Yenidoğan Bebeklerde Doğum Lekeleri

Paylaş
 

Birçok ebeveyn yenidoğan bebeklerinde rastladıkları doğum lekelerinden oldukça endişe duymaktadırlar. Bu lekeler her zaman hastalık belirtisi olarak düşünülmemelidir.

Şimdi yenidoğan bebeklerde sık rastlanan doğum lekeleri hakkında bir kaç bilgi vermeye çalışalım.

SOMON RENGİ LEKELER YA DA “LEYLEK ISIRIĞI”: Bu şekilde isim- lendirilmesinin nedeni muhtemelen, leyleğin gagasında bebeği taşırken bu lekeleri çeşidi bölgelere yaymış olduğu düşüncesidir. Asında bunlar be­beğin burnunun üzerinde, alnın alt tarafında, göz kapaklarının üzerinde, kafasının arkasında ve/veya boynunda bulunabilen açık ya da koyu pembe renkli basit yamalardır. En sık görülen doğum lekeleridir, özellikle de ince derisi olan bebeklerde görülür. Melek öpücüğü olarak da adlandırılır ve genellikle birkaç ayda düzelir.

MONGOL LEKESİ: Bu lekelerin büyüklüğü çok farklı olabilir ve genellik­le fazlaca pigment bulunan düz bölgelerde bulunması onların kahverengi, gri, hatta mavi (morarma gibi) görünmesine neden olur. En sık olarak sırtta ya da kalçalarda yerleşir ve özellikle koyu renkli bebeklerde çok sık görülür. Okul döneminden önce düzelir ve hiçbir tıbbi önemi yoktur.

PÜSTÜLER MELANOZLAR : Doğumda görülen ve soyulup birkaç günde kuruyan küçük kabarcıklardır. Birkaç haftada kaybolacak olan, çillere benzeyen koyu noktalanmalar bırakırlar. Bazı bebeklerin, döküntülerinin sadece anne karnındayken olduğunu gösteren noktalanmaları vardır. Püstüler melanoz sık olsa da (özellikle koyu renkli olanlarda) zararsız bir dö­küntüdür; ancak bütün bu şekilde kabarcıklı, baloncuklu bebeklik dökün­tülerinin enfeksiyon olmadığından emin olmak için bir çocuk doktoru ta­rafından değerlendirilmesi gereklidir.

MİLİA: Bu ince beyaz kabarcıklar ya da sarı noktalar yanaklarda, çenede ve burnun ucu boyunca görülür ve cilt bezlerinin salgıları tarafından üre­tilir. Bu sık görülen yenidogan döküntüsü genellikle 2-3 haftada kendili­ğinden kaybolur.

MİLİARİA: Genellikle sıcak döküntüsü ya da isilik olarak isimlendirilen miliaria sıcak, nemli iklimlerde veya bebekler aşırı şekilde örtülünce orta­ya çıkar. Döküntü genellikle ince ter kabarcıktan ve/veya küçük kırmızı kabarcıklar şeklinde olur. Cildin katlantılı ve kapalı yerlerinde görülür ve genellikle birkaç gün içinde kaybolur.

TOKSİK ERİTEM: Kısaca “E-tox” denen ve sık görülen bu döküntü, ge­nellikle doğumdan birkaç gün sonra ortaya çıkar ve genellikle çok sayıda, merkezinde sarı beyaz kabarcıklar olan kırmızı lekeler şeklinde görülür ve bir hafta veya daha uzun sürede kaybolur. Ellenmeden bırakılırsa kendili­ğinden kaybolur.

KAPİLLER HEMANJİOM: Ciltten kabarık kırmızı lekeler ciltteki kan damarlarının çilek benzeri toplanmasından kaynaklanır. İlk bir hafta veya daha uzun süreyle beyaz veya soluk görünüp sonra kırmızıya dönebilirler. Genellikle ilk 1 sene büyürlerse de, çoğu büzülür ve çoğunlukla tedaviye gerek duyulmadan okul çağına geldiğinde neredeyse kaybolur.

PORTO ŞARABI LEKESİ: Büyük, düz ve düzensiz yapıda koyu kırmızı ve­ya pembe alanlardır. Ciltteki ekstra kan damarları neden olur ve genellikle yüzde ve boyunda yer alır, fakat hemanjiomların tersine, tedavisiz kay­bolmaz. Bu doğum lekeleri bazen lazer ile bazen de plastik cerrahi ya da çocuk dermatolojisi tarafından tedavi edilebilir.

Dilerseniz bizleri instagram sayfamız annem1melek hesabımızdan takip edebilirsiniz. sevgiler.

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

44 adet yorum var.

 1. Hasibe dedi ki:

  Benim 1 aylık kızım var burnunun kenarında ve göz kapağında kırmızı gibi lekeler var uyuyunca rengi çok açılıyor pembe ye dönüyor çok merak ediyorum geçer mi zamanla yoksa kalıcı lekeler mi lütfen bilgilendirin beni

  • Editör dedi ki:

   Hasibe hanım öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiniz lekeler “leylek ısırığı” veya “melek öpücüğü” olarak bilinen yenidoğan bebeklerde çok sık görülen doğum lekeleriyle benzeşiyor, bu lekeler kalıcı olmayıp 1 kaç ayda kendiliğinden kaybolur. Ancak sorununuzla alakalı doğru teşhis ve tedaviyi size doktorunuz önerebilir. Sitemizde yayınlanan yazılar uzmanların yayınlamış olduğu makalelerden derlenerek hazırlanmıştır kendi görüşlerimiz ve araştırmalarımız değildir. O yüzden sorununuzla alakalı teşhis veya tedavi önermemiz doğru olmaz.

  • İnci dedi ki:

   Merhaba! Hasibe hanim bahsettiginiz leke aynisi kizimdada var acabz gectimi siznki ne durumda

 2. Nazlı dedi ki:

  mrb benim 14 günlük oğlum var bacağınin arkasında sarı bir leke var yuvarlak acaba bu doğum lekesi gibi birsey mi yoksa başka birseymi yardimci olurmusunuz

  • Editör dedi ki:

   merhaba nazlı hanım; muhtemelen doğum lekesidir ama yine de uzman bir hekime danışmanızı öneririz yani bu tip durumlarda mutlaka göstermek gerekir. sevgiler.

 3. ufuk dedi ki:

  Kızımın burnunun üstünde göz kapağında kırmızı doğum lekesi var doğduğunda pembe gibi idi şimdi kırmızı oldu bu konuda önerileriniz nedir

  • Editör dedi ki:

   uğur bey bu şekilde öneride bulunup sizi yanıltmak istemeyiz, dilerseniz bir uzman hekime danışın ama bu tür lekeler makalemizde de bahsedildiği gibi korkulacak türden değil. ancak içinizi rahatlatmak için konunun uzmanından destek almanızı öneririz.

 4. hgfcx dedi ki:

  Kizimin burnun yanlarinda ve dudaginin ustunde ve alnında dogum lekeleri var dogumdan beri var suan 16 aylik hicbir gerileme yok gecer mi sizce

 5. Havva dedi ki:

  Merhaba kızımın burnunda ikidelik ortası kıpkırmızı hatta kabarık gibi oluyor gecer mi tedavisiz su an 5 aylık şimdiden teşekkürler aydinlatirsaniz sevinirim çok kötü görüntü veriyor

  • Editör dedi ki:

   havva hanım genelde yeni doğan bebeklerimizde bu tür lekeler olabiliyor ve genellikle geçici oluşuyor ancak siz yine de içinizin rahatlaması için uzman bir hekime mutlaka gösterin bebeğinizi. sevgiler.

 6. nur dedi ki:

  Benim kizim 20 gunluk burnunun kenarlarinda ve goz kapaklarinda dudaginin ustunde kırmızı leke var.Gecermi ince damar seklinde

  • Editör dedi ki:

   merhaba nur hanım genellikle bu tür lekeler normaldir ancak çok stres yapmayıp uzman hekiminize danışabilirsiniz. sevgiler.

 7. kubra dedi ki:

  Merhaba benim kızım şuan 6 günlük iki kasinin ortasında kalp şeklinde pembesi bazen de mora donusen bir leke var. Göz kapağının ustundede küçük küçük kırmızı noktalar var? Sizce bunlar geçici mi? Tedavi gerektirir mi? Zamanla buyurmu yoksa kuculurmu? Eğer tedavisi varsa çocuk ne kadarlikken başlatmalıyız? Teşekkürler simdiden

  • Editör dedi ki:

   merhaba kübra hanım; genellikle bu tür lekeler geçici olmaktadır ancak uzman bir hekime gösterip önlem almakta büyük fayda var. bu yüzden hekimlere göstererek destek almanızı tavsiye ederiz. sevgiler.

  • Tuğba dedi ki:

   Kübra hnm merhaba sizin anlatmış olduklariniz şuanda 1aylik benim bebegimde var acaba gectimi bunu sormak istemiştim iyi akşamlar

  • Tuğba dedi ki:

   Merhaba Kübra hanım,yazmış olduklariniz okudumda acaba sizin çocuğunuz da bu lekeler gectimi

 8. Hatice dedi ki:

  Merhaba benim kızım bir aylık göz kapaginda kırmızı leke var bazen cok belirgilesiyor bazen pembelesiyor acaba geçici midir yada tedavisi var mı Teşekkürler

  • Editör dedi ki:

   merhaba hatice hanım; genel olarak geçici lekelenmeler oluyor ancak tedavi uygulanması gereken durumlarda elbette olabiliyor. bebeğinizi uzman hekime göstererek bilgi almanızı tavsiye ederiz. bu şekilde bilgi vermek yanıltıcı olabilir. sevgiler

 9. Şeyda dedi ki:

  Merhaba benim 20 gunluk oglumda yanağında kırmızı kılcal damar şeklinde lekeler var acaba gecermi birde hangi bölüme göstermek lazım yardımcı olur musunuz tesekkurler

  • Editör dedi ki:

   merhaba şeyda hanım; elbette genellikle kalıcı olmuyor ancak yine de bir cildiyeye götürmenizde fayda var. sevgiler.

 10. ahmet dedi ki:

  Güzel makale olmuş teşekkürler benim sitemden daha iyisiniz.

 11. BÜLENT dedi ki:

  SLM BENİM DOKUZ AYLIK BİR OĞLUM VAR ALNINDA FINDIK BÜYÜKLÜĞÜNDE VE SIRT KISMINDA BÜYÜK KIRMIZI KABARIK YUMUŞAK BEN TARZI LEKE VAR BUNULARIN TEDAVİSİ VAR MIDIR HER HANGİ BİR TEHLİKE ARZ EDERMİ

  • Editör dedi ki:

   bülent bey bu şekilde bilgi vermemiz malesef ki doğru değil sizden ricam bu konunun uzmanı hekimlerimizle görüşüp birebir destek almanız olacak.

 12. Gulbeyaz dedi ki:

  Merhabalar ben 30 yasindayim yuzumde sol yanagimda acik pembemsi dogustan olan bir leke var tedavisi mumkun mudur.Ayrica bu leke çehrede sabit eser kategorisine girer mi acaba

  • Editör dedi ki:

   merhaba gülbeyaz hanım bu şekilde bilgi vermek doğru olmaz konu hakkında uzman hekimlerimizden destek almanızı öneririz. sevgiler.

 13. MeLek dedi ki:

  Merhaba , 4 ayLık kızım var doqduqundan beri qöz kapaqında , aLnının ortasında ve ensesinde kırmızı LekeLer var..
  Ne zaman qeçer ?

 14. ilknur dedi ki:

  Merhaba oglumun yanagın sütlü kahve rengi leke var acaba kendilinden gecermi 3 aylik su an

  • Editör dedi ki:

   merhaba ilknur hanım genellikle geçici oluyor tabi ama yine de uzmanına danışmakta fayda var kontrol için gittiğinizde hekiminizden yardım isteyebilirsiniz. sevgiler.

  • kardelen dedi ki:

   ilknur hanim merhaba benimde kizimin yanaginda var sizin hala duruyormu yoksa gectimi doktora goturdunuzmu yani gecmesi icin bi yontem denedinizmi?

 15. Yunus dedi ki:

  Benim sırtımda kahveremgimsi Bi leke var ben büyüdükçe oda büyüyo bebekken fındık kadarken şimdi el kadar bu ne olabilir ve geçer mi

 16. ilknur dedi ki:

  Benim 3.5 aylik bir bebegim var gözünün beyaz kısminda nokta kadar bir kırmızı leke var geçermi acaba

  • Editör dedi ki:

   merhaba ilknur hanım; genel olarak lekeler kalıcı olmuyor ancak yine de uzman hekimlere göstermenizde fayda var. sevgiler.

 17. elif dedi ki:

  Benim kızımın ayagindda mor birleke var şimdi 2 aylık gecermi

 18. Eda dedi ki:

  Merhaba.. Oğlum henüz 15 günlük doğduğunda hafif bi şekilde omuzlarında ayak bileğinde ve poposunun tamamında sırtına doğru koyu renkte mor mavi gibi lekeler var bunlar geçici mi herhangi bi sağlık problemi yaşayacağımız bi durum söz konusu mu ?

 19. Hatice dedi ki:

  Merhaba öncelikle yardımcı olduğumuz icin tsk ederim bwbegimi normal doğum.yaptim 10 günlük bebeğim var kız.gozunun beyaz yerinde çizgi şeklinde kirmizi lik var geçermi acaba çok korkuyorum.iki tarafında normal doğum olduğu için dediler geçer zamanla dediler

 20. tuba dedi ki:

  Mrhb benim sol gozumun ici beyaz tarafi siyah doktor doğum lekesi dediydi gözün icine nepabilirimde gecer doğum lekesi

 21. Fatma dedi ki:

  Merhaba benim kızım yedi buçuk aylık kalçasında doğuştan kırmızı leke vardı lekenin üstü sarı su topladı endiseleniyorum neden olmuş olabilir

 22. Gulhan dedi ki:

  Merhaba. Kizim 3 aylik ve kuyruk sokumunda ve goz kenarinda morluk var. Kuyuruk sokumu mongal lekesini animsattiriyor ama goz kenarindaki morlukta dogum lekesimidir. Yardimci olursaniz sevinirim.

 23. İSMAİL SELÇUK dedi ki:

  merhaba
  yeni 3 günlük kızımız var göz kapaklarında pembemsi kırmızı kaçan doğum lekesi mevcuttur zamanla geçer mi yoksa kalıcı mıdır? ayrıca kalırsa ileride tıbbi müdahalesi mümkün
  müdür? tşk. iyi çalışmalar.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!