Gözenekleri Temizlemek İçin Doğal Maske

cilt bakımı
Paylaş
 

Ciltte meydana gelebilecek sivilce ve siyah noktaları önleyebilmek için cildinizi sürekli nemli tutarak cilt bakımı sağlayabilmeniz mümkündür. Ciltteki gözeneklerde yağ ve kir toplanarak bakteriler oluşturup bir takım cilt sorunları yaşamanıza neden olmakta. Bu nedenle yağ ve kirin kapatmış olduğu gözenekleri doğal cilt temizleyici maskeler kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz. Şimdi sizlere vereceğimiz gözenek temizleyici tarifler sayesinde, cildinizi derinlemesine temizleyerek kir ve yağlardan arındırabilirsiniz.
Elma sirkesi: içinde barındırdığı asit sayesinde ciltteki gözeneklerde biriken yağ ve kirlerden cildi arındırarak derinlemesine temizlik yapar. Bunun için aynı oranda su ve elma sirkesini birbirine katıp karıştırarak bir pamuk yardımı ile cildinize uygulamanız yeterlidir.
Yumurta akı: öncelikle bir yumurta akını iki çay kaşığı su ile birleştirip iyice köpük köpük olana kadar çırpalım. Daha sonra bu karışımı güzelce yüzümüze sürelim ve iyice cildimizde kuruyana kadar bekleyelim. Tamamıyla kuruduktan sonra cildimizi soğuk su ile arındıralım. Bu uygulama düzenli kullanım sayesinde cildimizi arındıracak ve sıkılaştırma etkisi gösterecektir.
Yulaf ezmesi: iki çorba kaşığı pişmiş yulaf ezmesi ve göz kararı suyu birbirine katarak güzelce karıştıralım. (katı bir kıvam tutturmamız gerekiyor cıvık olmamalı) daha sonra hazırlamış olduğumuz bu karışımı güzelce cildimize uygulayıp bu şekilde beş dakika kadar bekleyelim. Bekleme süremiz dolduktan sonra cildimizi ilk olarak ılık su ile ardından soğuk su ile durulayalım.
Zeytinyağı: ilk olarak cildimize buhar uygulayarak gözeneklerimizi bir güzel açalım. Daha sonra cildimize masaj yaparak zeytinyağı sürelim ve bir havlu kapatarak yaklaşık olarak iki dakika kadar bekleyelim. İki dakikalık bekleme süremiz dolduktan sonra bir pamuk ile silerek cildimizi temizleyebiliriz.
Bal ve limon suyu: rende ile inceltmiş olduğumuz yarım elma, bir adet muz, dört çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyunu ilave edip güzelce karıştıralım. Daha sonra önceden pişirmiş olduğumuz yulaf ezmesini azar azar bu karışıma ilave ederek güzelce karıştıralım ve daha sonra serin bir yerde beklemeye alalım. Uygulamadan önce ise yüzümüze sıcak suya batırılmış bir havlu koyum bir iki dakika bekleyelim. Daha sonra karışımımızı cildimize uygulayıp yaklaşık olarak yirmi dakika kadar bekleyelim. Süre sonunda cildinizi yıkayarak temizleyebilirsiniz.
Maydanoz: maydanoz gözenekleri temizlemek için kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir diyebiliriz. Öncelikle bir miktar maydanozu sıcak suyun içine koyup ılıyana kadar bekleyelim. Daha sonra bu suyun içine bir bez batırıp cildimizin üzerine serelim ve on dakika kadar bu şekilde bekleyelim. Bu uygulamayı günlük yapabilirsiniz.
Karbonat: cildimizin PH seviyesini koruyan en önemli bakım ürünüdür. Karbonatı şu şekilde uygulayabilirsiniz; iki çay kaşığı karbonat ve yeteri kadar suyu birbirine ilave edip güzelce karıştıralım. Daha sonra bu karışımı cildimize dairesel olarak masaj yaparak uygulayalım. İki dakikalık süre sonunda ise cildimizi yıkayarak arındırabiliriz. Karbonat karışımını dilerseniz haftada bir uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!