Hamilelik Testi Ne Zaman Nasıl Yapılır?

Gebelik testi nasıl yapılır
Paylaş
 

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Eğer kafanızda hamilelik testi nasıl yapılır ya da hamilelik testi ne zaman yapılır gibi soru işaretleri varsa eğer öncelikle hamileliğin en önemli belirtilerinden biri olan adet gecikmesi meydana gelmiş olması gerekmektedir. Şayet mens döneminiz her zaman olduğu gibi üç dört gün geçmişse heyecana kapılmaya gerek yoktur, ancak mens gününüzün üzeriden bir hafta gibi bir süre geçmişse şayet işte o zaman hemen bir hamilelik testi alıp uygulamanız gerekmektedir.

Gebelik testi nasıl yapılır diye telaşa kapılmadan önce bir eczaneye gidip hamilelik testi temin etmelisiniz. Eczaneden almış olduğunuz hamilelik testini uygulamak oldukça kolay bir yöntem. İlk olarak bir kaba idrarınızı yapın, daha sonra idrar çubuğunu bu kaba batırıp hamilelik testinin kullanım şeklinde de yazdığı gibi uyguladığınızda, hamilelik testini en doğru bir şekilde kullanmış ve doğru sonucu elde etmiş olursunuz.

Şimdi gelelim ilk kez bu testi uygulayacak hanımların kafalarındaki soru işaretlerine. Öncelikle hamilelik testi ne kadar sürede sonuç verir sorusuna değinelim. Bu test uygulamanızdan beş dakika sonrasında olumlu ya da olumsuz sonucu size gösterecektir. Hamilelik durumunda bu testin üzerindeki kırmızı küçük çizgiler kalın bir şekilde belirgindir, ancak mens gecikmesinin ardından yapılan hamilelik testinde çıkan ince küçük çizgilerde yine, %98 hamile olduğunuzun göstergesidir.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Birazdan sizlere ilk haftadan itibaren görülen hamilelik belirtileri hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Bu bilgiler sayesinde daha bilinçli, daha emin adımlarla ve de telaş yapmadan doğru bir şekilde ilerlemiş olacaksınız. Kadınlar tarafından en çok merak edilen ise hamilelik belirtileri nasıl başlar, işte tam olarak bu sorularınızın cevabını alabilmeniz için ve de gereksiz telaşlara kapılmamanız için annembirmelek.com olarak sizlere vereceğimiz bu bilgiler sayesinde kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulacağınızdan eminiz.

Gebelik belirtileri üç grupta incelenir.

 • Kuşkulu belirtiler
 • Mümkün belirtiler
 • Mutlak belirtiler

Saymış olduğumuz bu belirtiler kadınların herhangi bir test uygulamadan tamamıyla kendi hislerine dayanarak hissettikleri belirtilerdir.

Bu belirtilerin diğer bir maddeleri ise yapmış olduğunuz testler ve de doktorlar tarafından teşhis edilir. Kuşkulu hamilelik belirtileri ve de mümkün belirtiler, doktorunuzun erken hamilelik teşhisi koymasında yardımcı olur ancak şunu çok iyi bilmeliyiz ki bu belirtiler her zaman net olmayabiliyor, yani %100 kesinmiş gibi düşünmemek gerekmektedir. Bu yüzden birden fazla belirti hissetmeden net konuşmamak gerekmektedir ve bu gibi durumlarda en doğru karar ise her zaman biraz daha beklemektir. Bunun nedeni ise kadında duygusal çöküntü yaşatma olasılığının yüksek olmasından kaynaklanmasıdır. Bu yüzden en doğru karar kadınlardaki en son mens olduğu tarih, yapmış olduğu testler ve de hekimin teşhisleriyle birlikte değerlendirilmesi çok daha doğru bir karardır.

Gebelik Belirtileri

Anne adaylarının hamilelik döneminde yaşamış olduğu en büyük belirtilerden biri ise hamilelikte bulantı ve kusma sorunudur. Bulantı ve kusma genellikle hamileliğin ilk haftalarında kendini gösteren bir belirtidir. Gebe kalmış kişilerin çoğu ilk haftalarda ve özellikle de sabahları ortaya çıkan bulantı ve kusmalardan oldukça şikayetçidirler. Hamilelikte bulantı ve kusmalar genellikle sabahları erken saatlerde başlayıp, ilerleyen saatlerde azalması hamileliğin tipik en belirgin özelliklerindendir. Bu dönemde kadınlarda mide bulanmaları ve kusmalarının yanı sıra, kusacakmış gibi olma hisleri de oldukça fazladır. Bu hisler hamileliğin başlıca belirtileri olduğu için, adet gecikmesinin hemen ardından bulanma ve kusma gibi belirtiler olduğunda, ilk olarak akla hamilelik şüphesi getirmektedir.

Yine hamileliğin en belirgin özellikleri arasında bulunduğu vajinal akıntı artışı hamileliğin ilk sıralarında görülen özelliklerinden biridir. Hormonal nedenlere bağlı olaraktan ve hamileliğin oluşması ile birlikte ortaya çıkan döl yolu akıntısında artış yaşanmaktadır. Hatta bu yoğunluk hamilelik boyunca devam etmektedir. Bazı gebelerde ise bu akıntı oldukça huzursuzluk vererek rahatsız edici konumdadır. Akıntı sorunu yaşamayan kadınlarda mens gecikmesi ile birlikte vajinal akıntı başlarsa eğer bu da hemen akıllara gebelik şüphesi getirmektedir.

Adet kanamasının gecikmesi; şayet mens döneminiz gebelikte döneminde birinci haftaya denk geldiyse bu belirti gebe olduğunuzun ilk işareti olacaktır. Düzenli bir mens döngüsü olan kadında, bu dönemin gecikmesi hemen akıllara hamile olduğu sinyallerini verir. Ama  tabi şöyle de bir önemli nokta var ki örneğin; bazı enfeksiyon rahatsızlıkları, hava değişikliği, çevre değişikliği, bazı depresif haller ve de stresler, ayrıca kansızlık gibi rahatsızlıklarda mens döneminin gecikmesinde oldukça etkilidir. Bazı anne adaylarında ise üstüne görme diye tabir ettiğimiz durumla karşılaşılabilir. Yani kadın hamileyken bile mens dönemi zamanında olduğu gibi bu kanamaya benzer kanamalarla karşılaşılabiliyor.

Diğer Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin ortaya çıkmasıyla beraber ve bu dönemde hormonlarda oluşan yükseliş ile birlikte anne adaylarının göğüslerinde dolgunluk ve de sızı hissi oluşur.  Şöyle bir şey var ki onu da unutmamak gerekir bazı bayanların mens dönemlerinden önce aynı hamilelik belirtilerinde olduğu gibi göğüslerde hassasiyet ve de acı oluştuğunu da akıllardan çıkarmamak gerek. Anne adayının hamile kaldıktan sonra yaklaşık olarak ikinci aylarında göğüslerinde büyüme olması oldukça normaldir. Ayrıca göğüs başlarının çevresindeki hafif pembemsi koyu bölge giderek daha koyu kahverengimsi bir hal alarak, daha da büyüyecektir. Bu dönemde hormonlar değiştiği için meme başları daha da belirgin hale gelerek değişiklik gösterecektir. Son aylarda ise bazı adaylarımızda göğüsler iyice büyüyerek gerildiği için, çizgiler meydana gelerek damarların iyice belirginleştiği gözlemlenecektir. Hamilelikte bu tür belirtiler erken gebelik teşhisleri adına önemi oldukça büyüktür.

Hamilelik ne zaman başlar?

Gebelik erkeğin göndermiş olduğu spermin, kadının yumurta hücresi ile birleştiği an itibariyle başlar. Daha önceki makalelerimizde de bahsetmiş olduğumuz gibi sperm ve yumurtanın birleştiği bu andan itibaren ilk sekizinci haftaya kadar olan dönem embriyonik dönem olarak bilinir. Bu ilk sekiz haftanın sonundan doğuma kadar olan döneme is fetal dönem denmektedir.

Yine hesaplama açısından önemli bir nokta var ki o da hamilelik yaşı hesaplamasıdır. Hamilelik hesaplaması yapılırken ilişkiye girilip hamile kaldığınızı düşündüğünüz gün baz alınmamalı. Bu hesaplama yapılırken son adet kaldığınız günün ilk günü hamileliğinizin ilk günü olarak hesaplanır. Ayrıca hamilelik hesabı yapılırken ay olarak hesaplanmaz. Hamilelik toplamda 280 gün sürer ve 280 günde toplamda 40 haftaya tekabül eder. Yani hamilelik ay olarak değil, hafta olarak hesaplanmalı ayrıca hamileliğinizin ilk günü ise son adet döneminizin ilk günü itibariyle başlar.

Bebeğinizin doğum tarihini hesaplama

Birçok anne ve baba adayı için en heyecanlı kısım ise bebeklerini kucaklarına alacakları, o mis kokusunu içlerine doyasıya çekecekleri ilk gün. Pekala gebelik hesaplama yöntemi nasıl yapılır? Bebeğinizin doğum tarihini hesaplamanın oldukça pratik bir yolu var şimdi sizlere bu basit olan gebelik yöntemi hesaplamadan söz edeceğiz. Oldukça pratik olan bu negele yöntemi sayesinde basit bir toplama ve çıkarma işlemi yaparak, bebeğinizin doğum gününü hesaplayabilirsiniz. Örneğin adet kanamasının ilk günü 4 haziran olan bir anneyi hedef olarak alalım.

Negele yöntemi

 • Son adet tarihinin ilk günü 4 haziran
 • 7 gün ekle: 11 haziran
 • 3 ay çıkart: 11 mart
 • Doğum tarihi: 11 mart

Örneğimizde vermiş olduğumuz anne adayının doğum tarihi net olarak 11 mart ama tabi bebeklerin sadece %5’i bu tarih düzeninde doğar. Ayrıca yine bilmemizde büyük fayda sağlayacak konulardan biri ise 38. ve 40. hafta arasında doğan bebekler normal bebek olarak adlandırılırken, 38.haftadan önce doğan bebekler preterm bebek, 42.haftadan sonra doğan bebekler ise postterm bebek olarak adlandırılır. Prematüre bebek ise bebeğin hafta olarak yaşını değil, tam tersine gelişimi açısından prematüre olarak adlandırılır. Mesela örnek verecek olursak36.haftada doğan bir bebek normal şartlarda pretermdir, ancak bu preterm bebek şayet akciğer gelişimini tamamlamış bir bebekse prematüre bebek olarak adlandırılmaz. Çünkü bu bebek gelişimini tamamlayarak dünyaya gelmiştir.

Hamilelik testleri

Gebe olduğunuzu ne kadar erkenden öğrenirseniz o kadar iyidir sizin için. Bu yüzden mens gününüzün üzerinden bir hafta geçer geçmez hemen bir test yapın. Gebeliğin oluşmasıyla beraber hamileliğe özgü vücutta bazı hormonlar salgılanır ve bu hormonlar kadında adet olmayı engeller. Bu hormonlar sayesinde kan ve idrar yolu ile gebelik olup olmadığı anlaşılmaktadır. Ancak şunu da bilmek gerekir ki idrar testinde hamilelik yedi ve on gün gecikme sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte duygusal değişiklikler

Özelliklede gebeliğin ilk üç ayında anne adayında oluşan bazı psikolojik değişiklikler gözetlenmektedir. Anne adaylarımız bu dönemlerde kahkahalar içindeyken bir an da duygusallaşıp aniden ağlama krizlerine yakalanabilir, çok sinirliyken bir anda daha sakin ya da tam tersi olabilir. Fakat annelerimiz bu duruma alıştıkça zamanla bu sıkıntılarından da kurtulacaktır. Sadece doğumun son günlerine doğru yeniden bu stresli duygular depreşip anne adayımıza gel gitler yaşatabilir. Bu gebelik döneminde uyku problemi oldukça fazla yaşarsanız, ancak endişelenmenize gerek yok çünkü hemen hemen her hamilenin yaşamış olduğu başlıca belirtilerden bir tanesidir.

Ne sıklıkla kontrol olmalısınız?

Gebelik döneminde kontrolleriniz 32.haftaya kadar ayda bir kez olmak kaydıyla düzenli olarak aksatmadan gitmelisiniz. 32 ve 36.haftalarda ise 15 günde bir devamı ise hekiminizin uygun gördüğü şekilde kontroller olmalı. Kontroller sırasında düzenli olarak bebeğin gelişimi kontrol edilerek, her şeyin yolunda olup olmadığı gözlemlenir. Anne adayında ya da bebekte herhangi bir sıkıntı gözlemlenirse eğer hemen bu sorunun normale dönmesi için gerekli tedaviler uygulanır.

Bebeğiniz kız mı olacak, erkek mi?

Bebeğinizin cinsiyeti anne karnında değil aksine birlikteliğin oluştuğu döllenme sırasında bellidir aslında. Cinsiyeti belirleyen ise babanın sperminin türüdür. Babanın spermi y kromozomu ise bebeğin cinsiyeti erkek, erkeğin spermi x kromozom ise kız çocuktur. Fakat bebeğinizin cinsiyeti ancak ultrasondan bakıldığında cinsel organlarının görülecek şekilde büyüdüğünde ancak o aman cinsiyetlerini belli etmektedir. Hamilelikle ilgili merak ettiğiniz her şey hakkında diğer bir makalemiz olan acaba hamile miyim sayfamızı da inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. Meyra dedi ki:

  Lutfen yardimci olun 😑

 2. Alinda poyraz dedi ki:

  Adetimin üstünden 3 gün geçti korunmuyoruz ve bebeğimiz olsun istiyoruz sırtımda agrı kaç gündür acıkmış gibi mide bulantısı sabah öglen aksam sürekli var acaba hamilemiyim hemen tes yapmak istemiyorum hayal kırıklığına uğramaktan korkuyorum

 3. Gamze dedi ki:

  Merhaba 3 gün adetim gecikti mide bulantı her 10 dakikada bir lavabo gidiyorum göğüslerim çok hassas miğdem de bulanıyor test yapsam cikarmı

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!