara içersiniz bebeğinizin kilosu önemli ölçüde düşebilir. Başkalarının içtiği sigara dumanını solumanız ( Pasif içicilik ) bile bebeğinizi etkileyebilir. Sigara içilen alanlarda uzak durun ve sigara içenlerden yanınızda içmemelerini isteyin.

Eğer gebelikten önce sigara içiyorsanız ve hala devam ediyorsanız, şimdi sadece bebeğin doğumuna kadar değil, tamamen bırakmanın tam zamanıdır. Ebeveynlerin sigara içtiği evlerde büyüyen çocuklar bebeklik ve çocukluk döneminde solunum yolu sorunları ve kulak enfeksiyonu riski yaşanmaktadır.

Bu çocukların, büyüdüklerinde sigara içmeye daha yakın oldukları gözlemlenmiştir.

Gebelikte Alkol Tüketimi

Alkol tüketimi hakkında da bir o kadar endişe bulunmaktadır. Gebelikte alkol tüketmek, doğumsal sakatlıklardan ve normalin altında zekadan sorumlu olan
fetal alkol sendromu denilen bir durumun oluşma riskini artırmaktadır. Fetal alkol sendromlu bir bebekte kalp kusurları, uzuv anormalliği, omurilik eğriliği , kafa küçüklüğü, anormal yüz özellikleri, küçük vücut ve düşük doğum ağırlığı olabilir.

Fetal alkol sendromu aynı zamanda yeni doğan bebeklerde zeka geriliğinin de en önde gelen nedenidir.  Gebelik  süresince alkol tüketmek düşük yapma ya da  erken doğum riskini de artırmaktadır.

Gebelikte içtiğiniz alkolün miktarı arttıkça fetusta ki riskin arttığına dair kanıtlar bulunmaktadır. En güvenli olan gebelik süresince alkol içeren hiçbir içeceği tüketmemektir.

İlaç Kullanımı

Gebelik süresinde doktorunuzun özellikle önerdikleri dışında ilaçlardan ve destekleyici ürünlerin tamamından uzak durmalısınız.

Yalnızca şuan da kullanmakta olabileceğiniz reçeteli ilaçlar da sınırlı değil,  ayrıca reçetesiz satılabilen aspirin soğuk algınlığı yada antihistaminik içeren ilaçlardan da uzak durmalısınız. Vitaminler bile yüksek dozda alındıklarında tehlikeli olabilirler.

Örneğin, yüksek dozda alınan A vitaminin  konjenital ( doğumda var olan ) anormalliklere neden olduğu bilinmektedir. Gebelik boyunca herhangi bir ilacı ya da destek ürünü almadan önce üzerinde doğal yazsa bile doktorunuza danışmalısınız.

Kafein Tüketimi

Çok az kafein almanın (günde 1 kez 1 fincan kafeinli kahve) hiçbir yan etkisi olmayacağı kanıtlanmış olsa da hamileyken kafeinden kaçınabilir yada tüketimini kısıtlayabilirsiniz. Unutmayın ki kafein çikolata gibi bazı yiyecekler de ve birçok içecek de bulunabilir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!