Migren Ameliyatı Ve Migren Tedavisi

Paylaş
 

Migren ameliyatı bundan yaklaşık olarak 15 yıldır uygulanmaya başlanmıştır. Migren ameliyatıyla ilgili olarak hasta deneyimleri mevcuttur. Ülkemiz için verebileceğimiz rakamlar henüz kesin değil fakat Amerika da yapılan ameliyat sonuçlarına baktığımızda %90’a yaklaşan net iyileşmeden bahsediliyor. Bu herhangi bir ameliyat için oldukça önemli bir sayı.

Migren ameliyatında en önemli ögelerden biri, doğru hastanın seçilmesidir. Öncelikle nöroloji hekimiyle birlikte uygun hasta seçildikten sonra, cerraha sadece tetikleyici noktaların saptanması kalıyor. Migren tedavisi için ABD’den alınan bilgilerde, başarı tahmini%90, başarısızlık tahmini ise %9.2’dir.

Migren hastalığı genellikle bu rahatsızlığı yaşayan insanların anlayabileceği bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkla ilgili kesin olarak verilen sonuçlarda mevcut. Bu hastalık acil servisleri doldurmakta dördüncü gelen hastalık tipidir. Ve Türkiye’de de bu hastalığı yaşayanların oranı yaklaşık olarak %20 civarlarındadır. Bu demek oluyor ki, her beş kişiden biri bu rahatsızlığı çekmekte. Bu yüzden bu hastalığı çeken insanlara, gerekli hassasiyeti göstermek gerekiyor.

Migren ameliyatına uygun kişiler kimlerdir

  • Ayda en az üç yada dört veya daha fazla migren atağı geçirenler
  • Her türlü engelleyici tedavilerden fayda alamayan kişiler
  • Bu hastalıktan dolayı sinirsel belirtilerin ortaya çıktığı yani psikolojisinde bozulma yaşayan kişiler
  • Migren tedavisinde kullanılan ilaçların zararlı olduğu durumlarda örneğin mide ülseri olan hastalarda, migrenin koruyucu tedavisini almak oldukça zor. Bu tip hastalar migren ameliyatını mutlaka değerlendirmelidirler.

migren tedavisiMigren sorunu yaşayan insanlar iş, aile ve sosyal anlamda da olumsuz yönde etkilenirler. Yani migren hayat açısından özürlülük yaratan bir hastalıktır. Bu durumda sosyal endikasyonlarda yaratabiliyor. Örneğin hastanın aile hayatındaki özel mevzular ya da çocuklarıyla ilgilenme veya onları yetiştirme aşamasında, bu hastalığın tetiklenmesiyle yaşanan sorunlar.

Hastalığı nedeniyle gebe kalamayan hastalar ya da gebe kalmayı planlayıp, uzun ilaçların gebelikteki zararlı etkilerinden korunmak isteyen hastalar ve hastalığın ağırlığı nedeniyle iş hayatında da başarı sorunu yaşayan, iş hayatını devam ettirmekte sıkıntı yaşayan hastalar mutlaka migren ameliyatı için cerrahi doktorlarla görüşmek zorundadır. Bunların ötesinde önemli bir nokta daha var ki baş ağrısı çeken herkes bu ameliyatı olamaz, mutlaka nöroloji doktoru ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Endooskopik migren ameliyatından sonra hasta neler yaşar?

Migren tedavisinin yapılacağı ameliyatlar minamal invaziv en düşük tehlikesi olan ameliyatlardır. Yani bu ameliyatı diğer ameliyat atlatma dönemleriyle kıyasladığımızda, daha sağlıklı ve hızlı atlatılan bir dönemdir.

Daha önce migren ameliyatı olan kişiler, ameliyattan hemen sonra yaşadıkları ağrıların, atak ağrılarından çok daha hafif olduklarını söylemektedirler.

Migren ameliyatı olan hastaların ameliyat süreleri bir-dört saat arasında sürmektedir. Bu ameliyatı olan hastalar ya o gün içinde ya da en geç bir sonraki gün olmak üzere taburcu edilmektedirler.

Migren ameliyatı sonrası

Bu ameliyatı olan hastalara üçüncü ya da dördüncü günlerinde küçük bir pansuman yapılmaktadır. Çalışan hastaların ise bir hafta sonrasında yeniden işlerinin başına dönebilecekleri belirtilmektedir ama burda şu bilgi de önemlidir hastanın sigara kullanıp kullanmaması, halihazırda olan başka bir hastalıklarının olup olmadığı ya da kullanmakta oldukları ilaçlarlada iyileşme süreçlerinde son derece etkilidir. Ayrıca bu ameliyatı geçiren hastalarımız ameliayat sonrasında günlük yaşantılarına kolaylıkla dönebilmektedirler.

Migren ameliyatı olan hastalarımız için herhangi bir yardıma ihtiyaçları yoktur. En basit ihtiyaçlarını kendileri halledebilir düzeyde olabilirler.

Uzun dönem tedavi takipleri ise migren operasyonu olduktan 1 ay sonra başlar. Hastaların ameliyatlarından sonra yaşamış oldukları bu evreler kayıt altına alınmaktadır. Örneğin oluşan baş ağrısının şiddeti, bu ağrının ne kadar da bir olduğu yani sıklığı takip altına alınır. Mutlaka bu hastaların nörolog eşliği ile ameliyat sonrasında birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay ve on ikinci aylarda takip ettirmeliler.

En çok merak edilenlerden biri ise bu ameliyatı geçiren hastalarımızın spora ne zaman başlayacakları konusudur. Bu hastalarımız yaklaşık olarak ameliyatlarının ikinci haftasından sonra hafif tempoda yürüyüş ya da egzersiz yapabilmektedirler. Diğer ağır sporlar ise altıncı hafta itibariyle başlatılmaktadır.

Migren hastalığı için bir diyet programı yoktur fakat şunu bilmeliyiz ki tüketmekte olduğumuz bazı yiyeceklerin migren sıklığını tetiklediğini bilmeliyiz. Bu ameliyatı geçiren hastalarımız yaklaşık olarak sekiz hafta boyunca içinde nitrat gibi koruyucu madde barındıran yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Çikolata, sosis, salam, sucuk ve çok yağlı peynirler gibi..

Endoskopik cerrahi ile migren tedavisi nasıl yapılır?

 

Baş ağrıları hastalıkları iki kategoriye ayrılır.

Seconder: Başka hastalıklardan sonra meydana gelir.

Primer: Bu ise kendiliğinden bir anda ortaya çıkar

Seconder kategorisindeki baş ağrıları için mutlaka ilgili uzmanlardan destek almak gerekir.

Primer kategorisindeki baş ağrıları için ise nöroloji uzmanlarıyla görüşmek gerekir. Primer kategorisindeki baş ağrıları kronik baş ağrıları, migren veya gerilim tipi baş ağrısı olarak kategorilendirilmektedir.

Eğer ağrı tipiniz primer kategorisindeki ağrıları kapsıyor ise, o zaman ameliyattan yararlanabilirsiniz.

Hastaların ameliyata uygun olup olmadıklarını çözebilmek için, bazı testler uygulanmaktadır.

migren botoks uygulamasıEn sık yapılan test ise botoks testidir. Ameliyat olmadan önce hastalara botoks testi, migren testi ve hastaların kriz esnasında değerlendirilmesi testi. Bütün bu test sonuçlarına göre hastanın ameliyata uygun olup olmadığı belirleniyor. Eğer hasta ameliyata uygunsa, bu hastalığı tetikleyen bölgelerin tanımlanması adımına başlanıyor. Migrende dört adet tetikleyici bölgeler vardır, bu bölgeler şu şekilde inceleniyor:

Migrenin tetiklediği bölgeler

  • Alın
  • Şakak
  • Burun
  • Ense

Bu bölgeler çoğunlukla kombinasyon halindedir. Migren rahatsızlığı çeken hastalarda, kan testi vs gibi sonuçlarada bakıldıktan sonra, hastanın ameliyat süreci başlar.

Migren hastaları ameliyata alındıktan sonra, şakak ve alın bölgelerine endoskopik yöntem uygulanır. Hastaların saç aralarından kamera ile sinire girilir ve sinirlerin gevşetilmesi sağlanır. Bu işlemin süreleri bölgeden bölgeye göre değişmektedir.

Migren ameliyatı olan hastalarda çok az yan etkiler oluşur. Ameliyattan sonra ise kontrolleri başlar. Hastalar ameliyatiçin gittiklerinde daha önce yaptırdıkları EMG, MR ve tomografi sonuçlarını götürmesi, bu işlemin hızlanmasını sağlayacaktır.

Migrenin Cerrahi Tedavisi Nedir?

Migren yıllardır hayatımızda var olan bir hastalıktır. Bir çok insan bu sancıyı çektiği için ızdırap içindedir. Amerikada yapılan araştırmalara göre bu sancıyı çekenlerin oranı %18 dir fakat bu sayı Türkiyede daha fazladır. Türkiye oranlarına bakıldığında ise bu mevla %20 yi bulmaktadır.

90’lı yıllarda plastik cerrahların yaptığı ameliyatlar esnada bu hastalığı çekenlerin tesadüfen migren sancısından kurtuldukları keşfedilmiştir ve bu keşiften sonra, daha da araştırılarak, uygulanarak geliştirilmiştir.

mikgern ameliyatı migren ameliyatı
Yapılan botoks migren hastalarını olumlu yönde etkilediği için, ayrıca botoksun bu hastalara uygulanmasıda uygun görüldüğü için, insanlar arasında oldukça yayılmış ve popülerliği artmıştır. Son on yılda bu ameliyatı olan hastaların tecrübelerine istinaden, ataklarının hiç yok denecek kadar azaldığı, hatta çoğunun tamamiyle kurtulduğu bile kanıtlanmıştır. Bu yüzden her geçen gün bu ameliyatı korkmadan yaptıran ve bu sancılarından kurtulmak için son çareyi ameliyatta bulan bir çok hasta var.

Migren tedavisinde uygulanan sinirlerin gevşetilmesi ve ardından uygulanan botoks sayesinde, daha etkili ve daha kalıcı olmaktadır. Migren ameliyatı korkulacak kadar travmatik bir hastalık değildir. Ameliyat sırasında hasta herhangi bir zarar görmez.

Migren ameliyatı esnasında saç diplerindeki deriden girilerek, toplamda 3 adet birer santimlik delik açılıyor ve o bölgede bulunan sinirler gevşetiliyor. Şakak bölgelerinde de yine aynı şekilde kesi oluşturularak işlem uygulanmaktadır. Ancak ense bölgesinde yapılacak operasyonlarda ise yaklaşık olarak üç-dört santimlik kesiden girilerek sinirler gevşetilmektedir.


Migren Ameliyatı Ve Migren Tedavisi paylaşan: annembirmelek

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!