Yenidoğan Bebeğiniz Nasıl Görünür?

Paylaş
 

Bebeğinizin İlk Günleri

Gebelikte geçirdiğiniz aylardan sonra, bebeğinizi şimdiden tanıdığınıza inanmış olabilirsiniz. Tekmelerini hissettiniz, gün içindeki sessiz ve aktif dönemlerini gözlediniz ve rahimde yerleştiği bölgenin üzerinde ellerinizi dolaştırdınız. Bütün bunlar sizi ona yakınlaştırsa da, hiçbir şey onun yü­züne bakmak ve parmaklarını ellerinizle kavramakla karşılaştırılamaz.

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün, gözlerinizi üzerinden alamayacak­sınız. Ona bakınca kendinizden ve ailenin diğer bireylerinin özelliklerin­den yansımalara dair ipuçlarını göreceksiniz. Kesin bir benzerlik olsa da, o tamamıyla özeldir, kimselere benzemez. Ve hemen başlangıçtan itibaren tanınmasını sağlayacak farklı bir kişiliği olacaktır. Dönerken ve gerinir­ken, ne istediğini ve hissettiğini sadece o bilecektir.

Bebeklerin bir kısmı doğumdan itibaren ıslak ve kirli olan bezlerini protesto etmek için hiç zaman kaybetmezler ve altı değiştirilene, beslene­ne ve tekrar uyuması için sallanana kadar yüksek sesle şikâyet ederler. Bu şekilde davranan bebekler diğer bebeklere göre daha uzun süre uyanık kalmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla beslenirler ve ağlarlar. Bazı be­bekler ise altlarının kirli olmasını takmazlar ve altları değişirken popolarının soğuk havaya maruz kalışını hissetmekten hoşlanırlar. Bu bebekler, duyarlı akranlarına oranla genelde çok uyurlar ve daha az yerler. Bu birey­sel farklılıklar tamamıyla normaldir ve çocuğunuzun gelecekteki kişiliği hakkında erkenden ipuçları verebilir.

Bazı anneler rahimlerinde aylar geçirdikten sonra, bebeklerini kendi duyguları, düşünceleri ve istekleri olan ayrı bir insan olarak görmenin zor olduğunu söylemektedirler. Ancak bu ayarlamayı yapmak ve bebeğin bi­reyselliğine saygı göstermek, ebeveynliğin önemli bir parçasıdır. Ebeveyn, doğumundan itibaren çocuğun benzersizliğini ne kadar hoş karşılarsa, ile­ride bebeğin dönüşeceği kişiyi kabullenmesi de o kadar kolay olacaktır.

Yenidoğan Bebeğiniz Nasıl Görünür?

Bebeğinizle odanızda rahat olduktan sonra battaniyesini açın ve başından ayağına kadar inceleyin. Doğumdan sonraki ilk anlarda gözden kaçırdığı­nız birçok şeyi fark edeceksiniz. Örneğin bebeğiniz gözlerini açtığında gözlerinin rengini göreceksiniz. Eğer bebeğin gözü kah­verengiye dönecekse, muhtemelen ilk altı ayında göz rengi bulanık görü­necek, maviyse hep öyle kalacaktır. Bunun tersine koyu renkli cildi olan­ların genellikle doğumda kahverengi gözleri vardır ve yaşamları boyunca öyle devam edecektir.

Yenidoğan bebeğinizin bir ya da iki gözünün beyazlarında kan kırmızısı noktalar fark edebilirsiniz. Bu noktalar ve bebeğinizin yüzündeki şişkinlikler, genellikle doğum eylemi sırasında uygulanan basınç nedeniy oluşmaktadır. Başlarda biraz endişe verici bulabilirsiniz ancak birkaç gün içinde bunlar azalıp düzelecektir. Eğer bebeğiniz sezaryenle doğmuşsa doğumdan itibaren bu tür şişkinliklerin ve göz beyazlarındaki kırmızı noktaların olmaması gerekir.

Banyo yapıp kurulandıktan sonra, bebeğinizin cildi çok narin görüne­cektir. Doğum gününden geç doğmuşsa, çok sayıda verniks (cildi kapla­yan beyazımsı bir krem) kaybettiği için cildi soyulmuş ve kırışmış görü­necektir. Zamanında veya önce doğsa bile, vernik yıkandıktan sonra cildi aniden havayla temas ettiği için, hâlâ bir miktar soyulmuş gibi görünebi­lir. Her iki durumda da ciltte soyulma tamamen normaldir ve tedavi ge­rektirmez. Koyu renkli cilt kalıtımı olan bebekler de dahil olmak üzere bütün bebeklerin cildi daha açık renktedir. Büyüdükçe renkleri koyulaşır.

Bebeğinizin omuzlarını ve sırtını incelediğinizde laguno diye isimlen­dirilen ince tüyleri fark edebilirsiniz. Bu kıllanma gebeliğin sonuna doğru olmuştur, ancak doğumdan önce ya da hemen sonrasında dökülmüş ol­ması gerekir. Eğer bebeğiniz zamanından önce doğmuşsa hâlâ bu tür tüy­lenmesi olma ihtimali yüksektir ve kaybolması birkaç hafta sürebilir.

Bebeğinizin cildinde pembe noktalar ya da izler de fark edebilirsiniz. Bazıları bez bölgesinin kenarlarında olur ve sadece baskı nedeniyle olabi­lir. Alacalı ya da benekli yamalar soğuk havayla temas sonrası olur ve be­beğin üzerini örttüğünüzde hızlıca kaybolacaktır. Özellikle yüzünde çizik­ler görürseniz, tırnaklarını törpüleme zamanının geldiğini hatırlamanız gerekir. Bu, ellerini ve kollarını oynatırken sürekli kendini çizmesini en­gelleyecektir. Yeni ebeveynlerin bir kısmına tırnak kesmek sinir bozucu veya törensel bir deneyim gibi görünebilir; hastane hemşirelerinden ya da çocuk doktorunuzun ofisinden, ya da daha önce bebek tırnaklan hakkın­da deneyimi olan birine danışmaktan çekinmeyin. Bebeğinizin farklı dö­küntüleri ya da doğum lekeleri olabilir. Çoğu tedaviye gerek kalmadan sonlacak veya düzelecektir (ancak bazı doğum lekeleri kalıcı da olabilir).

(Doğum lekeleri için bknz: Yenidoğan Bebeklerde Doğum Lekeleri )

Bebeğiniz normal yolla doğduysa, başının biraz uzamış şeklinin yanı sıra, doğumda dışarı doğru çekildiği bölgedeki saç derisinde biraz şişlik de görülebilir. Bu alana yumuşakça baskı uygularsanız, parmağınız bir çukurlaşma izi bırakabilir. Bu şişkinlik (kaput diye isimlendirilir) ciddi bir durum değildir ve birkaç gün içinde kaybolur.

Bazen bebeğin kafa derisinin altında sadece bir tarafta şişme olabilir ve hafifçe bastırıldığında hemen yeri doluyor gibi görünür. Genellikle bu türden şişkinliklerin sefal hematom denilen bir durum olma olasılığı yük­sektir ve doğum eylemi sırasında meydana gelen aşırı basınç nedeniyle or­taya çıkar. Ciddi olmasa da, genellikle kafa derisinde olan kanamayı gös­terir (fakat kafa kemiklerinin dışına, içine değil) ve genellikle düzelmesi, 6-10 hafta sürebilir. Ebeveynlerin bu bölgeyi uzun tırnaklar veya sivri uç­lu taraklarla zedelememeleri gereklidir, çünkü bu şişliklerde enfeksiyon gelişebilir.

Bütün bebeklerin kafalarının üstünde iki tane yumuşak bölge, ya da bıngıldak, vardır. Bu alanlar daha olgunlaşmamış kafa kemiklerinin birlik­te büyüdükleri bölgelerdir. Büyük açıklık kafanın ön tarafında, küçük olanı ise arka taraftadır. Ebeveynler bu bölgelere yumuşakça dokunmak­tan çekinmemelidir, çünkü kalın ve dayanıklı bir zar, beyni korumaktadır.

Bütün bebekler saçla doğarlar ancak bunların miktarı, yapısı ve rengi çok farklı olabilir. Genellikle bu “bebek saçlarının” hepsi olmasa da çoğu altı aylığa kadar dökülür ve yerini olgun saçlara bırakır. Olgun saçın yapı­sı ve rengi bebeğin doğumundaki saçından tamamen farklı yapıda ve renkte olabilir.

Doğumdan sonraki haftalarda bebekler, gebelikte maruz kaldıkları büyük miktarlarda anne hormonlarından etkilenebilirler. Bunun sonu­cunda bebeklerin göğüsleri geçici olarak büyüyebilir ve hatta birkaç damla süt gelebilir. Erkek ve kızlarda eşit oranda olur ve birkaç haftaya uzayabilse de normalde bir haftadan az sürer. Bebeğin göğsünü sıkıştırmamak ve baskı yapmamak en iyisidir, çünkü bu şişliğin azalmasını sağlamaz ve en­feksiyon gelişmesine neden olabilir. Kız bebeklerde vajinal akıntı da olabi­lir. Bu yeni ebeveynlerin bir kısmında endişe yaratabilse de, “yalancı-adet” denilen bu durum oldukça zararsızdır.

Bebeğinizin karnını incelediğinizde öne doğru çıkıntılı olduğunu ve hatta ağlama nöbetleri sırasında dışarı çıktığını görebilirsiniz. Bu küçük fı­tıklar genellikle göbek kordonunun/göbek deliğinin çevresinde görülür fakat karnın merkezinin altında bulunan bir çizgi boyunca da görünüyor olabilir

Yenidoğan bebeklerin genitalleri kırmızı renkte olabilir ve küçük vü­cutlarına göre oldukça büyük görünebilir. Erkek çocuğun, kesesi düz ve yumurtalıklarını ancak tutabilecek kadar küçük veya büyük ve buruşuk olabilir. Testisler bazen keseden yukarı doğra çıkıp giriyor gibi görünebi­lir. Bazen penis tabanına kadar hatta uyluk/bel çizgisine kadar yükselebi­lir. Bebeğin testisleri çoğu zaman kesede olduğu sürece, bu şekilde etrafta hareket etmeleri normaldir.

Erkek çocukların bir kısmında testis torbasının içinde içi sıvı dolu hidrosel denilen bir kese olur. Bu sıvı vücut tarafından emildikçe aylar içinde tedaviye gerek kalmadan düzelecektir. Eğer testis torbası aniden şişerse veya bebek ağladığında büyüyorsa çocuk doktoru­nuza haber verin, bu durum kasık fıtığı denilen ve tedavi edilmesi gereken bir durumun işareti olabilir.

Doğumda erkek çocukların sünnet derisi, penislerinin başına yapışık olur. Ucunda idra­rın çıktığı küçük bir açıklık vardır. Eğer çocuğunuz sünnet olduysa sün­net derisi ve penisin ucu yapay olarak birbirinden ayrılmış olur ve böylece penisin başını görebilirsiniz. Sünnet olmaz ise sünnet derisi doğal olarak ilk birkaç sene içinde ayrılacaktır.

Bebeğiniz hastanedeyken, hastane personeli bu önemli işlevlerde so­run olmadığından emin olmak için bebeğinizin ilk idrarı ve kakasını takip edecektir. Hemen doğumdan sonra ya da ilk gün içinde yapabilirler. İlk bir iki kakası koyu yeşil ve sümüksü olabilir. Bebek doğmadan önce bağır­saklarını dolduran mekonyumu içerir. Eğer mekonyum bebeğin ilk 48 sa­atinde çıkmamışsa bağırsakların alt bölgesinde bir sorun olmadığından emin olmak için ek bir değerlendirme gerekir.

Nadiren yenidoğan bir bebeğin kakasında bir miktar kan da olabilir. Özellikle ilk birkaç günde olursa, genellikle doğum sırasında ya da emer­ken bir miktar kan yuttuğu anlamına gelmektedir. Her iki neden de zarar­sızdır, ancak böyle de olsa kana ait bir belirti olan her durumu çocuk dok­torunuzun bilmesini sağlayın. Çünkü kakada kan olmasının, daha ileri tetkik ve tedavi gerektirebilecek farklı nedenleri de olabilir.

Bebeğinizin Doğum Ağırlığı ve Ölçümleri

Bir bebeğin büyük ya da küçük olmasını ne sağlar? Aşağıdakiler en nedenleridir:

İri Bebekler

Bir bebek ebeveynleri iriyse ya da anne aşırı kilolu ise büyük doğabilir, iri bebek olma şansını artıran faktörler:

 • 42 haftadan uzun süren gebelikler
 • Fetüsün rahimde büyümesinin aşırı olarak uyarılması
 • Fetal kromozom bozuklukları
 • Annenin gebelikte kilo alması
 • Annenin etnik kökeni
 • Annenin gebelik öncesinde veya sırasında diyabet olması
 • Daha önce çocuğu olan anneler
 • Erkek çocuklar

İri bebeklerde metabolik anormallikler (düşük kan şekeri ve kalsi­yum), travmatik doğum zedelenmesi, yüksek hemoglobin düzeyi, sarılık ya da farklı doğumsal anormallikler görülebilir. İri bebeklerin nerdeyse üçte birinde beslenme zorluğu olur. Çocuk doktorunuz bu durumları ya­kından izleyecektir.

Küçük Bebekler:

Bebekler aşağıdaki nedenlerden dolayı küçük doğmuş olabilirler:

 • Erken doğmak (preterm)
 • Küçük ebeveynlerden doğmak
 • Annenin etnik kökeni
 • Fetüsteki kromozom bozuklukları
 • Annenin yüksek kan basıncı, kalp veya böbrek hastalıkları gibi kronik hastalıkları olması
 • Annenin aşırı kötü beslenmesi
 • Annenin gebelik süresinde bağımlılık yapıcı madde kullanımı

Küçük bebeklerin vücut ısıları, glukoz ve hemoglobin düzeyleri ya­kından izlenmelidir. Doğumdan sonra çocuk doktorunuz küçük bebeği iyice inceleyecek ve ne zaman eve gidebileceğine karar verecektir.

Çocuk doktorunuz, bebeğinizin ölçümlerini, doğumda aynı gebelik süresini geçirerek doğan diğer çocuklara göre karşılaştırmak için büyüme grafiklerinden birini önerecektir.

Doğumdan sonra başlayarak her fiziksel incelemede, çocuk doktoru­nuz rutin olarak bebeğin boyunu, kilosunu, baş çevresini ölçecek ve onla­rı ekteki grafiklere benzer grafiklerde işaretleyecekler. Sağlıklı, iyi besle­nen bir bebekte bu üç ölçüm, tahmin edilebilen bir oranda artmalıdır. Bu oranda bir bozulma, doktorun beslenme, gelişim ya da sağlık konularını daha iyi analiz etmesine ve sorunu tanımlamasına yardımcı olur.

erkek çocuk boy gelişimi kız çocuk boy gelişim kız çocuk boy kilo cetveli erkek çocuk boy kilo cetveli

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!