Kolay Kilo Vermenin 50 Püf Noktası

hızlı kilo verme
Paylaş
 

1-Komple unutun.

Kolay kilo veremek  ve zayıflamak için en sık yediğiniz ve severek yediğiniz kalorisi en yüksek bir yiyeceği seçin ve onu bir ay on gün boyunca komple unutun. Bu bir ay on günün sonunda, o yiyeceğin tadı tamamıyla damağınızdan silinmiş olacaktır.

2-Her zaman en düşük kalorili olan yiyeceği tercih edin.

Zayıf bir vücut için mesela: bir fincan portakal suyunun kalorisi 110’dur. Ancak siz bu bir fincan portakal suyu yerine, kalorisi 45 olan bir fincan domates suyunu tercih edebilirsiniz. Ya da vişne suyu içmek istiyorsunuz diyelim, yarım bardak vişne suyunun üzerine yarım bardak maden suyu ilave ederseniz eğer, vişne suyunun kalorisini %50 ye düşürmüş olursunuz. Buda zayıflamak konusunda size çok faydalı olacaktır.

3-Bol su için.

Olabildiğince daha fazla su içmelisiniz. Su hem vücut sağlığımız için çok faydalı, hem de kolay kilo vermenin en büyük yardımcısıdır. Eğer su içme alışkanlığınız yok ise, küçük bir şişe ile her gün kaç lt su içtiğinizin ve kaç lt daha içeceğiniz su miktarının takibini kolayca sağlayabilirsiniz.

4-Salata soslarını hayatınızdan çıkarın.

Salatalarımızı daha da çok lezzetlendirmek için ilave ettiğimiz soslar, maalesef ki daha da fazla kilo almamıza neden olmaktadır. Bu lezzetli sosların yerine salatalarınızı, çeşitli baharatlar ve de çok az zeytinyağı ile lezzetlendirebilirsiniz.

5-Yemeğinizi yer yemez hemen yatmayın.

Kilonuzu korumak ve de olan kilonuzun üzerine daha da almamak için, özellikle de akşam yemeğinizi yer yemez hemen yatağınıza girmeyin. Mümkün olduğunca akşam saat altı itibariyle merve dışında herhangi bir yiyecek yemeyin ve de ayrıca gece atıştırmalarından uzak kalın.

6-Sık sık ve de az yiyin

Genelde insanların çoğu çok sık yemenin kilo vermek yerine, kilo aldırdığını düşünmektedirler. Oysa ki bu çok yanlış bir düşüncedir. Ana ve ara öğünleri atlamadan sık sık ve azar azar yemek yemek hem daha sağlıklı, hem de metabolizmanızın daha hızlı çalışarak daha kolay kilo vermenizdeki en büyük yardımcıdır.

7-Süt ve süt ürünleri tüketin.

Günlük düzenli bir şekilde süt ve süt ürünleri tüketen kadınların yağ yakma hızı, tüketmeyenlere göre %70 çok daha hızlıdır. Bunun nedeni kalsiyum metabolizma hızlandırıcı olduğu için, yağ yakma oranı bu nedenle daha hızlı olur. Süt ve süt ürünlerinin light olanlarını kullanmak ise, yağ yakma oranınızın daha hızlı olabilmesini sağlamaktadır.

8-Düzenli uyku

Uzmanlara göre yapılan araştırmalarda günlük 4 saatten az uyuyan insanların, diğer insanlara göre daha hızlı kilo aldıklarıdır. Bunun nedeni ise uykusuz bir vücut yorgun ve halsiz düşen bir vücuttur. Halsiz vücutta ise istenilen enerji yakalanmadığı için metabolizma gerektiği gibi çalışmamaktadır ve bu nedenle de kolay kilo alınmaktadır. Bu yüzden hızlı kilo veremenin önemli sırlarından biride, düzenli uykudur.

9-Stresi atın sırtınızdan, rahatlayın.

Kilo almanın başlıca unsurlarından biri de strestir. Sıkıntılı dönemlerde insan vücudu stres hormonları salgılar ve bu salgılamadan dolayı karın bölgesindeki yağ depolayan hücreler giderek irileşir ve bu da aşırı kilo almanıza sebep olur. Bu yüzden zayıflamak istiyorsanız mutlaka stres atacak, kendinizi rahatlatacak aktivitelerde bulunmalısınız.

10-Hazır satılan yiyeceklerden uzak durun.

Daha pratik olduğu için dondurulmuş almayı tercih ettiğimiz yiyecekler, içindeki katkı maddelerinden dolayı daha kolay ve daha hızlı kilo aldırır. Bu yüzden hazır dondurulmuş gıdalar alıp tüketmek yerine, evinizde kendiniz yapmayı tercih edin.

11-İçinde lif barındıran yiyecekleri tercih edin.

Lifli yiyecekleri tüketmek daha az acıkmanıza neden olduğu için, içinde lif olan besinleri tercih edin. Örneğin normal ekmek yerine kepekli ekmek, pirinç yerine ise esmer olanını tercih edin. Lif oranı yüksek besinler nohut, mercimek, fasulye bunları gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

12-Atıştırmalara son verin

Örneğin ara öğününüz dışında çay yanında bisküvi, kurabiye vs ya da gece geç saatlerde meyve dışında yiyecek tüketiyorsanız eğer, bu atıştırmalıkları en kısa sürede bırakın.

13-Kalorisi yüksek yiyecekler çöpe

Mutfağınızda kalorisi yüksek olan bütün yiyecekleri atın, hatta bu yiyecekleri bir daha asla mutfağınıza sokmayın. Bunu en az bir ay boyunca dişinizi sıkarak yaparsanız, belki de hayatınız boyunca mutfağınıza bu tür yiyecekleri almaktan vazgeçeceksiniz. Bunun hem sağlığınız için hem hızlı kilo verme hem de zayıflamak için önemli bir adım olduğunu unutmayın.

14-Soda ve su tüketimini artırın

Özellikle yaz aylarında meyve suyu, alkol veya kola gibi kalorisi yüksek içecekleri tercih etmek yerine, bol su ve soda tüketirseniz eğer yağlarınızın daha çabuk ve kolay eridiğine şahit olacaksınız.

15-Tatlı isteğinizi yok edin

Tatlı tüketme ihtiyacınızı bastırmak aslında o kadar zor bir işlem değil. Regl dönemlerinizde eğer canınız aşırı tatlı istiyorsa o zaman küçük bar ya da içinde şeker olmayan sıcak kakao tüketebilirsiniz.

16-İş yerinizde kendinize sahip olun

Örneğin çalıştığınız yerlerde yemek yiyorsanız eğer, şirket yemeğinde ki aşırı kalorili yemekleri tercih etmek yerine, kendi hazırladığınız sandviçleri tercih edebilirsiniz. Ya da bir iş arkadaşınızın özel gününü kutlamalarında kola yerine soda veya su içmeyi tercih edebilirsiniz.

17-İçinde krema olan yiyecekleri tüketmeyin

Her ne kadar onunla yapılan her şey çok lezzetli olsa da, içinde yağ olduğu için kremalı pastalar, kremalı çorbalar ve de kremalı yemeklerden uzak durun. Bu daha kolay zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

18-Kalorilerle oynayın

Bunu çok zevkli bir oyun haline getirebilirsiniz aslında. Mesela her gün yediklerinizin kalorisini hesaplayın, bunları mutlaka bilin. Günlük elli elli kalori düşüp günlük kalori seviyenize kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak 1200 kalori altında kalmamaya özen gösterin.

19-Kahvaltı yapmaya vakit ayırın

Düzenli kahvaltı kolay kilo verebilmenin en önemli başyapıtıdır. Bu yüzden kesinlikle kahvaltınızı es geçmemeniz hem sağlığınız, hem de daha kolay kilo verebilmeniz için oldukça önemlidir. Örneğin daha kolay bir kahvaltı olsun derseniz eğer, pişirmiş olduğunuz yulafın içine kuru üzüm koyarak yemeyi tercih edebilirsiniz ya da yağsız bir yoğurdun içine muz, çilek vs doğrayarak tüketebilirsiniz. Zayıflamak için kahvaltı şart demek abartı olmaz sanırım.

20-Hareketli müzikte dans

Evinizde boş kaldığınız zamanlarda hareketsiz sabit kalmak yerine, hızlı bir müzik açıp dilediğinizce dans edebilirsiniz.

21-Asansör kullanmayı unutun

Asansör, yürüyen merdiven gibi vücudu tembelleştiren teknolojilerden uzak durun. Hiçbir zaman çıkacağınız kata yürüyerek çıkmak yerine asansör ya da yürüyen merdiveni tercih etmeyin.

22-Light içeceklerden uzak durun

Bir çok kişi sırf ligh olduğu için diyet içecekler tüketmektedir. Ancak diyet içeceklerin içinde maalesef ki tatlandırıcı bulunmaktadır ve bu da yine kilo almanıza neden olmaktadır. Bir çok diyetisyen kesinlikle ligh ürün adı altında çıkan içecekleri kesinlikle tavsiye etmemektedir. Diyet ürünler yerine dediğimiz gibi süt, ayran, soda ve su ya da taze sıkılmış katkısız meyve sularını tercih edebilirsiniz.

23-Yemeği olabildiğince çiğneyerek yavaş yiyin

Kilo almanıza neden olan en büyük sorunlardan biri de aşırı hızlı yemek tüketmektir. Her zaman masadan en geç kalkan siz olun.

24-Kendinize bir hedef belirleyin örneğin olmayan kıyafetlerinizle

Günlük kalktığınızda size dar gelen pantolonlarınızı ya da gömleklerinizi deneyin. Olmayan kıyafetlerinizin içine tekrar girebilmek sizin en büyük hedefiniz olmalı.

25-Yapmak istediğiniz şeyleri not alın

Hedefinize ulaşır ulaşmaz yapmak istediğiniz bütün şeyleri not alabilirsiniz. Bunu hatırlatacak fotoğraflar, resimler, yazılar tutun ve pes etmemek için her pes etme anınızda bu notları kontrol edip, o gücü ele alın.

26-Evin diğer alanlarında atıştırmayı yasaklayın

Yatak odanız, oturma alanınız, tv karşısı gibi yerlerde sürekli olarak bir şeyler atıştırmayı sevenlerdenseniz eğer, hemen kendinize yasaklar koyun. En büyük yasağınız mutfak alanı dışında hiçbir şey yememek olsun mesela.

27-Ara ara kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın

Bunu dilerseniz şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin en çok olmasını istediğiniz beş eşyanın güzelce bir listesini hazırlayın. Haftalık diyet listenizi düzenli bir şekilde uyguladığınızda, o listeden herhangi bir hediyeyi kendinize alarak kendinizi ödüllendirerek mutlu edin.

28-Tasarruf edin

Örneğin diyet listenizde olmayan ve gerçekten yemeyi çok istediğiniz bir şeyin ücretini onu alarak değilde bir kumbara içinde biriktirerek, bir hafta sonrasında en çok istediğiniz bir şeyi kendinize alarak mutlu olabilirsiniz. Hem böylelikle bir hafta sonra biriken paranın aslında size ne kadar çok şey yemediğinizi hatırlatarak mutlu olmanıza neden olacaktır.

29-Aşka karşı tutkulu olun

Aşk en büyük kalori yakandır. Aşıkken dilediğinizce yiyip içebilirsiniz çünkü aşıkken yiyecek ve içöecekleri düşünmeye pek vaktiniz olmayacak.

30-Abur cubura son

Elbette ki canınızın çektiği abur cubur kalorisi yüksek şeyler isteyecektir bünyeniz alışana kadar. Buna şu şekilde engel olabilirsiniz aklınıza geldiğinde yürüyüz yapın, roman okuyun okurken dalın gidin uzaklara, su için, az uyuyun ama kilo vermeye çalışırken abur cuburlardan uzak kalın.

31-Yeni aldığınız ve heycanla giymeyi beklediğiniz mayonuzu giyin

Özelliklede yaza yaklaştığımız şu dönemlerde mağazaların camekanlarını cıvıl cıvıl renkleriyle donatan mayoların içinden en çok beğendiğiniz mayoyu seçip, ayna karşısına geçip deneyin. Bu sizi daha da azimlendirecektir.

32-Egzersizlere son sürat devam

Çoğumuz çalıştğı için egzersiz yapmaya pek vaktimiz olmuyor fakat çalışmamız demek tüm gün hareketsiz kalmamız gerektiği anlamına gelmesin, zaten tamamen bu düşünce hareketsiz kalıp kilo vermemize engel olan en büyük neden değil midir. Örneğin müsait olan işyerlerinde ya da eve gittiğinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir çok kolay egzersizler var. Örneğin duvara yaklaşık olarak beş-on dakika kadar kalçanızı vurabilirsiniz, bu da sizin için bir egzersiz olacaktır. Ya da internette olan bir çok kolay egzersiz yöntemleri var. Bu konularda sizlere destek olması için internet ya da egzersiz cd lerinden destek alabilirsiniz.

33-Ev işlerine ağırlık verin

Ev işlerinde sürekli hareket halinde olduğumuz için,hızlı kilo vermemize en büyük nedendir aslında. Ev işlerini kolaya kaçarak basit yöntemlerle değilde, kendimizi hareket haline sokacak bir tempo içinde yaparsak eğer, kısa sürede siz de bu farkı hissedeceksiniz. Evde koşuşturmaya son gaz devam.

34-Porsiyonlarımızı küçültelim

Eğer porsiyonları küçültmekte zorlanıyorsanız, bunun için herkesin bildiği fakat uygulamadığı çok kolay bir yöntem var aslında. Tabak boyutlarınızı küçültün. Küçük çatal, küçük kaşık, küçük tabak kullanmak aslında size en büyük destek olacaktır. Hem bu sayede yemekleriniz artıp, arkanızdan ağlamamış olacak. Ayrıca az yiyerek tokluk hissini hemen hissedeceksiniz.

35-Kahvaltı kahvaltı kahvaltı

Hep söyleniyor günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Kahvaltı metabolizmanızın düzenli çalışarak hızlanmasını sağlamaktadır, bu yüzden kesinlikle ama kesinlikle atlanmaması gereken bir öğündür. Çünkü uyurken metabolüzma yavaşlıyor ve yavaşladığı için bizler kahvaltı yapana kadar hızlanmıyor. Oysa ki kahvaltı kasları çalıştırıyor ve çalışan kaslar kalori yakmamıza yardımcı oluyor. Ayrıca kahvaltı yaparak güne merhaba diyenler, yapmayanlara göre ok daha hızlı kalori yakarak, çok daha kolay kilo vermektedirler.

36-Meyve yemeyi es geçmeyelim

Ana öğünlerden iki saat sonrasında, atıştırmalık meyve tüketebilirsiniz. Meyve tokluk hissi yaratarak, bür donraki öğüne kadar çok acıkmamanızı sağlar.

37-Alışverişte etiket okuyun

Alışveriş yaparken aldığınız ürünlerin içindekiler kısmını okuyarak, yararlı olan ne var ya da kilo almama neden olacak ne var diye okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

38-Asitli içecekleri hayatınızdan çıkarın

Asitli içecekler yerine su, taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu ya da ayran tercih edin.

39-Kırmızı et tüketmeyin

Kırmızı eti tüketirken aşırıya kaçıyorsanız eğer, bu kilo almanıza neden olacaktır. Kırmızı et yerine tercihlerinizin en başında beyaz et gelsin.

40-Haşlama önceliğiniz olsun, kızartmalardan uzak durun

Yağda kızartılmış besinler tüketmek yerine, tam tersi haşlanmış, fırında pişirilmiş ya da ızgara yapılmış yemekleri tercih edin.

41-Fast food yemeyi kesmelisiniz

Dışarıda karnımızı en kolay doyuracağımız yiyeceklerin başında mutlaka fast food vardır. fast food kolay karın doyurucu olmasının yanı sıra, en kolay kilo aldırıcı bir beslenme türüdür. Bu yüzden bu tür hazır yiyeceklerden uzak durmalıyız.

42-Vücudunuzu ve organlarınızı sevin

Vücudumuzu en iyi biz biliriz ve de vücudumuzu çok çok iyi tanımalıyız. Hangi yiyecekler bizim metabolizmamızı hızlandırıyor, hangileri yavaşlatıyor, hangileri midemizi rahatsız ediyor ya da hangileri daha iyi geliyor bunları en iyi biz bilmeliyiz ve bize zararı olanlardan uzak durmalıyız.

43-Yemek başlangıcı

Ana yemeğe başlamadan önce çorba ya da salata ile başlarsanız eğer, karnınızın biraz daha doyduğunu hissedecek ve ana yemekleri daha az yemeyi tercih edeceksinizdir. Bunu bir alışkanlık haline getirirseniz eğer, kilo vermek sizin için çok kolay bir hale gelecektir. Tokluk hissi vermesi için domates, brokoli, mercimek gibi çorbaları tercih edebilirsiniz.

44-Yemek sonu

Yemekten sonra şekerli bir şeyler yeme arzunuz var ise tatlı yemek yerine, meyve atıştırarak bu isteğinizi yok edebilirsiniz.

45-Salata yeme elışkanlığı edinin

Çoğu insan maalesef salata yemekten çok haz almıyor ya da zorlada olsa bunu bir alışkanlık haline getiremiyor. Şöyle bir yöntemle bunu başarmak daha kolay olabilir, örneğin: kendinize çok beğendiğiniz, görsel anlamda sizi kendine hayran bırakacak harika bir salata tabağı alın, bu sayede belki salata yeme alışkanlığını kazanmış olursunuz.

46-Şekere dikkat

Tatlı ihtiyacımızı karşıladığımız şeker, kan şekerimizin aniden yükselmesine ve de aniden düşmesine neden olmaktadır, bu yüzden sürekli tatlı bir şeyler yeme isteği duyarız. Fakat şunu bilmeliyiz ki şekerin aşırısı vücutta yağ olarak kalmaktadır, bu yüzden şeker alışkanlığımızı olabildiğince düşürmeliyiz.

47-Tuza dikkat

Biliyorsunuz ki tuz vücutta su tutar ve bundan dolayı aşırı şişkinlik yaratarak, rahatsızlık verir. Aynı zamanda tuzun iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden elinizden geldiğince tuz kullanmamaya ve de yemeklere olabildiğince az tuz kullanmaya özen gösteriniz.

48-Dışarda yemeye son verin

Dışarda yapılan hazır yemekler daha da çok kilo aldırabilir. Bu yüzden dışarda yemek yeme zorunda kaldığınızda ya salata, ya da ızgara ürünler yemeye dikkat edin.

49-Alışverişinizi tok karna yapın

Bu çok önemli bir alışkanlıktır aslında çünkü aç olarak alışverişe gittiğimizde, gözümüz dönecek ve canımızın çektiği herşeyi almak isteyeceğiz, hatta market sepetimiz ve buzdolabımız haddinden fazla zararlı ve aşırı kalorili yiyeceklerle dolacak. Alışverişe gitmeden önce sağlıklı bir şekilde liste oluşturun ve bu listenin dışına çıkmama kararınızı net bir şekilde alın

50-Yemeği sofra dışında yapmayın

Yemek yeme saatiniz geldiğinde mutlaka sofra başına oturun çünkü oturma odasında sohbet ederek ya da tv karşısında film izleyerek yemek yerseniz aşırıya kaçacağınızı unutmayın.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!