Limonata Tarifi

ev yapımı limonata tarifi
Paylaş
 

Ev yapımı limonata tarifi

Merhaba; hazır yazda geliyorken sitemizde şöyle bir buz gibi limonata tarifi paylaşmamak olmazdı değil mi? evinizde oldukça basit malzemelerle yapıp çok pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz, hatta acil misafirleriniz geldiğinde 10 dakika içerisinde hazırlayıp servis edebileceğiniz müthiş bir ev yapımı limonata tarifi bu hemde.

Şimdi sizlere doğal limonata tarifi için gerekli malzemeler ve bu tarifimizin yapım aşamasından söz edeceğim.

Malzemeler

  • Limon (bir adet)
  • portakal (bir adet)
  • toz şeker (bir su bardağı)
  • limon tuzu (bir tatlı kaşığı)
  • su (3 litre)

Hazırlanışı

ilk olarak limonatayı yapmaya başlamadan portakal ve limonu derin dondurucuya atıp bir gün bekletelim. (bu işlem limonata ve portakal kabuklarının acısının alınması için önemli bir işlemdir) ertesi gün limonatamızı yapmak için derin dondurucuda beklettiğimiz limon ve portakalı çıkararak, yaklaşık 10 dakika kadar tezgah üzerinde ilk soğuğu atmasını bekleyelim. On dakikalık süre sonunda her iki malzememizi dörde bölerek robota atalım ve içine şekerimizi ilave edip yaklaşık olarak iki dakika kadar çekelim. işlem tamamlandıktan sonra bu karışımımızı derin bir kaba alarak üzerine üç litre soğuk su ya da çeşme suyu ilave edelim. (suyu kontrollü bir şekilde koyalım kendi damak zevkinize göre ayarlarsınız bu malzemelerle beş litreye kadar çıkabilirsiniz) içerisine limon tuzunu da ilave edip karıştıralım ve ardından mutfak tülbenti ile sürahiye süzelim. Bu işlem çok önemli tülbente su ilave ederek iyice sıkarsanız limonatanın rengi ve özü çok daha güzel olacaktır. Beş dakika sonra limonatanız servise hazır. Servis etmeden önce dilerseniz taze nane yaprağı ve limon dilimleriyle süsleyerek sunum yapabilirsiniz.

Not: yaz aylarına yakın derin dondurucuya bol limon ve portakal atarsanız eğer, yazın dilediğiniz zaman yapıp aile boyu tüketebilirsiniz. (denemedim ama dilerseniz limon ve portakalı robotta geçtikten sonra püre hali ile de saklayabilirsiniz böylelikle daha az yer kaplayacaktır) Şimdiden deneyeceklere afiyetler olsun.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!