Hafta Hafta Gebelik 7. Ay (26 – 30 Hafta)

Paylaş
 

Gebelikte 7. Ay – (26 – 30 Haftalar)

Üçüncü ve son üç aylık döneminize hoş geldiniz! Gebeliğinizin 7. ayında fetüsün algıları açılmıştır. Bebek gelişmeye devam ettikçe sizin daha fazla dinlenmeye ihtiyacınız olur. Bu, anne ve baba olacakların doğum için hazırlandıkları ve çocuklarıyla nasıl iletişime geçeceklerini öğrendikleri dönemdir. Şimdi hafta hafta gebelik gelişimine bakalım.

26 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 26. haftaGebeliğinizin 26. haftasında bebeğinizin kafası ile topuk arası boyu 35,5 cm ve ağırlığı 800gr 1 civarındadır. Bebeğinizin gözleri bu hafta açılmaya başlar. Gözün renkli kısmı olan iris, henüz yeterince boyar maddeye sahip olmadığından, bebeğin göz rengini söylemek için erken bir dönemdir; ancak bebek görebilir.

Artık parlak ışığa ve yüksek seslere daha duyarlı olduğu için hareketlerde artış görebilirsiniz, Yüksek ve titreşimli bir ses bebeği korkutur ve göz kırpmasına neden olur.  Nefes alıp verme hareketleri derinleşir, ancak bebeğin akciğerlerinde henüz hava yoktur.

Bebeğiniz başparmağını emerek kendisini sakinleştirebilir. Bu aktivite yanak ve çene kaslarını güçlendirir. Bebeğin, düzenli bir uyku ve aktif periyod düzeni vardır. Ancak, ikiziniz olacaksa, onların aynı anda uyuyup aynı anda uyanmalarını beklemeyin.

27 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 27. haftaGebeliğinizin 27. haftasında bebeğiniz artık 885 gr civarında ve 36,5 cm uzunluğundadır. Hızla büyümektedir ve yağ ve kas elastikiyeti oluşturarak kilo almaktadır.

Kafa ve organlar da boyut olarak büyümekte ve beyin gelişimi hızla devam etmektedir. Gözün arkasındaki retina tabakası gelişmektedir. Gözleri açılabilir ve karnınıza parlak ışık tutarsanız ışığı fark edip kafasını çevirebilir.

Kaşlar, kirpikler ve saçlar her gün uzamaktadır. Gözlerini kırpabilir, açıp kapatabilir. Bebeğiniz yiyeceklerinizin tadını alabilir ve baharatlı yiyeceklere hıçkırık veya tekme ile tepki oluşturabilir. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı öğünler yemeğe özen gösterin, çünkü bebeğiniz damak tadını bu dönemde geliştirmektedir.

28 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 28. haftaGebeliğinizin 28. haftasında Bebeğinizin ağırlığı 1000 gr ve uzunluğu 40 cm oldu. Artık, küçüğünüz birçok şey yapabilir: Göz kırpma, öksürme, emme, hıçkırma ve nefes alıp verme; ancak nefes alıp vermede biraz daha pratik yapması gereklidir, çünkü akciğerleri gelişmeye devam etmektedir.

Bebeğin anne karnında rüya gördüğü kanıtlanmıştır. Beyin dalgaları, hızlı göz hareketi (REM) uykusu göstermiştir. Bu, bebeğinizin rüya gördüğü anlamına gelir.

Rüyasında ne gördüğünü ise asla bilemeyeceğiz. Ancak, tahminimce annesini, sizi görüyordur. Bu yüzden bebeğinize ve kendinize sevgi ve şefkatle yaklaşın, çünkü sizin hisset­tiğiniz ve algıladığınız her şeyi bebeğiniz de hissediyor ve algılıyor.

29 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 29. haftaGebeliğinizin 29. haftasında bebeğiniz artık yaklaşık 1250 gr ağırlığında ve 42 cm uzunluğun­dadır. Başı, milyarlarca nöron (sinir hücresi) üretmekle meşgul olan beyine uyum sağlayabilmek için büyümektedir.

Gözler, göz çukurlarında hareket et­mekte ve ilk dişler dişeti altında büyümeye başlamaktadır. Bebeğiniz ışık de­ğişimi ve farklı tatlara yanıt verir. Araştırmalar, bebeğinizin belli yiyeceklere karşı olan tercihlerini bu dönemde geliştirdiğini göstermiştir.

Artık hızla kilo al­makta ve kemiklerinin etrafında yağ ve kas dokusu gelişmeye başlamaktadır. Sadece tekmeleri değil, aynı zamanda dirsek ve dizlerle dürtme ve itmelerini de hissedersiniz çünkü rahminiz büyümekte olan bebeğin vücudu için dar gelir.

30 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 30. haftaGebeliğinizin 30. haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 43 cm ve kilosu yaklaşık 1,4 kg’dır. Bebeğiniz bu dönemde haftada 200 gr civarında olacak şekilde hızla kilo alarak şişmanlamakta ve vücut ısısını kontrol etmeye başlamaktadır.

Bebeğin kemik­leri artık, kemik iliğinden kendi kanını üretmeye başlayacak kadar olgunlaştı­ğından, bu görevi karaciğer ve dalaktan alır. Bu haftadan itibaren bebeğiniz “kahverengi yağ dokusu” adı verilen yeni bir yağ tabakası oluşturmaya başlar. Bu yağ türü, tipik olarak kış uykusuna yatan hayvanlarda bulunur.

Kahverengi yağ dokusu, bebeğin doğumdan sonraki ana ısı üretim kaynağıdır ve doğdu­ğunda bebeği sıcak tutacak ve ona enerji verecektir. Yağ dokusu biriktikçe be­beğinizin cildindeki kırışıklıklar düzelmeye başlayacaktır. Ayva tüyleri, bebeğin vücudunu kaplamaya devam eder ve doğuma kadar kalır. Bebeğin beyni bü­yümüştür ve sinir sistemi neredeyse olgunlaşmıştır.

Hamileliğinizin 7. Ayında Neler Olacak

7. ay boyunca, hamileliğin ve her kadının yaşadığı tecrübelerin farklı olduğunu unutmayın. Yeni belirtiler ortaya çıkabilir veya eskileri devam edebilir, kendinizi çok iyi ve enerji dolu hissedebilirsiniz, çok güzel!

Ancak burada, başvuru kaynağı olması nedeniyle, 7. ay boyunca kadınların genellikle tüm yaşadıklarını sıraladık.

Rahminiz, garip zamanlarda veya düzensiz aralıklarla kasılıp gevşemeye başlar. Bunlar, Braxton Hicks kasılmaları adı verilen ağrısız kasılmalardır. Bu konuda endişelenmenize gerek yok, sadece gevşeyin ve karnınızla uyum içerisinde olun.

Günlük işlerinizi yaparken nefesiniz kolayca kesilebilir. Bu normaldir, çünkü  rahim büyümekte ve akciğerlerinize çok baskı uygulamaktadır. Biraz dinle­nin. Nefes alıp verme tekniklerini çalışın ve meditasyon veya yoga yapın.

Vulval varis damarları: Bu damarlar 7 ve 8. aylar arasında görülür ve ağırlık veya kaşınma hissi ile başlar. Cinsel ilişkiniz ağrılı olabilir, ancak bu durum doğumdan 3 – 4 ay sonra geçer. Sıcak banyodan, çok acı kırmızı biberden, hardaldan, karabiberden, acı soslar ve köri gibi güçlü baharatlardan uzak durun.

Su tutulumu ve şişkinlik: Ayak bileklerinizin, bacaklarınızın ve yüzünüzün şişmesi normaldir. Bir kadının vücudu, hamileyken daha fazla su tutar. Dokularınızda biriken suyu atmak için yapabileceğiniz en iyi şey olabildiğince çok su içmektir (günde 1.5 litre). Şişkinliği önlemek için el ve ayak bileklerini sıkı saran kıyafetlerden uzak durun. Eğer şişkinlik aniden olursa, acilen dok­torunuza başvurun çünkü bu durum bir böbrek problemi belirtisi olabilir.

Sırt ağrısı: Hamileliğin son birkaç ayında sırt ağrısı şiddetlenir. Otururken veya ayakta dururken doğru bir duruşa sahip olmak ve daha önce anlattı­ğımız esneme egzersizlerini yapmak sizi rahatlatacaktır. Meditasyon ve diğer alternatif ağrı ile başa çıkma yöntemleri, bu dönemde size çok yar­dımcı olabilir. Yüzme veya yürüme gibi hafif egzersizler tekrar forma girme­niz için faydalıdır.

-Kendinizi duygusal olarak heyecanlı ama aynı zamanda gergin de hisse­debilirsiniz. Garip ve canlı rüyalar görebilirsiniz. Dalgınlığınız devam edebi­lir.

Hamileliğin 7. ayında bilmeniz gereken önemli şeyler

Hamileliğinizin sonuna doğru dinlenmeye çok özen göstermelisiniz. Uyku problemleri sıkça görülür, çünkü uzanmak giderek size daha fazla rahatsızlık vermeye başlar. Ayrıca, doğum yapma ile ilgili düşünceler de zihninizi meşgul ederek gece uykunuzu kaçırabilir.

Bu dönemde gevşeme, meditasyon ve yoga, hamilelik problemleriyle başa çıkmada vazgeçilemez araçlar haline gelir. Düzenli olarak hafif şekerlemeler yapmak ve havadar odalarda uyumak kendinizi daha güçlü hissetmenizi ve yorgunlukla baş edebilmenizi sağlar. Uyumak için yer değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, değiştirin: Bazen kanepe, yatağınızdan daha rahattır.

Bu dönemde ev işleri veya alışveriş için yardım istemekten çekinmeyin.

Erken doğum risklerini önlemek için yaşam tarzınızı olabildiğince stresten uzak tutun. Formda ve güçlü olmanız önemli olduğundan düzenli egzersiz yapmaya devam edin. Bu şekilde daha güvenli bir doğum ve doğum sancıları için hazır­lıklı olursunuz.

Artık doğum öncesi derslerine katılmaya başlamalısınız. Bu derslerde doğum sırasında neler olduğunu, acıyla nasıl başa çıkacağınızı, nefes alma tek­niklerini ve gevşeme egzersizlerini öğrenirsiniz. Bu derslere katılmak önemlidir, çünkü doğum, hazırlık gerektirir! Hamilelik sırasında vücudunuzla ilgili ne kadar çok şey öğrenirseniz, vücudunuzla o kadar uyum içinde olursunuz. Vücudu­nuzu dinlemek, büyük sorunları engellemenize ve daha küçükleriyle başa çık­manıza yardımcı olur.

Yedinci ay boyunca erken doğum sürecinden haberdâr olmalısınız. Her ne kadar bebeğin erken doğma şansı çok küçük olsa da, erken doğumun belirti­lerini bilmek ve hemen farkına varabilmek faydalıdır. Erken tanı sonucu değiş­tirebilir ve hamileliği sonuna kadar sürdürme şansı verir.

Erken doğumun uyan işaretleri ve belirtileri

 • Rahimde her 10 dakikada bir ya da daha sık görülen düzenli ve ağrılı ka­sılmalar
 • Gaz sancısı gibi hissedilebilen adet sancıları, ishalin eşlik ettiği ya da et­mediği mide bulantıları veya sindirim bozuklukları
 • Yer değiştirme veya diğer rahatlatıcı uygulamaların işe yaramadığı sürekli sırt ağrısı
 • Pelvis veya vajinada artmış basınç
 • Vajinal kanama ile birlikte veya kanama olmaksızın görülen artmış vajina akıntı
 • Vajinadan sıvı gelmesi
 • Bebeğinizin tekme ve hareketlerinde azalma
 • Erken doğum belirtileri görülen kadınların çoğu aslında erken doğum yap­maz. Ancak belirtileri erken yakalamak, doktorunuza önleyici uygulamalar yapma fırsatı verecek ve hamileliğinizin devamına yardımcı olacaktır.

Not: Şiddeti ne olursa olsun erken doğum belirtilerini fark ederseniz, hemen birisine haber verin veya doktorunuza görünün.

 

 

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

4 adet yorum var.

 1. hatice dedi ki:

  anlatımınız çok güzel çok aydınlatıcı

 2. SABAH dedi ki:

  Cok tesekkurler

 3. Selcan dedi ki:

  Bisey sormam gerekio yardmci olurmusunuz lutfen😒😒😒

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!