Zayıflamak mı? Sağlıklı Olmak mı?

Paylaş
 

Elbette ki ikisi birden! Aslında ikisi arasında bir seçim yapmamıza gerek yok sadece bilinçli bir şekilde diyet yapmamız gerekiyor

Günümüzde zayıf görünmek her bayanın isteği fakat zayıflamak uğruna biliçsizce yapılan özellikle bir an önce zayıflayabilmek için şok diyetlere başvurmak sağlığımıza ciddi zararlar verebilir.

Bir an önce hedeflediğim kiloya ulaşmalıyım düşüncesiyle acelece araştırmadan  bir uzmana danışmadan internette karşımıza çıkan, 3 günde 5 günde şu kadar kilo verin başlıklı diyet programlarının cazibesine kapılıp sağlımızdan olmayalım. Unutmayın her şeyden önce sağlık.

Hızlı zayıflama vadeden  diyetler, genellikle vücudumuza gerekli olan besinleri yeteri kadar almamıza imkan vermezler. Bu tür diyetler vücudunuz da ki yağları değil kasları  hedef almaktadır. Ayrıca bu tür diyetlerle verdiğimiz kiloları çok kısa bir sürede geri alırız. Diyete başlarken uzun vadeli düşünmeliyiz tabiri caizse günü kurtarmak adına yapılan bu tür diyetler uzun vadede bizim için her zaman kayıptır.

Hangi yanlışlıkları yapıyoruz?

– Vücudumuza gerekli besinleri tam olarak almadan yani bir anlamda kendimizi aç bırakarak kilo vermeye çalışmak.

Bazı öğünleri atlamak

-Sürekli aynı besinleri tüketmek

Çabuk zayıflayabilmek için az önce bahsettiğim “şok” diyetlerine başvurmak

Uzun süreyle protein ağırlıklı beslenmek vücudumuza ciddi zararlar verebilir özellikle böbrekler üzerinde son derece olumsuz bir etkisi vardır bunun yanı sıra kalbimiz ve karaciğerimiz de bu durumdan kötü etkilenecektir. Her gün yeteri kadar sebze ve meyve tükettiğimizden emin olmalıyız fakat proteinli diyetlerde genellikle sebze meyve tüketimi çok azdır bu da vücudun dengesini bozacaktır. Protein diyetleri kesinlikle uzman  kontrolünde yapılmalıdır.

Diyet Programınız Size Uygun mu?

Herhangi bir internet sayfasında gördüğünüz ve size çok çekici gelen bir diyet programı sizin için uygun olmayabilir. Eğer bir zayıflama programına başlamaya karar verdiyseniz ilk uğramanız gereken yer konunun uzmanlarıdır. Doktorunuz size çeşitli testler ve kontroller yaptıktan sonra, diyetisyenler size uygun olan bir program çıkarır ve sizi zaman zaman kontrol edebilir. Sağlınız için en uygun yol budur.

Uzun Vadeli Programlar

Planlarınız kısa vadeli olmasın, mesela güzel bir programla hedef kilonuza ulaştınız peki şimdi ne yapacaksınız? Eski yeme alışkanlıklarınıza geri mi döneceksiniz? Tabi ki hayır. İdeal kilonuza ulaştığınızda  mutlaka ulaştığınız kiloyu korumak için diyetisyeninizin sizin için hazırlayacağı kilo koruma programını yeni  beslenme alışkanlığınız olarak kabul  etmelisiniz.  Tabi ki amacımız sadece  kilo vermek olmamalı asıl amacımız sağlıklı yaşamak olmalı. O yüzden düzenli spor ve egzersiz yapmalı , mümkün olduğunca stresten uzak durmalı yani kısaca sağlıklı yaşamak için gerekli olan şeyleri yapmalıyız..Unutmayın tek amacımız kilo vermek değil daha sağlıklı yaşamak.Bu şekilde uzun vadeli bir planınız olursa motivasyonunuz da sağlam olacaktır. Kendinizi planınıza hazırlayın ve hedefinize doğru ilk adımı atın.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebook’da bizi takip edin!