Rahim Ağzı Kanseri

Paylaş
 

Rahim ağzı kanseri neden olur?

Rahim ağzı kanseri human popilloma virüs ya da kısaca HPV dediğimiz bir virüsün, alınması ya da bulaşması ile oluşur. Her virüsü alan tabiki de rahim ağzı kanseri olacak anlamına gelmemektedir.

Bu virüs alındıktan bir süre sonra, virüs kendiliğinden kaybolabilir yani vücut tarafından temizlenebilir ama inatçı kronik veya tekrarlayan viral enfeksiyonlar ya da bu yüksek riskli malign tipleri dediğimiz HPV virüs yani kişide bunlar varsa, o zaman rahim ağzı kanseri oluşma riski yüksek olur ve  rahim ağzı kanseri oluşabilir.

Toplumda kadınların ve erkeklerin toplamda yüzde yetmiş veya yetmişbeş kadarında, HPV yani human popillomavirüs bulunmakta. Ancak bu virüsleri alan her insanda, rahim ağzı kanseri gelişecek diye bir şey yoktur.

Bunlar kendiliğinden gerileyeceği gibi, bir üst seviyeye de geçebilir. Rahim ağzında hücre bozuklukları, hücre düzensizlikleri ya da rahim ağzı kanseri erken lezyonları şeklinde karşımıza çıkarlar ve bunların ortalama yüzde bir kadarı, invaziv rahim ağzı kanseri dediğimiz ileri evre rahim ağzı kanserine dönüşecektir.

Rahim ağzı kanseri nasıl tedavi edilir?

Rahim ağzı kanserinde kişinin genel sağlık durumu, hastalığının ilerleme evresi, yayılma durumu, yaşı ve eğer uygunsa çocuk sahibi olmayı isteme durumuna göre değişir. Bu tedaviler kanser öncü lezyonları ve kanser gelişmesi şeklinde iki türe ayrılır.

Eğer kanser öncü lezyonu dediğimiz, daha sonra kanser oluşma riski saptanan durumlarda yakma, dondurma, lazer gibi yüntemlerle tedavi edilebilir. Ancak eğer kanser gelişmişse, yani rahim ağzı kanseri teşhisi konulmuşsa tedavi yöntemleri şu şekilde değişebilir;

 • Rahim ağzının lip şeklinde kesilip alınması
 • Soğuk konizasyon uygulanması
 • Amputasyon rahim ağzının kesilip alınması
 • Telaklorofi yöntemiyle rahim ağzının kesilip alınması
 • Radikal ostomi yöntemiyle lenflerin alınması

Şeklinde daha ileri ameliyat yani cerrahi yöntemlere kadar gidebilir. Bunu radyoterapi, kemoterapi veya her ikisinin birlikte uygulanması şeklinde de sıralayabiliriz.

Rahim ağzı kanserinden nasıl korunabiliriz?

Rahim ağzı kanserinden korunmanın kesin çözümü, cinsel ilişkide bulunmamaktır. Tabi bu pratik olarak mümkün olmadığı için, ilk olarak cinsel ilişkinin erken yaşta olmamasına dikkat edilmelidir çünkü erken yaşta başlayan cinsel ilişki, rahim ağzı kanseri riskini arttırmakta. Özellikle çoğu partner içinde aynı şekilde bu hem kadın, hem de erkek her iki cins içinde geçerli, çoğul ve yüksek risk düşündüğümüz partnerlerle birlikte olunması şeklinde sıralayabiliriz. Çünkü rahim ağzı kanseri HPV virüsünün neden olduğu, cinsel yolla bulaşıcı bir hastalıktır.

Günümüzde rahim ağzı kanserinden korunmanın en önemli iki yöntemi:

 • Rutin muayene ve smear alınması
 • Aşı

Aşı terapötik değil, profilaktiktir yani tedavi edici bir aşı değil ama koruyucu bir aşıdır. Bu aşıyla rahim ağzı kanserlerinden %30-80 oranında, korunulabilir.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

Rahim ağzı kanserini erken ve geç belirti şeklinde, iki türde ayırabiliriz. Erken belirti dediğimiz zaman hemen hemen hiçbir belirti vermez ve bir şikayetle başvurulmayabilir, hasta herhangi bir şikayet hissetmeyebilir çok uzun süre hastalığın evresi ilerleyene kadar. Daha ileri yani geç şikayet dediğimizde ise, rahim ağzı kanseri başlamış ve ilerlemeye doğru olan dönemlerdeki belirtileri başlamıştır bunlar:

 • İlişki sonrası kanama
 • İlişki sırasında ağrı
 • Ara dönemde ve menepozda kanama
 • Beyaz ve pembe renkli  vajinal akıntı

En sık rastlanan bulgulardır. Daha ileri evrelerde ise:

 • Kemiklerde ağrı
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Göğüs, sırt ve bel de ağrılar

Şeklinde karşımıza çıkabilir. Ancak bunlar olduğunda rahim ağzı kanseri oldukça ilerlemiş ve ileri bir dönemdedir. Kısaca özetlersek, aslında rahim ağzı kanserinin erken dönemde şüphelendirecek bir belirtisi olmayabilir.

Rahim ağzı kanseri teşhisi nasıl yapılır?

Rahim ağzı kanseri teşhisi, yıllık rutin jinekolojik muayeneler ve smear yardımıyla yapılır. Bunların sonucunda, herhangi bir şekilde hücre değişikliğine rastlandığında daha ileri inceleme olan kolkoskopi muayene dediğimiz incelemeyle değerlendirilir.

Kolkoskopi rahim ağzını 30 ya da 40 kez büyüten mikroskopa benzeyen bir alettir. Bununla rahim ağzı incelenir ve bu bölgelerde herhangi bir şüpheli lezyon görüldüğünde, burdan biyopsi (parça) alınır ve bu parçanın patolojik olarak incelenmesi sonucunda rahim ağzı kanseri teşhisi konulabilir. Özetle rahim ağzı kanseri teşhisi yapılabilmesi için, öncelikle hastanın mutlaka muayene olması ve smear alınması gerekiyor. Bu noktada herhangi bir şüphe oluştuğunda, daha ileri bir inceleme ve tetkiklere gidilebilir.

Onun dışında daha yeni bir cihaz olan ışık yardımıyla inceleme yöntemi var. Bu yöntemle ise rahim ağzındaki bu öncü kanser hücreleri oluşmadan iki yıl kadar öncesinden, rahim ağzı kanser riski tespit edilebilmektedir.

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!