Yüz Temizleme İçin Peeling Önerileri

cilt bakımı
Paylaş
 

Hem cildimizin parlaklığını sağlamayı hem de cildimizin doğallığını korumayı çok isteriz. Cildimize uygulayacağımız peeling yöntemi sayesinde ciltte toplanan ölü deriler ve de oluşan kirler yok ederek, cildimizin daha canlı ve daha pürüzsüz kalmasını sağlar. Düzenli olarak cilt bakımı yapılmazsa eğer ciltte toplanan kirler ve de ölü deriler kendi kendini temizleyemedikleri için cildinizin daha donuk ve daha sağlıksız görünmesini sağlar, bu yüzden düzenli olarak yüz bakımı yapmak oldukça önemlidir.

Sizlere vereceğimiz peeling tariflerini düzenli bir şekilde kullanırsanız eğer zamanla cildinizin daha da canlandığına ve daha sağlıklı ve dinç göründüğüne şahit olacaksınız.

Peeling uygularken;

İlk olarak saçlarımızın önümüze gelmesini önleyebilmek için güzelce toplayalım. İlk olarak peeling yapmak için gözeneklerimizi açmamız gerekecek. Gözenekleri açmak için öncelikle temiz bir havluyu sıcak su ile güzelce ıslatalım. Islatmış olduğumuz havlunun sıcaklığı yüzümüzü yakmayacak ısıya geldiğinde yüzümüze örtelim ve bu şekilde yaklaşık olarak iki-üç dakika kadar bekleyelim. Gözeneklerinizi bu şekilde açtıktan sonra varsa eğer cilt yıkama için kullandığınız ürün ya da cilt yıkama sabunu ile cildimizi yıkayarak ön temizleme yapalım. Peeling yapmadan önce cildi temizlemek peelingin daha etkili olması açısından önemli bir aşamadır.

Şeker peelingi

 • Toz şeker (üç yemek kaşığı)
 • Su (göz kararı)

Hazırlanışı:

Cam kaseye şekeri koyalım ardından kıvamını alana kadar su ilave edelim. Daha sonra hazırlamış olduğumuz bu karışımı cildimize dairesel hareketler şeklinde çok bastırmadan ve de tahriş etmeden uygulayalım. Cildimizin temizlendiğini düşündüğümüz anda ovalamayı bırakıp önce ılık su, ardından ise soğuk su ile cildimizi yıkayalım ve son olarak havlu kağıt ile kurulayalım. Bu işlem sonrasında açık olan gözenekler tekrar kapanacaktır.

Karbonat peelingi

 • Süzme yoğurt (bir tatlı kaşığı)
 • Karbonat (yarım çay kaşığı)
 • Limon suyu (üç damla)

Hazırlanışı:

Miktarlarını vermiş olduğumuz malzemelerin tamamını cam bir kabın içinde karıştırıp güzelce cildimize dairesel hareketlerle sürelim ve yirmi dakika boyunca bekletelim. Ardından ovalayarak ılık su ile durulayalım. Bu tarif cildinizi temizler ve de güneş lekelerinin yok olmasını sağlar.

Avokadolu peeling

 • Avokado (bir adet)
 • Bal (iki kaşık)
 • Toz şeker (bir kaşık)

Hazırlanışı:

İlk olarak avokadoyu kesip demir havanda güzelce ezelim. Daha sonra ezmiş olduğumuz avokadoyu cam bir kaseye alarak içine şeker ve balı ilave ederek karıştıralım. Bu maske sonucu içine kattığımız şeker cildinizi yumuşatacak, bal ve avokado ise cildinizi besleyecektir. Eğer yağlı bir cilt tipiniz varsa bu tarifin içine iki çay kaşığı kadar yeni sıkılmış limon suyu ilave edebilirsiniz. Bu maske ile bekleme süresi yaklaşık olarak yirmi dakikadır. Süre sonunda cildinizi ılık su ile yıkayarak arındırabilirsiniz.

Yağ ve şeker ile peeling yapılışı

 • Yağ (iki yemek kaşığı)
 • Toz şeker (bir yemek kaşığı)

Hazırlanışı: cam bir kaseye her iki malzemeyi koyup güzelce karıştıralım.  Ardından temizlemiş olduğumuz cildimize pamuk ile dairesel hareketlerle uygulayalım. On dakikalık bir bekleme süremiz var süre sonunda ılık su ile cildimizi temizleyelim.

Cildinizi daha da gerginleştirmek ve de hücre üretimini artırmak için omega-3 bulunan yağları tercih edebilirsiniz. Bu karışımı hazırlamak için kullanabileceğiniz yağları şu şekilde sıralayabiliriz.

Kuşburnu yağı, zeytinyağı, badem yağı, papatya yağı, Hindistan cevizi yağı, Frenk üzümü yağı, çay ağacı yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağı.

Mısır unu peelingi

 • Mısır unu (iki yemek kaşığı)
 • Su

Hazırlanışı:

Mısır ununu cam bir kaseye alarak içine azar azar su ilave ederek karıştıralım. Cildimize çok baskı yapmadan dairesel hareketlerle nazik bir şekilde bolca uygulayalım. Bekleme süresi on beş dakikadır. Süre sonunda cildimizi ılık su ile durulayalım.

Kahve peelingi

Doğal peeling olarak kahveyi tercih ettiğinizde ve düzenli olarak kullandığınızda, cildiniz daha da parlayacaktır. Kahve aynı zamanda cildinizin daha pürüzsüz ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır.

 • Taze çekilmiş pütürlü kahve (bir yemek kaşığı)
 • Su veya zeytinyağı (Bir yemek kaşığı)

Hazırlanışı:

Cam bir kasenin içine kahve ve suyu ilave edelim ve güzelce karıştıralım. Hazırlamış olduğumuz bu peelingi yüzümüze çok bastırmadan dairesel hareketlerle ovalayarak sürelim. Bekleme süremiz on beş dakikadır, süre sonunda ise cildimizi ılık su ile durulayalım ve ardından kağıt havlu ile silip nemlendirici sürelim. Şayet cildiniz yağlı ise yağ değil su ilave ederek uygulamanız daha etkili olacaktır.

Buhar uygulamalı peeling

Peeling yapmadan önce gözeneklerin güzelce açılması için buhar banyosu uygulayabilirsiniz. Bunun için büyük bir kaba sıcak su koyup yüzünüzü üzerine tutmanız yeterli olacaktır. Ardından yapacağınız peeling tarifi ise şu şekilde;

 • Kahve (bir yemek kaşığı)
 • Süt veya bal

Hazırlanışı:

Her iki malzemeyi karıştırarak koyu bir kıvam elde edelim. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı yüzümüze dairesel hareketler ile uygulayalım. Bekleme süresi yirmi dakikadır, süre sonunda ılık su ile yıkayabiliriz.

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!