Hafta Hafta Gebelik 6. Ay (21 – 25 Hafta)

Paylaş
 

Gebelikte 6. Ay – (21 – 25 Haftalar)

Gebelikte 6. ay da daha önceye oranla, daha hızlı kilo almaya başladığınız dönemdir. Bunun sebebi, bebeğinizin rahim dışındaki hayata kilo alarak hazırlanıyor olmasıdır. Bebeğiniz bu ayda daha güçlenir ve bu nedenle tekmelerini eskiye oranla daha güçlü hissedersiniz. 6. ayınızda hafta hafta gebelik gelişimi şu şekilde olacak

21 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 21. haftaGebeliğinizin 21. haftasında  bebeğiniz artık baştan topuğa 27 cm uzunlukta ve yaklaşık 360 gr ağırlığındadır. Artık yavaşça kilo almakta, vücuduna yağ ve kas dokusu ek­lemektedir. Hareketleri ise eskiye göre rahatsız edici hareketler değil, daha ko­ordine hareketlerdir. Bunun sebebi kaslarının güçleniyor olmasıdır. Artık kemik iliği kan hücreleri yapmaya başlar ve bağırsaklar, yutulmuş amniyon sıvısından küçük miktarlarda şekeri vücuda almaktadır.

22 Haftalık Gebelik

Artık 22 haftalık hamilesiniz ama fetüs yaşı 20 haftadır. Hamilelik hesaplamasının son adet döneminizin gününden başladığını hatırlayın. Bebek 28 cm (baş-topuk) ve yaklaşık 450 gr ağırlığındadır. Daha yüksek seslere tepki verir, sadece sizin değil yakın çevredekilerin seslerini de tanır.

hafta hafta gebelik 22. haftaEğer vücudunuz ve karnınızla uyum içerisindeyseniz, bebeğinizin daha düzenli bir uyku ve uyanma ritmi geliştirdiğini fark edeceksiniz. Bu, hareketlerinizin ve dış seslerin bebeği uyandırabileceği anlamına geliyor. Bu konuda dikkatli olun; bebeğinizi çok fazla rahatsız etmek istemezsiniz, çünkü bu durum ileride sinir sistemini etkileyebilir.

Gebeliğinizin 22. haftasında  bebeğin dilinde artık tat alıcıları gelişmektedir. Bu, bebeğinizin, sizin tattığınız her şeyin tadını alabileceği ve damak tadının oluştuğu anlamına gelir. Yediklerinize dikkat edin çünkü gelecekte bebeğiniz, şimdi yediğiniz yiyecekleri sevecektir. Bu noktada tavsiyem, sağlıklı ve dengeli beslenmenizdir.

23 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 23. haftaGebeliğinizin 23. haftasında bebeğiniz 28 cm’den uzundur ve 550 gr ağırlığındadır. Hareketleri, rahim içinde daha fazla hareket kazandığı için daha güçlüdür. İki yana ve baş aşağı döner Dengeyi kontrol eden iç kulak artık tamamen gelişmiştir. Bu da bebeğin rahimdeki pozisyonunu algılamasını sağlar. Baş aşağı veya tam tersi pozisyon.

Bebek artık başarılı bir şekilde emebilir. Pankreas, şeker yakımında önemli olan insülini üretmeye başlamıştır. Gebeliğinizin 23. haftasında bebeğiniz artık bir yenidoğan gibi görünür ancak hâlâ çok zayıftır. Bebeğin yağları, gerekli doğum seviyesine henüz ulaşmamıştır. Bu noktada bir şey olursa, bebeğin yaşama şansı %20’dir; ancak her geçen gün şansı biraz daha artar.

24 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 24. haftaGebeliğinizin 24. haftasında bebeğiniz artık 650 gr ve baştan topuğa 30 cm’dir. Yağ depola­yarak, organ, kemik ve kasları geliştirerek haftada 100 – 150 gr olacak şekilde hızlıca kilo almaktadır. Yüzü tamamen şekillenmiştir ve kirpik, kaş hatta kafada saç bile vardır. Şimdilik, saça doğal rengini veren ve pigment denen doğal boya üretimi başlamadığı için, saçının rengi beyazdır.

24. haftada bebeğin akciğerleri gelişmek­tedir; solunum ağacı içindeki hücreler, hava keseciklerinin şişmesini sağlamak ve bu keseciklerin birbirine yapışarak zarar görmesini önlemek için sürfaktan adı verilen bir sıvı üretmektedir.;

Bebeğiniz bu evrede doğacak olursa, %50 yaşama şansı vardır. Gelişmekte olan akciğerlerine amniyotik sıvı çekerek solunum egzersizleri yapmaktadır. Küçüğünüz, beyaz koruyucu bir madde ile kaplıdır. Bu maddenin bir kısmı, doğ­duğunda hâlâ bebeğin cildinde olabilir. Bebeğin baş parmağını emmesini sağ­layan kasların koordinasyonu gelişmiştir.

25 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 25. haftaGebeliğinizin 25. haftasında bebeğiniz 34 cm uzunluğunda ve yaklaşık 700 gr ağırlığındadır. Hâlâ solunum yapmaktadır ama akciğerleri henüz düzgünce çalışacak şekilde gelişmemiştir. Kemikler sertleşmeye başlar. Eller, bebeğinizin yumruk yapma­sına ve avucuna konulan objelerini tutmasına izin verecek şekilde tamamen gelişmiştir. Cildi çok incedir ve cildinin altında kapiller damarlar denen ince damar yapıları şekillenmektedir. Ses telleri artık fonksiyoneldir ve bu, ara sıra hıçkırık tutmasına neden olabilir. Bu hıçkırıkları hissetme ihtimaliniz vardır. 25. haftada cin­sel organları tamamen gelişmiştir ve ultrasonda kolayca görünürler.

Hamileliğinizin 6. Ayında Neler Olacak

Bu ayda genellikle enerji artması görülür. İştahınız yerinde olmalıdır Az da olsa mide bulantısı olabilir veya hiç olmayabilir; ancak biraz mide yanması his­sedebilirsiniz. Cildiniz parlar. Cinsel ihtiyacınız hafta hafta artabilir veya azalaIbilir.

Ayaklarınızın ve ellerinizin şişliği, altıncı ayda vücut sıvılarındaki artış nedeniyle belirgin olabilir. Hamilelikte tiroid bezleri daha aktiftir ve çok terlemenize sebep olabilir. Bazı kadınlarda, göğüsten sıvı gelebilir. Bu endişelenilecek bir durum değildir. Bazı kadınlarda, hamilelikte kan hacminin artması nedeniyle burun ve dişeti kanaması görülür.

Birçok kadın bebeklerinin sağlığı ve geleceğin ne getireceği ile ilgili olarak endişelenmeye başlar. Bu son derece normaldir. Meditasyon, yoga ve pozitif şeylere odaklanarak sakinleşmeyi deneyin.

Karın büyümeye devam ettikçe ve sırtınızla iç organlarınıza daha fazla baskı yaptıkça uyumanız problem haline gelebilir. Yatakta olabildiğince rahat olmaya çalışın. Hamileyken çok çeşitli amaçlarla yastık kullanmanız gerekli olabilir. Ba­şınızın altına ve de şişmeyi önlemek için ayaklarınızı yukarıda tutmak amacıyla ayaklarınızın altına daha fazla yastık koyabilirsiniz. Sırtüstü uyumak yerine yan yatarak uyumaya çalışın. Kendinize bir yatma zamanı belirleyin: Yatmayı bir tören haline getirin ve yatmadan önce bazı alışkanlıklar geliştirerek bunları her zaman tekrarlayın. Bunlar arasında müzik dinlemek, meditasyon yapmak, ılık bir duş almak, masaj (veya kendi kendinize masaj), biraz kitap okumak veya rahatlatıcı pozitif olum­lamalar yapmak sayılabilir. Öğleden sonra kahveden uzak durun. Yatmadan önce bir bardak ılık süt için.

Hamilelikte basur problemleri

Hamilelikte basur görülmesi çok yaygındır. Birçok kadın hormonal değişik­likler ve bağırsak damarlarında artmakta olan baskı nedeniyle farklı derecelerde bunu yaşar. Bu durumu düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

İlki, kabızlığı önlemek için doğru beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmalısınız. İkincisi, ağrıyı azaltmalı ve ağrıya yol açan şişlikleri takip etmelisiniz.

Düzenli olarak yapılan bitkisel banyo veya oturma banyosu yardımcı olabilir. En iyi bitkiler lavanta, ayı üzümü, kalendula, biberiye, adaçayı ve karakafes otudur. Daha iyi sonuç almak için banyoya deniz tuzu da eklenebilir. Banyo yaparken bitki karışımı kullanın veya her seferinde tek bir bitki kullanın. Hangisinin sizin için daha iyi olduğunu değerlendirin ve gerçekten sevdiğiniz bir bitki olursa her zaman onu kullanın.

Eğer komplike değilse basur tehlikeli değildir, sadece rahatsızlık vericidir ve doğumdan sonra kaybolur.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!