Hamilelikte Alınan Kiloları Vermek İçin Diyet

hamilelik sürecinde alınan kilolar
Paylaş
 

Hamilelik süresince alınan kiloları verebilmek için, ilk altı aydan sonra anneler normal bir şekilde zayıflama diyeti uygulayabilir. Ancak bu zayıflama diyetinde kadın sürekli olarak bebeği emzirdiği için normal bir kişiye yazılan diyetle aynı olamaz. Bebeğini emziren annelere yazılan diyetteki kalori oranı daha yüksek olmalı çünkü anne adayının daha yavaş kilo vermesi istenilmektedir. Bunun nedeni ise gebe normal bir kişi ile aynı enerjiyi sarfetmez, sürekli olarak bebek emzirdiği için daha fazla enerji harcayacaktır. Annelerimizden özellikle de karın ve basen bölgeleri için diyetlerinin yanı sıra spor ile bunu desteklemeleri de istenilmektedir çünkü spor olmadan vücut eski esnek haline dönemez.

Hamilelik Döneminde Alınan Kiloları Vermek Daha mı Zordur

Hamilelikte alınan kiloları vermek aşırı zor değildir çünkü anne bebeğini emzirirken normalden fazla enerji harcadığı için, bu dönemde zayıflaması daha da kolaydır ama gebelik süresince alınan kilo normal kilo alınımından neredeyse farksızdır. Çünkü bebeğin büyümesiyle birlikte annede sürekli olarak açlık hissiyatı oluştuğu için daha hızlı kilo almaktadır. Ancak bu kiloları vermek normal kilo vermekten çok daha kolaydır.

Hamilelik boyunca alınan kilolar yoğun olarak göbek ve basen bölgesinde toplanmaktadır ancak basenin kilo alması gebelikle ilişkili değildir, erkekler sadece göbekten kilo alır ama kadınlar kilo alırken daha çok basen ve göbeklerinden kilo almaktadırlar. Bunun nedeni ise kadınlar basen bölgesinden yağlanır ve bu yüzden basenden kilo alma durumu kadına has özel bir durumdur. Göbekten alınan kilo ise bu gebelik dönemindeki büyüklük ve de şişkinlikten kaynaklıdır. Ancak gebeliğin üçüncü ve dördüncü aylarında bu şişlik giderek inmektedir.

Hamilelik Döneminde En Fazla Ne Kadar Kilo Alınabilir

Gebelik döneminde alınan kilolar kişiden kişiye ya da kişinin hamile kaldığı dönemdeki sabit kilosuna göre değişmektedir. Hamilelikte sağlıklı kilo alımı yaklaşık olarak 10-12 kilo arasındadır. Ancak şöyle de bir şey var ki kilo bakımından çok zayıf olan bir kişi, çok daha fazla kilo alabilir ya da kilolu biri ise çok daha az kilo alabilir. Eğer kişi yedi kilonun altında bir kilo alımı yaşıyorsa bu hiç sağlıklı değildir çünkü bebeğin kilosu, plasenta ve uterusun büyüdüğünü hesaba kattığımızda anne adayımızın almış olduğu kilonun, mutlaka yedi kilodan fazla olmasında yarar var ama 13 ya da 15 kilonun üzerine çıkan kilo sakıncalıdır. Gebelik öncesi eğer kişi fazlasıyla zayıfsa kilo alımı çok daha fazla olabilir ancak kişi kilolu ya da normal kilolu bir kişi ise 10-12 arasında kilo almasında herhangi bir sorun yoktur.

Hamilelikte kilo almaya başladığınız dönem ise oldukça önemli. Şayet hamileliğin ilk haftaları itibariyle kilo almaya başladıysanız bu noktada sıkıntılı bir durum olabilir çünkü şekere bağlı durumlarda kilo alımı çok daha hızlı olabilir, bu nedenle özellikle de bu dönemlerde doktor veya diyetisyen gözetimi altında olmanızda büyük fayda var. Gebeliğin ilk üç ayında kilo almaya hiç gerek yoktur bunun nedeni ise zaten bebeğin büyüklüğü aşırı ağırlık yapacak bir büyüklükte değildir. Bu süre zarfında eğer kilo alınırsa bu tamamen annenin beslenme durumundan kaynaklı olarak kilo alınır ya da vücuttaki dolaşım problemlerinden kaynaklı oluşan ödemlerden dolayı kilo alınır, bu şekilde düşündüğümüzde ise gebeliğin ilk 3-4 ayında kilo almamak her zaman çok daha sağlıklıdır ve de faydalıdır.

Kilolu Kadınlar Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmelidir

Gebelik sürecinde anne adaylarımızın ek olarak kalori almasında fayda vardır bunun nedeni hamile olunduğunda anne adayının ekstra enerjiye, vitamine, minerallere ve proteine ihtiyacı vardır. Ancak anne adayının hamilelik öncesinde de kilosu fazlaysa dikkat etmekte fayda var. Hamilelikte her zaman ek olarak ilave edilen kalori miktarının oldukça düşük ve hatta yok denecek kadar az tutulması önemlidir. Bundan dolayı eğer adayımız kilolu ise bebeğin ve anne adayının sağlıklı beslenmesinde katkıda bulunacak ve her ikisininde sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral tüketimini doğru bir şekilde tüketebilecekleri bir diyet uygulamak ve bu diyet listesi dışında gebenin depolayacağı yağların artmasına neden olmayacak şekilde beslenmesi sağlanmalıdır.

Anne adayımız şayet aşırı kilolu ise mutlaka bir uzman diyetisyen aracılığı ile normal kilo seviyesine ulaşması sağlanamasa dahi, daha fazla kilo almadan gebelik süreci geçirerek çok daha sağlıklı ve daha rahat bir gebelik süreci geçirmiş olur. Ayrıca kilolu bir anne adayının gebelik süresi boyunca alması gereken en fazla kilo mutlaka 8 en fazla 9 kilo olmalı, bu kilonun daha da üzerine çıkmaması hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından çok önemli. Çünkü bu söylenen kilodan daha da fazlası anne adayının vücudunda barındırdığı yağ miktarının dahada artmasına sebep olacaktır.

Hamileler Kilolarını Kontrol Altında Tutmak İçin Nelere Dikkat Etmeli

Anne adaylarımız hamileliği boyunca kilolarını en sağlıklı seviyede tutmak istiyorlarsa eğer mutlaka beslenme durumuna özen göstermesi gerekiyor. Bunun sebebi hamilelik boyunca alınan kiloların çoğu vücudumuzda yağ olarak depo eder. Vücutta bebeğin ve bebeğe bağlı olarak depo edilecek tüm kiloları göz önünde bulundurduğumuzda en fazla 12 kilo civarında olmalıdır. Eğer hamileliğin ilk haftaları itibariyle kilo alımı hızlı bir şekilde geliştiyse mutlaka hemen kontrol altına almakta fayda var.  Bu noktada asıl önemli olan beslenmenin oldukça doğru uygulanması, ara öğün zamanlamasının doğru oluşturulması  ve sağlığı olumsuz yönde etkileyecek gıdaların diyet listesinden çıkarılması örneğin aşerme gibi keyfi tüketilen gıdalar zaman içinde vücutta yağ olarak depolanır ve bu gıdalar listeden çıkarıldığında hamilelik süresince alınan bütün kilolar sadece bebeğin büyümesinde etkili olacaktır. Bu yüzden burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, eğer çok hızlı bir şekilde kilo alımı söz konusu ise kesinlikle bir uzaman diyetisyenden destek almak önemlidir . diyetisyen kontrolünde beslenme alışkanlığını oluştururken de ara öğün zamanlamasını dikkatli bir şekilde takip etmekte oldukça önemlidir.

Eğer ara öğün zamanlamasına uyulmazsa, çok fazla açlık hissi oluşursa ve gebe olduğunuzdan kaynaklı oluşan hormonal durumlardan dolayı aşırı yemek yeme hissi meydana gelebilir ve bu yiyeceklerde genel olarak karbonhidrat ağırlıklı gıdalar olacaktır, tüketilen bu gıdalar ise yağ olarak vücudunuza depolanacaktır. Ekstra yağ depolamayı engelemek için mutlaka hamile olan kişinin aç kalmaması en önemli unsurlardan biri şayet gebe aç kalır ve aşırı açlık durumu hissedilirse bu sefer hamile olmasındanda kaynaklı olarak ana öğünlerini yerken olması gereken sınırdan çok daha fazlasını tüketecektir.

Hamile Kalmaya Hazırlanan Anne Adayları Nasıl Beslenmeli

Özellikle de planlı hamileliklerde gebelik öncesi doktor tarafından yapılan taramalarda, vücudun beden kitle endeksi ve sahip olduğunuz kilonuz hesap edildikten sonra şayet fazla kilolu iseniz sağlıklı bir şekilde kilo verip hamile kalmanız sağlanacaktır. Planlı hamileliklerde eğer olması gereken ağırlığın çok daha üzerindeysek eğer kilonuzun kontrol altına alınmasında fayda var çünkü hamilelik süresince alınacak kilo 12-15 kilo kadar olduğundan dolayı ve kişi olması gereken kilonun 10-15 kilo üzerindeyse hamilelik ve de doğum anı kişi için sorunlu geçebilmektedir. Bundan kaynaklı olarak eğer planlı bir gebelik düşünüyorsanız mutlaka gebe kalmadan önce kilonuzun normal seviyeye inmesini sağlayın.

Şayet anne adayımız olması gereken ağırlığın çok çok daha aşağısında ise hamilelik süresince alınacak kilolar daha da yüksek oranda olabilir herhangi bir sorunla karşılaşılmaz anne adayımız. Bütün bunların yanı sıra hamilelik öncesi dikkat edilmesi gerekenlerden biride beslenme alışkanlığının düzenli ve de sağlıklı olabilmesi. Şayet vücudun demir ya da vitamin ve mineraller gibi ihtiyaçları var ise bunların bir an önce düzenlenmesi hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!