Mide Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

mide kanseri
Paylaş
 

Mide Kanseri Neden Olur?

Toplumlarda buzdolabı kullanma alışkanlığı arttığı sürece yani yiyecekler buzdolabında saklandığı sürece, insanların mide kanseri olma riski azalıyor çünkü gelişmiş ülkelerde mide kanserinde çarpıcı bir şekilde azalma var.

Az gelişmiş ülkeler ile gelişmiş ülkelerdeki farklara bakıldığı zaman, muhtemelen yiyecekler uzun süre sıcak ortamlarda yani oda ısısında kalıyor ve içinde mikropların üreme olasılığı yükseliyor, bunu yiyen insanlar bizzat hasta olmasalar bile, uzun dönem boyunca bu mikroplara maruz kaldıkları için mide kanseri hastalığına yakalanma riskleri artabiliyor. Doğu ve güney doğu illerinde, mide kanserinin daha sık görüldüğünü biliyoruz. Bunun için de orada tüketilen değişik baharatlar ve acılı yiyecekler mide kanserine yol açabilir diye şüphelere yer veriliyor.

Tabi bununla ilgili net %100 ispatlanmış bulgular yok ama şüpheler o yönde. Doğu ve güney doğu illerimizde ki toplumların buzdolabılaşma oranı düşük olması ve bu tür mutfak alışkanlıklarının olması, o bölgelerde mide kanserinin daha sık görülmesinin sebeplerinden biri olabilir. Bazı kanserlerde ise genetik bağlantıların nispeten yüksek olduğunu biliyoruz. Bu kanserlerin en başta geleni meme kanseridir, devamında ise yumurtalık kanseri, kalın bağırsak kanseri gelebilir. Mide kanseri ise ailevi geçişi çok yüksek olan bir kanser tipi değildir.

Ülser ilerleyen safhalarda mide kanserine dönüşebilir mi?

Ülser hastası olan insanların çoğunluğu endişelenmektedirler, acaba kansere dönmüş olabilir mi diye ve bu endişelerinde aslında çok da haksız değildirler çünkü gerçekten ülser hastalığının uzun dönemli sorunlarından bir tanesi kansere dönmedir. Ancak bu ihtimal oldukça düşük. Ülser hastası olan milyonlarca insan var oysa ki bunlara yönelik olarak kansere dönen hastaların sayısı oldukça düşük. Bunun yanı sıra ek olarak başka bir sorun daha var yakın zamanda keşfedilen ve ismi helikobakter pylori  bu mikrobun özellikle ülkemizde çok sık olduğu, ülser hastalığında ve gastrit hastalığında ortaya çıkan önemli faktörlerden biri haline geldi. Asıl korkulan mide kanserinde bu mikrobun rolünün ne olduğu her ne kadar güçlü oranda bir etkisi varsa da, henüz net olarak ispatlanmış değildir. Bunun için helikobakterim var, o zaman ben mide kanseri olacağım endişesine kapılmak yersiz bir endişedir.

Mide kanseri tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Mide kanseri evresinde kullanılan yöntemler, genel olarak kanser evresinde kullanılan yöntemlerle benzerdir. Yani öncelikle eğer kanser erken evresindeyse, bunun cerrahi bir yöntemle çıkarılmasını tercih ediyoruz. Sonrasında eğer lenflere sıçrama varsa ya da kanser çok büyükse, ek olarak gözle görülemeyen mikroskobik hastalığın tedavisi için ışın tedavisi uygulanması ya da serum içinde koldan kemoterapi uygulanmasını düşünülebiliyor.  Eğer hastalığın evresi ameliyat olunabilecek seviyeyi aşmışsa ve o zaman yalnızca olduğu yerde bir hastalıksa, ışın tedavisi ilaç tedavisiyle beraber kullanarak en iyi etki sağlanmaya çalışılıyor. Eğer kanser mideyi aşıp uzak organlara kemiğe, karaciğere ve akciğere yayılmışsa o zamanda yalnızca kemoterapi uygulanarak kanser hücresi kontrol altına alınıyor.

Erken teşhis ile mide kanserinden kurtulmak mümkün müdür?

Kanser hastalarının genel olarak aldığı mesajlar, erken evrede eğer kanser hastalığına yakalanacak olursa, bunun bir şifa durumunu sağlayacağı yönündedir. Mide kanseri için aslında bu birebir doğrudur. Bunu aslında denenmiş bir takım örneklerle de biliyoruz. Japonya da mide kanseri çok sık olduğu için, o hastalarda körlemesine yapılan endoskopilerle eğer mide kanseri erken bir dönemde saptanırsa, bunu cerrahi olarak kesip çıkarmak mümkün olmakta ve bir daha o hastaların bir kısmında en azından, mide kanseri ile ilgili sorun olmamakta ve şifa bulmaktadırlar. Bunun için mide kanserinin erken dönemde tanımlanması hastanın iyileşmesi için çok etkili bir yöntemdir ve bununla ilgili aksi bir soru işareti yoktur. Tabi bu noktada akla gelen ilk soru, hangi evredeyken mide kanserinde iyileşme imkanı var? En ideali mide kanseri yalnızca midenin içerisindeyken ve henüz oradan süzülüp, midenin etrafındaki lenflere sıçramadığı zaman hastanın iyileşme şansı yüksek olur. Eğer lenflere sıçramışsa bu olasılık biraz düşer ama eğer lenflerinde ötesine geçmiş çevre organlara yayılmışsa, o zaman hastanın iyileşip, şifa bulma şansı olmamaktadır.

Mide kanserine yakalanmamak için neler yapabiliriz?

Hastaların sıklıkla sorduğu sorulardan biriside, mide kanserine yakalanmamak için hangi yolları izlemeliyiz ve nasıl bir beslenme alışkanlığımız olmalıdır. Şöyle ki aşırı tuzlu ve salamura gıdaları her gün yemekten kaçınmak ya da mangalda pişirilmiş etleri hergün yemekten kaçınmak kolaylıkla yapabileceğiniz bir değişiklik olarak öne çıkmaktadır. Bunun dışında bizzat mide kanserine yönelik olarak mutlaka yememiz gereken ya da hiç yemememiz gereken gıdalar yok ama kanser hastalığından korunmak için yapılması gereken genel önlemleri yine mide kanseri içinde sayabiliriz. Bunlar nelerdir:

  • Bol bol taze meyve yemek
  • Mümkün oldukça ideal vücut ağırlığında olmak
  • Spor yapmak ve hareketli bir yaşam sürmek
  • Sigara kullanmamak hatta yakınımızda bile sigara içilmesine izin vermemek.

Bunların dışında şarap içen toplumlarda kalp hastalıklarına ek olarak kanser için de olumlu bir sihir var gibi görünmekte. Bu nedenle bir iki kadeh şarap, kanser hastalığından korunmak için ek bir katkı sağlayabilir.

Nasıl beslenirsek mide kanseri riskini artırmış oluruz?

Beslenme ile mide kanseri arasında bir ilişki var ancak bu ilişkinin nasıl olduğu konusunda %100 sağlam kanıtlara sahip değiliz. Ancak bazı gözlemlerden yola çıkarak, mide kanseriyle beslenme şekli arasında bir ilişki yaratabiliyoruz. Örneğin bir ada ülkesi olan İzlanda da tuzlu ve salamura yiyecekler çok fazla tüketilmekte ve o ülkede mide kanseri daha sık görülmektedir. Yine benzer beslenme alışkanlıkları olan Japonyanın bazı bölgelerinde mide kanserinin yüksek olması nedeniyle, bu tür tuzlu salamura yiyeceklerinin mide kanserine yol açtığı düşünülüyor. Tabiki burda kastedilen insanlar haftada bir ya da ayda bir tuzlu salamura yerlerse mide kanserine yakalanıyorlar anlamında değilde, bu onların mutfağının içinde her gün yedikleri, yani kolik olarak tükettikleri bir yiyecek olduğu zaman kansere yol açar diye düşünmek lazım. Yine örneğin mangalda pişilen etlerde oluşan bir takım zararlı toksik maddeler, eğer her gün düzenli olarak bunlar tüketilirse ve o zararlı toksikler insanların midesini tahriş ederek mide kanserineyol açar. bunun dışında kalan gıdaların mide kanserine yol açması gibi bir bilgi ise henüz yoktur.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!