Hafta Hafta Gebelik 8. Ay (31 – 35 Hafta)

Paylaş
 

Gebelikte 8. Ay – (31 – 35 Haftalar)

 

Gebelikte 8. ay boyunca bebeğiniz kilo almakta ve hızla büyümektedir. Bu değişik­likler artık annenin vücudunda da görünür hale gelmektedir. Karnınız gün geçtikçe daha büyür ve belirginleşir. Kas krampları, rahminiz tüm kasları ve karnı çevreleyen deriyi ittiği için, daha şiddetli olur. Bu dönem, kendinize veya başklalarına bir şey ispat etmeye çalışma dönemi değil, kendinize iyi bakma dönemidir.  Çok dinlenin, sağlıklı beslenin, meditasyon yapın, yoga yapın, yürüyün ve yapabileceğiniz egzersizleri yapın. Bakalım gebeliğinizin 8. ayı’nda hafta hafta gebelik gelişimi nasıl olacak.

31 Haftalık Gebelik

 

hafta hafta gebelik 31. haftaGebeliğinizin 31. haftasında Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 1,8 kg ve uzunluğu yaklaşık 42 – 46 cm’dir. Hâlâ büyümektedir ve doğuma kadar kilosunun iki katına çıkması ge­rekir. Neredeyse tüm organları gelişmiş ve çalışıyordun Bebek, idrar kesesinden çişini yapar. Kas dokusu ve yağ hızla artmaktadır. Beyin yeni nöronlar (sinir hücreleri) üretmekte ve bu hücreler arasında yeni bağlantılar kurmaktadır. Gözler artık tamamen açılmıştır, ışık ve karanlığa yanıt vermektedir. Akciğerler olgunlaşmaya devam ederken, artan miktarda sürfaktan üretmektedir. Sürfaktan, hava yollarını nemli tutan ve alveollerin (hava kesecikleri), etkin nefes ala­bilmek için genişlemesine yardımcı olan bir sıvıdır. 31 – 32. haftalar arası doğum olursa, bebeklerin yaşama şansı yaklaşık %95,tir; ancak yine de çoğu bebeğin yoğun bakım ünitesinde bakılması gerekir.

32 Haftalık Gebelik

 

hafta hafta gebelik 32. haftaGebeliğinizin 32. haftasında Bebeğiniz yaklaşık 45 cm uzunluğunda ve 1,9 kg civarındadır. Bu dönemde bebek günün çoğunluğunda uyur. Rahim, artık bebeğin hareket et­mesine yetecek kadar geniş değildir. Bebeğinizin hareketlerinde azalma fark etmişsinizdir. Hâlâ sık sık hareket etmeye çalışmaktadır, ancak yeterince alanı yoktur. Kafasını iki yana çevirecek ve ellerini oynatacaktır.

Erkeklerde, testisler kasıklardan skrotum denen erkeklik torbasına inecektir. Kızlarda ise, klitoris artık belirgindir. Cilt altında giderek daha fazla yağ biriktiği için bebeğinizin cildi artık transparan değildir.

33 Haftalık Gebelik

 

hafta hafta gebelik 33. haftaGebeliğinizin 33. haftasında Bebeğiniz artık yaklaşık 2 kilo ağırlığında ve 46 – 48 cm boyun­dadır. Baş çapı yaklaşık 8,5 cm’dir ve kasık kemiğinizin üzerinden dokunulabilir. Çoğu bebek bu dönemde baş aşağı pozisyonu alır ve doğuma kadar bu pozis­yonda kalır. Bebek hâlâ yağ biriktirmektedir, kasları giderek büyümektedir. Be­beğinizin tatları algılaması daha da gelişmiştir ve artık bebeğiniz, amniyon sıvısını yuttuğunda tatlı ile ekşi arasındaki farkı anlayabilir. Bebeğiniz günde yarım litre amniyon sıvısı içmekte ve aynı miktarda idrar yapmaktadır. Ayva tüyleri yok olmakta ve gerçek saç ile yer değiştirmektedir. Bebeğinizin tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır ve doğar doğmaz kesme ihtiyacı olacaktır. Be­bekler, rahimdeyken bile tırnaklarıyla yüzlerini çizebilir. Bağışıklık sistemi gelişmeye devam etmektedir ve bağışıklık sisteminde etkili rol alan antikorlar, sizden bebeğinize geçmektedir. Bu antikorlar bebeği mikroplardan koruyacak­tır.

34 Haftalık Gebelik

 

hafta hafta gebelik 34. haftaGebeliğinizin 34. haftasında Bebeğiniz artık 48 – 50 cm uzunluğunda ve yaklaşık 2,4 kg ağırlığındadır. Artık rahim dışında yaşama şansı, tüm organları geliştiği için yüksektir, ancak büyüme hâlâ devam etmektedir. Bebeğin pozisyonu baş aşağı olmalıdır, çünkü bebek doğuma hazırlanmalıdır. Erkeklerde testisler karından skrotuma gider. Bağışıklık sistemi bu dönemde yoğun bir şekilde gelişmektedir çünkü antikorlar plansetayı geçmeye devam ederek bebeğe enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazandırmaktadır.

35 Haftalık Gebelik

 

hafta hafta gebelik 35. haftaGebeliğinizin 35. haftasında Bebeğiniz yaklaşık 47 – 50 cm boyunda (baş ile topuk arası) ve neredeyse 2,7 kg ağırlığındadır. Bebek, rahim alanı için çok büyümeye başla­dığından bebeğinizin eskisi kadar hareket etmediğini fark edersiniz. Çoğu bebek, hamileliğin bu döneminde haftada 250 gr alır. Bacak ve kollar daha yağlı olmakta ve kaslar daha fazla gelişmektedir. Bebeğin yağı artık vücut ısısını düzenlemek için gereklidir. Ancak, yine de henüz rahim dışında bebeği sıcak tutmaya yeterli değildir. Bebek şu anda doğacak olsa, bir süre için inkübatör de denen bir bakım cihazının içinde tutulmalıdır. Böbrekler tamamen gelişmiştir ve karaciğer ise bazı atık ürünleri işleyebilir durumdadır. Artık bebeğin refleksleri koordinedir, kafasını döndürebilir, kavrayabilir, ışık ve sese yanıt ve­rebilir.


Hamileliğinizin 8. Ayında Neler Olacak

 

Hamileliğin 8. ayında bebeğinizden düzenli ve güçlü hareketler hissedecek­siniz. Topuk, diz ve dirsek gibi kemikli kısımların düzenli olarak çıkıntı yaptığını hissetmeye başlayacaksınız. Bebek akciğerlerinize baskı yaptıkça, nefes darlığı hissedebilirsiniz. Bu çok normaldir ve bebek doğum pozisyonuna geçince or­tadan kaybolur. Önceki aylardan bazı semptomlar devam edebilir:

 • Ara sıra baş ağrısı, baş dönmesi veya bayılma hissi
 • Mide yanması, şişkinlik
 • Burun tıkanıklığı ve ara sıra burun kanaması
 • Basur
 • Artan kabızlık
 • Hassas dişetleri
 • Bacak krampları
 • Bacaklarda ve vücudun diğer kısımlarında varis damarları
 • Karında kaşıntı (cildin gerilmesi nedeniyle)
 • Uyumada zorluk – Artan sakarlık
 • Genişlemiş ve hassas göğüsler
 • Rahim kasılmaları (Braxton Hicks)
 • Meme uçlarından süt akması
 • Sırt ağrıları
 • Ayak, ayak bileği ve ara sıra el ve yüzde orta halli şişkinlik

Duygusal olarak, anne olma konusunda endişe yaşıyor olabilirsiniz. Aynı anda heyecan ve anksiyete görülebilir. Tüm bu duygular hamileliğinizin bu dönemi için normaldir.

Doğuma Hazırlık Egzersizleri Pelvik Eğim

Pelvik eğim egzersizlerini hamilelik sırasında yapmak bel, kalça ve pelviste hareketi devam ettirmek için gereklidir. Pelvik eğim egzersizleri, karın kaslarının elastikiyetini sağlamak ve hamilelikte özellikle son iki üç aylık dönemde görülen bel ağrısı ve rahatsızlığın ortadan kaldırılmasında yardımcı olmak için belde biraz esneklik sağlar.

Pelvik eğim egzersizlerini ayakta, sırt üstü uzanarak veya diz çökerek yapa bilirsiniz.

Ayakta pelvik eğim pozisyonu:

 • Sırtınız duvara dayalı bir şekilde ayakta dik durun ve omurganızı rahat bırakın.
 • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.
 • Ellerinizle hafif bir kavis bularak, duvar ile beliniz arasında bosluk olmasını sağlayın.
 • Başınızın arkası, kürek kemikleri ve kuyruksokumu kemiğiniz duvara dayanıyor olmalıdır.
 • Derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken, kuyruksokumu kemiğiniz du varda aşağıya doğru kayarken belinizi yavaşça duvara bastırın.
 • Bir sonraki nefes verişinizde kuyruksokumu kemiğinizi duvarda yukarı kaydırın ve belinizde küçük bir kemer oluşturun.

Bunu en az 5 -10 kez tekrarlayın.

Diz çökerek pelvik eğim pozisyonu:

Dört ayak üstü pozisyonu alın. Elleriniz omuz hizasında ve dizleriniz kalça hizasında olmak üzere omurganız nötr olsun.

NEFES ALIN: Pelvisi hafifçe öne doğru eğerek kalçayı yere doğru düşürün.

NEFES VERİN: Pelvisinizi geriye doğru çekerken karın kaslarının da yukarı doğru çekin ve bir tekrarı tamamlamış olun.

Her seti 10 -15 tekrar olacak şekilde 1 – 2 set yapın.

Sırtüstü uzanarak pelvik eğim pozisyonu:  

Dizleriniz bükülü şekilde sırt üstü uzanın.

Bunu en az 5 – 10 kez tekrarlayın

Diz çökerek pelvik eğim pozisyonu:

Dört ayak üstü pozisyonu alın. Elleriniz omuz hizasında ve dizleriniz kalça hizasında olmak üzere omurganız nötr olsun.

NEFES ALIN: Pelvisi hafifçe öne doğru eğerek kalçayı yere doğru düşürün.

NEFES VERİN: Pelvisinizi geriye doğru çekerken karın kaslarınızı da yukarı doğru çekin ve bir tekrarı tamamlamış olun.

Her seti 10 -15 tekrar olacak şekilde 1 – 2 set yapın.

Sırtüstü uzanarak pelvik eğim pozisyonu:

 • Dizleriniz bükülü şekilde sırt üstü uzanın.
 • Burnunuzdan nefes alın, karın ve kalça kaslarınızı sıkın.
 • Sırtınızı yere düz dayayın ve pelvisin yukarı doğru eğim yapmasına izin verin.
 • Yavaşça nefes verirken pozisyonu koruyun ve beşe kadar sayın.
 • Gevşeyin ve hareketi tekrar edin.

Not: Sırtınızda kavis oluşturmayın, bunu yapmak için karnınızı şişirin veya ayak­larınızla itin.

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!