Hafta Hafta Gebelik 9. Ay (36 – 40 Hafta)

Gebelikte 9. Ay – (36 – 40 Haftalar)
Paylaş
 

Gebelikte 9. Ay – (36 – 40 Haftalar)

Tebrikler! Artık hamileliğinizin son ayındasınız. Artık her an bebeğinizi ku­cağınızda tutuyor olabilirsiniz. Beklenen günün gelmesi an meselesi: Bebeği­nizin doğum günü. Geçtiğimiz dokuz ay boyunca katlandıklarınızdan dolayı kendinizle gurur duymalısınız. Anahtar, hazırlık yapmaktır ve bunlar doğum sı­rasındaki ağrıyla baş edebilmenizde size büyük farklılık sağlayacaktır. Ne olmak üzere olduğunu gözünüzün önünde canlandırın. Şimdi gebeliğinizin 9. ayın da hafta hafta gebelik gelişimine bakalım.

36 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 36. haftaGebeliğinizin 36. haftasında Küçüğünüz yaklaşık 2,7 kg ve 49 – 51 cm uzunluğundadır. Bu za­mandan doğuma kadar günde yaklaşık 30 gr daha almaya devam edecektir. Artık bebeğin organları ve sistemlerinin çoğu dış hayata karşı donanımlı hal­dedir. Bebeğiniz yağ biriktiği için kilo almaya devam edecek, boyun ve el bi­leklerinde kıvrımlar oluşturacaktır. Artık neredeyse hazırdır, böbrekler ve karaciğer bazı atık ürünleri işlemeye başlamıştır. Gelişmesi gereken tek organ Akciğerlerdir. Bebeğin doğum kanalına düşmesi an meselesidir.

37 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 37. haftaGebeliğinizin 37. haftasında Bebeğiniz artık sona yaklaşmıştır ve yaklaşık 50 – 51 cm uzunlu­ğunda ve yaklaşık 3 kg ağırlığındadır. Baş çapı 9 cm’den fazladır. Bebek, rahmin dışında tamamen hazır olmasına rağmen halen büyümeye ve kilo almaya devam etmektedir. Şu fonksiyonların pratiğini yapmaktadır: Amniyon sıvısını içine çekip vererek nefes alıp verme egzersizi, başparmağını emme, göz kırpma ve iki yana dönme.

38 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 38. haftaGebeliğinizin 38. haftasında Bebeğiniz yaklaşık 50 – 53 cm ve 3,4 kilo ağırlığındadır. Gelişimi tamamlanmıştır. Başı tamamen saçlarla kaplıdır. İnce tüylerin hepsi kaybolmuştur ama doğduğunda sırtının üst kısmı ve omuzlarında biraz tüy olabilir. Verniks kazeoza, yani bebeği kaplayan beyazımsı madde neredeyse tamamen yok olmuştur. Bebek ayva tüyleri ve dış yüzeyindeki maddelerle birlikte diğer sıvıları da yutar ve bağırsaklarında depolar. Bunlar bebeğinizin, mekonyum adı verilen siyahımsı dışkısı olarak ilk bağırsak hareketleriyle atılacaktır. Akciğerler bebeğiniz nefes alıp vermeye başladığında, hava keselerinin çökmesini önleyen sürfaktan maddesinden daha fazla üretecektir.

39 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 39. haftaGebeliğinizin 39. haftasında Bebeğiniz ortalama 50 – 53 cm ve 3 – 3,5 kg’dır. Baş çapı 10 cm civarındadır. Başı pelvisinize düştüğü için artık nefes almanız daha kolaydır. Be­beğiniz artık son doğum pozisyonundadır ve her an çıkmaya hazırdır. Hâlâ karnınızın alt kısmında tekme ve yumruklarını hissedebilirsiniz. Bebeğin beyni hala gelişmektedir ve bu süreç hayatının ilk üç yılı boyunca devam edecektir, Pembe cildi artık beyaz ve sütümsü bir renk almıştır (ciltteki renk değişimi do­gumdan sonraya kadar olmaz, bu nedenle çoğu yenidoğan, anne ve babası koyu tenli bile olsa, açık renklidir). Beyaz tenli anne ve babadan olan çoğu yenidoğan mavi göz rengine sahiptir ancak gerçek göz rengi doğumdan aylar sonra belli olur. Çoğu Afrikalı ve Asyalı bebekler genellikle doğduklarında koyu yeşil ya da kahverengi gözlere sahiptir ancak bu renk doğumdan 6 – 12 ay sonra gerçek kahverengi veya siyah renge dönüşecektir.

40 Haftalık Gebelik

hafta hafta gebelik 40. haftaTebrikler! Gebeliğinizin 31. haftasındasınız. Bebeğiniz artık rahimdeki zamanını doldurdu ve 2,7 – 4 kg ve 48 – 56 cm’dir. Kilo ve boy birçok faktöre dayanır: Bünyesel, genetik, evresel vs. Bebeğinizin tüm sistemleri gelişmiş ve çalışmaya hazırdır. Bebek doğum için hazırlanıyordur. Doğum için baş aşağı olarak doğum kanalında fetüs pozisyonda, bacakları göğsüne çekili ve dizleri burnuna değer pozisyonda yerleşiktir Kafa kemikleri yumuşak ve esnektir, böylece doğum kanalından rahatça geçer. Göbek bağı güçlü ve hızlı kan akışı nedeniyle gergindir. Karnınızda aşa­ğıya doğru ilerleyecek olsa da tekme ve yumruk atmaya devam edecektir.

Hamileliklerin çoğu 40 haftayı geçebilir ve 42. haftayı geçmediği sürece bu normaldir.

41 ve 42 Haftalık Gebelik

Zamanını geçtikten sonra hamileliğinizin devam etme­sini beklemiyordunuz. Bunun en büyük sebebi, ilk dölleniş süresini yanlış he­saplamış olmanız gibi görünebilir. Doktorlar hamileliğinizi son adet döneminizin ilk gününden İtibaren hesaplarlar ancak gerçek döllenme sonra gerçekleşir. Döllenmenin kesin zamanını belirlemek zordur ve bu nedenle doğum tarihini yanlış hesaplamanız mümkündür.

Genellikle, hamileliğiniz ne kadar uzarsa, bebeğiniz o kadar büyür. Doktorunuz, bebeğinizin büyüklüğünü yakından takip etmelidir. Eğer bebek çok büyürse doğum kanalını geçemez ve Sezaryen doğum gerekebilir. Eğer bebeğine hâlâ normal aralıktaysa, doktorunuz size doğumun başlangıcını oluşuna bırakmanızı söyleyebilir.

Zamanından sonra doğan bebeklerin bazıları, zamanında doğan bebekler den çok farklı görünmez. Ancak, geç doğan bebeklerin genel özellikleri: Kuru, esnek ve soyulmakta olan cilt, uzun tırnaklar, kalın ve uzun saç ve ince kol ve bacaklardır. Bebek büyüdükçe, ortalama yenidoğandan daha hazırlıklı olabilir.

Hamileliğinizin 9. Ayında Neler Olacak

Hamilelik boyunca vücudunuzda birçok değişiklik olur ancak son ay bo­yunca bu değişiklikler görünür hale gelir. Karşılaşabileceğiniz bazı fiziksel be­lirtiler:

 • Kilonuz genel olarak sabit kalır ancak bazı kadınlar son haftalarda birkaç kilo verebilir, fakat bu değişiklik çok belirgin olmayabilir.
 • Vücut ağrıları rahatsızlık verici olabilir: Sırt ağrıları, uyuşan bacak ve eller, karın ağrıları.
 • Sık idrara çıkma canınızı sıkabilir.
 • Ayak ve ellerdeki şişkinlikler devam edebilir.
 • Cilt lekeleri daha belirgin hale gelebilir.
 • Basur ve varisler hâlâ mevcuttur.
 • Bebek doğum kanalına düştüğü için nefes alıp verme kolaylaşır ve kabur­galarınızdaki tekmeler eskisi kadar sık değildir.
 • Göğüsleriniz yüksek miktarda süt üretir.
 • Braxton Hicks kasılmaları, doğum yaklaştıkça çok sık ve yoğun olur. Ancak 40. haftaya kadar sancı görülmez. Bu kasılmalar gerçek doğum sancılarına dönüşünce doğumun yaklaştığı anlaşılır.

Son üç aylık dönemde görülen sırt ağrısı

Sırt ağrısı hamilelikte çok yaygındır ve birçok faktöre bağlıdır. Bunlardan bir tanesi artan hormonlardır. Hamilelikte hormonlar pelvik bölgedeki bağları gev­şetir ve bu eklemler doğuma hazırlık olarak esner. Bu değişiklikler sırt desteğinizi etkiler ve ağrılı bir hal alır. İlave kilolar da sırt desteğinizi etkileyen bir diğer faktördür. Sırt ağrısının bir diğer nedeni ise yerçekimi odağınızın değiş­mesidir. Rahim büyüdükçe ileri doğru hareket eder. Genel duruşunuzun bozuk olması, aşırı ayakta durma ve eğilme sırt ağrısını tetikleyip tırmandırabilir. Stres genellikle vücuttaki en zayıf noktayı bulur. Dolayısıyla, stresli dönemlerde sırt ağrısında artış yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte sırt ağrısını azaltmak için bazı ipuçları:

 • Sırtı ve karnı destekleyen ve güçlendirmeye yardım eden fiziksel egzersiz­ler: Bu egzersizler yürüyüş, yüzme, dans ve aerobiktir. Haftada en az 4 – 5 gün ve 20 – 30 dakika boyunca yapın (tercihen her gün). Hafif ve orta şid­detli egzersiz yapın ancak kendinizi çok yormayın.
 • Yerden bir şey almanız gerektiğinde eğilmek yerine dizlerinizi bükerek çömelin.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan ve uygun desteği sağlamayan diğer ayak­kabılardan kaçının.
 • Rahat bir uyku pozisyonu bulun. En iyi uyku pozisyonu sol yanınıza dönük, bacaklarınız bükülü ve dizleriniz arasında iki veya daha fazla yastık olan po­zisyondur. Bu pozisyon basıncı azaltacak ve belinizden dağıtacaktır. Yan yat­mak ayrıca bebeğinize ulaşan besin ve kan miktarını da artıracaktır. Sırt üstü uyumaktan kaçının.
 • Aşağı karın bölgenizin altına destekleyici kemer takın.
 • Olabildiğince çok dinlenin. Ayaklarınızı kaldırmak sırtınıza iyi gelir.
 • Su masajı: Duş başlığını masaj seçimine getirin ve sırt masajının tadını çı­karın.
 • Sırt kaslarınıza dönüşümlü sıcak ve soğuk uygulama yapın. 15 dakika buz torbası koyduktan sonra 15 dakika sıcak uygulama yapın.
 • Sırt ağrısını azaltmada dışarıdan destekleyici aletler faydalı olabilir.
 • Sırt ağrısı için en iyi tedavinin meditasyon, gevşeme ve yoga olduğu dü­şünülür.

Belinize destek olacak şekilde nasıl oturmalı

Hamileyken belinizi desteklemek için oturuş şekliniz düzgün olmalıdır. İyi bir duruş ve uygun vücut mekaniği için otururken yapabileceğiniz bazı şeyler var.

 • Sırtınız dik ve omuzlarınızı geriye doğru çekerek oturun. Kalçalarınız san­dalyenin sırtına değiyor olmalıdır.
 • Bel kavisine konulmuş küçük, rulo yapılmış bir havlu veya bel yastığı gibi bir destek ile oturun.
 • Vücut ağırlığınızı kalçalarınıza eşit olarak yayın.
 • Kalça ve dizlerinizi birbirine dik açıda tutun (gerekirse ayak altına küçük bir tabure ile destek koyun). Bacak bacak üstüne atmayın ve ayaklarınız yerde düz dursun.
 • 30 dakikadan fazla aynı pozisyonda oturmamaya çalışın. İşyerindeyken san­dalyenizin boyunu ve çalışma masanızı, dik ve yakın olacağınız şekilde ayarla­yın. Dirsek ve kollarınızı sandalye veya masaya dayayarak omuzlarınızı rahat bırakın.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!