Koltuk Temizliği

koltuk temizliği
Paylaş
 

Koltuk nasıl temizlenir: Evimizde rutin olarak diğer bütün eşyaları temizlediğimiz gibi aynı şekilde yapacağımız koltuk temizliği de oldukça önemlidir. Düzenli olarak belirli aralıklarla silinen koltuklar hem daha hoş kokacak, hem de düzenli olarak silindiği için daha temiz kalacaktır.

Gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz temizlik malzemeleri ile koltuklarınızı silerek, her zaman daha göz alıcı kalmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız temizlik yaparken sadece dikkat etmeniz gereken önemli bir hususta şöyle ki temizleme yöntemi ve de kullanılan malzemelerdir. Dışarıda satılan ve kolayca bulup alabileceğiniz temizlik malzemelerini deneyerek koltuğunuza en uygun olan temizlik ürünlerini alarak devam edebilirsiniz. Ayrıca koltuğunuzu ilk aldığınızda üzerindeki etikette hangi tür kumaştan üretildiğini ve hangi tür malzeme kullanacağınız hakkında bilgi verilmektedir. Bu yüzden koltuk takımınızı yeni aldığınızda işlerinizi daha da kolaylaştırabilmek adına bu etiketi kontrol etmenizde oldukça fayda var. Eğer etiket yıpranmış veya yırtılmışsa takımınızı aldığınız mağazaya danışarak bilgi alabilir hatta mobilyanızın görünmeyen küçük bir yüzeyinde temizlik malzemenizi deneyerek daha sonra mobilyanın tamamında kullanıp kullanmayacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer düzenli olarak belli aralıklarda koltuklarınızı siliyorsanız her defasında temizlik malzemesi kullanmanız şart değildir, yani saf su ile bile silmeniz yeterli gelecektir. Koltuk temizliği için zaman zaman elektrik süpürgenizin fırçalı tarafı ile süpürüp ve varsa eğer koltuklarınızda minder, kırlent vs. havalandırarak koltuk bakımınızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca koltuklarınızda oluşan kötü koku varsa eğer dışarılarda satılan sprey kokulardan alıp bu kokulara engel olabilirsiniz. Ya da yine kötü kokular için koltuklarınızın üzerine hafif karbonat serpip bir on dakika kadar bekletip, on dakika sonrasında elektrik süpürgesi ile temizleyebilirsiniz bu yöntem de yine kötü kokuların ortadan kalkmasında yardımcı olacaktır. Evinizde eğer halı yıkama makineniz varsa elinizle silmek yerine, halı yıkama makineniz ile koltuklarınızın temizliğini yapabilirsiniz.

Evinizde ya da iş yerinizde kullandığınız koltuklar ya da sandalyeler deri ise marketlerde deri temizleyici olarak satılan malzemeleri alarak kullanabilir veyahut aynı oranda birbirine karıştırıp kullanabileceğiniz varsa beyaz sirke, yoksa elma sirkesi ve su ile güzelce bir gün önceden silip ve bir gece boyu bekletelim. Ertesi gün kuru bir bezle ovuşturarak güzelce silelim. Bu şekilde deri koltuklarınız daha temiz ve daha parlak olacaktır. Açık renkli koltuklarınız için ise beyaz renkte bez kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca evinizde beslediğiniz köpek, kedi vs hayvan var ise tüyleri temizlemek için kullanılan malzemelerden alabilirsiniz.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!